Genel Kategori

Suyun Yapısı ve Özellikleri

İçtiğimiz suyun bir çok özelliği vardır. Suyun özelliklerini bilmek insan sağlığı için önemlidir. Bir suyun sağlıklı olabilmesi için bol mineralli ve ph seviyesi yüksek olması gerekir. 

Su insan için yemekten önce gelir susuz insan yaşayamaz. Bir balık düşünün nasıl sudan çıkınca yaşayamazsa bir insanda en az balık kadar suya muhtaçtır. En fazla 1 hafta susuz dayanabilir. Vücut dehidrasyona uğramaya başlayınca direncini kaybeder yavaş yavaş fonksiyonlarını yitirir.

Suyun Başlıca özelliklerini Şu Şekilde Sayabiliriz

a)   Suyun Fiziksel Özellikleri

Tüketiciler, birçok açıdan şişelenmiş sulara güvenebilirler. İlk başta şişelenmiş sular Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak analizlerle denetlenmektedirler.

Bunun dışında, su kapaklarının sıkıca kapalı olduğuna dikkat edilmelidir. Etiket bilgilerinde Sağlık Bakanlığı izin tarih numarası bulunmalıdır.

Suyun rengi berrak olmalı, bulanık, yeşilimsi olmamalıdır. Etiketi solmuş, şişe şekli bozulmuş sular satın alınmamalıdır. Bu sebeple bu sular riskli sulardır. Suyun fiziksel yapısının bozuk olmaması gerekir. En sağlıklı olan su arıtma cihazıdır. Her zaman taze su akar filtrelerin ömrü dolmadığı müddetçe fiziksel yapısı bozulmaz.

b)   Suyun pH’ı

 

pH bir sıvının içerisindeki H+ iyonları ile OH- iyonları miktarıyla ölçülen bir tanımdır. 0 ile 14 sayıları arasında değerlendirilir. Ph’ın 7 oluşu nötr olarak değerlendirilir. pH’ı 7’nin altında kalan sular asidik, 7’nin üzerindeki sular ise bazik olarak değerlendirilir.

Royal Green su arıtma cihazı ph seviyesi 8dir. Bir suyun kaliteli olabilmesi için en az 7nin üstünde olması gerekir. Royal Green de bu sebeple oldukça kaliteli bir su üretir.

c)    Suyun Sertliği

Sertlik, su içinde çözünmüş minerallerin (kalsiyum, magnezyum, demir, mangan gibi) varlığının sonucudur. Bu minerallerin miktarları suyun sertliğini belirlemektedir. Suların sertliği halk arasında ‘kireç’ olarak da bilinmektedir.

Sertlik/yumuşaklık içilebilir sular için bir kalite parametresi ya da göstergesi değildir ve tüketicinin damak zevkine, alışkanlıklarına bağlıdır. Yönetmeliklerde sertlik için bir limit tanımlı değildir.

İnsan sağlığı için gerekli olan kalsiyum, magnezyum gibi mineraller günlük olarak vücuda alınmalıdır ve sularımız doğal yapısı sayesinde buna destek olmaktadır.

Royal Green su arıtma cihazı içerdiği 8 mineral filtresi sayesinde suya gerekli mineralleri bırakarak en kaliteli ve en yumuşak suyu musluklara ulaştırmayı başarmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir