Sağlık, Su Tüketimi

Suyun Psikolojik Faydaları

“Hepimiz damarlarımızda okyanusta var olan kanımızda aynı tuz yüzdesine sahibiz ve bu nedenle kanımızda, terimizde ve gözyaşlarımızda tuz var. Okyanusa bağlıyız. Ve denize geri döndüğümüzde geldiğimiz yerden geri dönüyoruz . “

– John F. Kennedy

Suyun psikolojik faydaları var mıdır?

Okyanus, Coney Adası’ndaki o kış gününde alacakaranlıkta bile parıldıyordu. Birkaç aydır bir kumsalla ilk karşılaşmamdı ve manzarayı derinden özledim.

Gelgitin sakin bir ritimle girip çıkma şeklinden keyif aldım ve kıyı şeridine ulaşan ışık dalgalarını dikkatle dinledim. Kulağa klişeleşmiş gibi gelse de, o anlarda, deniz havasını soluduğum ve mavinin enginliğine baktığım anlarda, sinir bozucu “sıkıntılar” kayboldu.

Suyun, özellikle okyanusların ve denizlerin psikolojik faydaları vardır.

Çevre psikoloğu Mathew White 2013 tarihli bir makalede , kıyıya yakın yaşamanın bizi nasıl etkilediğini ölçmek için İngiltere’de nüfus sayımı verilerini inceledi. White’a göre denize daha yakın olmak “insanların refahını önemli ölçüde artırıyor.”

psikolojik

Diğer araştırmalar, okyanusun zihinsel sağlığı geliştirme yeteneğini gösteren bilimsel kanıtlar yayınlıyor.

Deniz havasındaki mineraller stresi azaltır; deniz havasındaki negatif yüklü iyonlar serbest radikallerle savaşır, uyanıklığı ve konsantrasyonu artırır; Sudaki tuz, beyindeki triptamin, serotonin ve melatonin seviyelerini korur, bu da depresyonu azaltmaya veya genel sağlık hissinizi artırmaya yardımcı olur; ve araştırmalar, dalga seslerinin beynin dalga modellerini değiştirdiğini ve bir gevşeme durumu yarattığını göstermiştir.

Su sıcaklığı duygusal sağlıkta da önemli bir rol oynar. California, Mountain View’daki Pacific Naturopathic’ten Dr. Connie Hernandez ve Dr. Marcel Hernandez’e göre, “bahar ve sonbahar aylarında soğuk su sinirleriniz için rahatlatıcı bir tedavi sağlarken, yaz aylarında daha sıcak sular kaslarınızı gevşetiyor.”

Bu fikri şahsen doğrulayabilirim – okyanusun inine tamamen daldığımda, bir yaz öğleden sonra nazik dalgaların arasında yüzdüğümde, kendimi en merkezlenmiş ve lezzetli bir şekilde özgür hissettiğim yer orasıdır.

Arkadaşım “Su beni endişelendiren her şeyi kesinlikle unutturuyor,” dedi. Bana onların ne kadar önemsiz olduklarını ve gerçekte ne kadar küçük olduğumu hatırlatıyor. Bir tür yeniden başlatma düğmesine basıyor ve zihnimi temizliyor. “

Araştırmalar, okyanusun stresi azaltmak, denge duygusunu güvence altına almak, rahatlamak ve yenilenmek için fırsatlar sunduğu sonucuna varıyor.

Geçtiğimiz Mart Pazar günü öğleden sonra, resmi baharın sadece birkaç haftası, Long Beach, Long Island’da okyanusa bir göz attım ve bir kez daha, doğal deniz manzarasının tadını çıkararak güneş ışınlarının tadını çıkardım.

Suyun yanında gülümsüyorum – suyun yanında, her şey doğru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir