Bilim

Suyun kılcallık etkisi

Kılcallık

Kılcal damar hareketini hiç duymamış olsanız bile, bu hala hayatınız için önemlidir.

Kılcal hareket, suyu (ve içinde çözülen her şeyi) hareket ettirmek için önemlidir. Yapışma, kohezyon ve yüzey gerilimi kuvvetleri nedeniyle gözenekli bir malzemenin boşlukları içinde suyun hareketi olarak tanımlanır.

Kılcal etki, kohezyon (su molekülleri birbirine yakın durmayı sever) ve yapışma (su molekülleri çekilir ve diğer maddelere yapışır) sayesinde su yapışkan olduğundan oluşur. Suyun bir kabın duvarlarına yapışması, kenarlarda sıvı üzerinde yukarı doğru bir kuvvete neden olacak ve yukarı doğru dönen bir menisküs ile sonuçlanacaktır. Yüzey gerilimi, yüzeyi sağlam tutma görevi görür. Kılcal etki, duvarlara yapışma sıvı moleküller arasındaki kohezif kuvvetlerden daha güçlü olduğunda meydana gelir. Kılcal hareketin tek tip dairesel bir tüpte suyu alacağı yükseklik (sağdaki resim) yüzey gerilimi ve tabii ki yerçekimi ile sınırlıdır.

Su sadece bir damla halinde birbirine yapışma eğiliminde olmakla kalmaz, aynı zamanda cama, beze, organik dokulara, toprağa ve neyse ki kağıt havludaki liflere de yapışır. Bir kağıt havluyu bir bardak suya batırın ve su kağıt havlunun üzerine “tırmanacaktır”. Aslında, yerçekimi çekilmesi üstesinden gelemeyecek kadar fazla olana kadar havludan yukarı çıkmaya devam edecektir.

Kılcallık hareketi her gün etrafımızda

Bir kağıt havluyu suya batırırsanız, yerçekimini görmezden geliyormuş gibi “sihirli” bir şekilde havluya tırmandığını göreceksiniz. Kılcal hareketin hareket halinde olduğunu görüyorsunuz ve “yukarı tırmanmak” doğru – su molekülleri havluya tırmanıyor ve diğer su moleküllerini sürüklüyor.


Bitkiler ve ağaçlar kılcal etki olmadan gelişemezler. Bitkiler, suyu topraktan bitkiye taşıyabilen kökleri toprağa bırakırlar. Çözünmüş besinler içeren su, köklerin içine girer ve bitki dokusuna tırmanmaya başlar. Kılcal hareket, suyun köklere ulaşmasına yardımcı olur. Ancak kılcal etki, suyu yalnızca küçük bir mesafeye “çekebilir”, bundan sonra yerçekiminin üstesinden gelemez. Suyu tüm dallara ve yapraklara ulaştırmak için, yapışma ve kohezyon kuvvetleri bitkinin ksileminde suyu en uzaktaki yaprağa taşımak için çalışır.


Kılcal hareket, sürekli üretilen gözyaşı sıvısının gözden boşaltılması için de gereklidir. Göz kapağının iç köşesinde iki küçük çaplı tüp, lakrimal kanallar bulunur; bu kanallar göze gözyaşı salgılar. (Kaynak: Wikipedia)


Belki bir dolma kalem kullandınız … ya da belki aileniz ya da büyükbabanız kullanmıştır. Mürekkep, kalemin gövdesindeki bir hazneden aşağıya ve (küçük kağıt lifleri ve aralarındaki hava boşluklarından oluşan) kağıdın içine doğru hareket eder ve sadece bir damlaya dönüşmez. Elbette mürekkebin kalem ucuna doğru “yokuş aşağı” hareket etmesinden yerçekimi sorumludur, ancak mürekkebin kağıt üzerine akmasını sağlamak için kılcal hareket gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir