Genel Kategori

Suyun Önemi Tartışılmaz

Suyun önemi hakkında bilgi sahibi olmayanımız yok diyebiliriz. Suyun önemi kendisini, sağlıkta da güzellikte de belli etmektedir. Vücut, gerçekleştireceği her aktivitesinde suya gereksinim duymaktadır; ve vücudun %60′i de sudan oluşmaktadır.

O halde diyebiliriz ki: ”Suyun önemi tartışılmaz…” Suyun öneminden bahsederken, organlarımızın çalışmasının gerektirdiği yakıtın su olduğu, suyun öneminden bir diğerinin, oksijen kullanımının su ile gerçekleştiği gibi sebeplere dayandırılması gerektiği, herkes tarafından bilinmektedir. Ancak suyun önemi bu kadar fazla olmasına karşın, vücudumuzu susuz bıraktığımız zamanların sayısı oldukça fazladır. Vücudumuzun susuz kaldığı zamanlar dehidrasyon olarak isimlendirilmektedir. Uzmanlar bize öncelikle şunu hatırlatmaktalar: susadığınızı hissettiğiniz anda, vücudunuz çoktan susuz kalmıştır. Su içmeyi biraz daha ertelerseniz, vücudunuzdaki %5′lik su oranı tüketilecektir. Bu durum ise, suyun faydaları açısından oldukça olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Sahi, sizin suyun faydaları hakkında ne kadar bilginiz var?

Suyun faydaları arasında ilk olarak, suyun ağıza faydalarından bahsetmek istiyoruz: Suyun ağıza faydalarının ilki, ağızdaki kuruluk hissini gidermesidir. Ağızın kurumaması dolayısı ile ağız kokusunun ortadan kalkması olanaklar dahilinde olmaktadır. Bununla birlikte, suyun ağıza faydalarından bir diğeri ise, dişlerdeki çürümenin önlenmesidir. Ses tellerimizin üzerinde kayganlık duygusu yaratan ıslaklık da suyun ağıza faydalarından bir diğeridir. Susuz kalan vücudunuzda ses tellerinizin kayganlığını kaybetmesi, sesinizin kısılmasına neden olmaktadır. Suyun ağıza faydalarından yararlanmak istiyorsanız, boğazınızı temizleme gereksinimi duymayacak süreçlerde su içmeniz gerekmektedir. Boğazınızı temizleme gereksinimi duyuyorsanız, dehidrasyon olayı sizde çoktan gerçekleşmiştir diyebiliriz.

Vücudunuzun dehidrayon yaşamasına izin vermeyin susamayı beklemeden su için. 

Hergün en az iki litre su için çünkü su insan vücudunun en önemli besinidir. Sindirimi kolaylaştırır. Vücudu zinde tutar. Sağlıklı bir insanın günde en az 2 litre su İçmesi gerekir. Çünkü su sağlıktır. Özellikle erkeklerin vücudunun daha çok suya ihtiyacı vardır. O yüzden erkeklerin kızlara oranla daha çok su tüketmesi gerekir. Kızlar günde 2 litre erkekler ise günde 3 litre su İçmesi gerekir. Havaların ısınmasıyla beraber günlük su ihtiyacı daha da artar. Dil damak kurur ve vücut daha çok su tüketmek ister. Çok su tüketmenin yanı sıra sağlıklı su içmekte çok önemlidir. Çünkü ne yazık ki çesmelesimize ulaşan sular sağlıklı sular değildir.

Günde 2 litre su için ama sağlıklı su için. Sularınızı mutlaka bir arıtıcı ile arıtın çünkü sağlığın başı sağlıklı su içmekten geçer sakın unutmayın.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir