Genel Kategori

Tatlı Su Rezervine Sahip Bazı Ülkeler

Tatlı su, doğal yollardan oluşur. Tatlı su göllerde, nehirlerde ve buzullar gibi doğa lokasyonlarında bulunur. Yeraltı suyu tatlı su olarak da adlandırılabilir.

Tatlı suyun kaynağı  yağışlardır. Bazı ülkeler diğerlerine kıyasla daha çok tatlı su kaynaklarına sahiptir. Bu ülkelerdeki geniş tatlı su rezervleri önem sağlamaktadır.

Bu ülkelerin ilki: Brezilya

Brezilya, en fazla yenilenebilir tatlı su kaynağı hacmine sahip ülkedir. O kadar fazla ki, Brezilya’daki tatlı su, dünyadaki tatlı su kaynaklarının yaklaşık %12’sini oluşturuyor.

Amazon Bölgesi, Brezilya’daki toplam tatlı suyun %75’inden fazlasını içeriyor.

Rusya

Rusya’daki yenilenebilir tatlı su kaynaklarını nehirler, göller ve insan yapımı rezervuarlar oluşturmaktadır.

Dünyanın en büyük su gölü olan Baykal Gölü, Rusya’da bulunmaktadır. Baykal Gölü dünyadaki tatlı suyun yaklaşık 1/5’ini barındırmaktadır. Göl yarık üzerinde oluşmuştur. Rusya’da günümüzde toplamda 4.312 kilometreküp tatlı su kaynağı vardır.

Kanada

Kanada’daki yenilenebilir tatlı su hacmi yaklaşık 2.850 kilometrekübe tekabül ediyor. Kanada’da çok fazla göl ve nehir olduğundan tatlı su kaynakları da buradan elde ediliyor. Ayrıca bir miktar tatlı su yeraltında ve buzullarda bulunmakta.

Kanada göllerindeki tatlı su 8 milyondan fazla kişinin içme suyu ihtiyacını karşıluyor ve ülkede yapılan tarımın dörtte birini destekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin yenilenebilir tatlı su kaynaklarının hacmi yaklaşık 2.818 kilometreküptür ve halihazırda ülkedeki tatlı su kaynaklarının çoğu yüzey suyudur. Tatlı suyun yaklaşık %77’si yüzey suyu ve %23’ü ise yeraltında bulunmaktadır.

Çin

Çin, dünyadaki en büyük 5. yenilenebilir tatlı su kaynağı hacmine sahiptir. Ülke toprakları yaklaşık 2.813 kilometreküp tatlı suya ev sahipliği yapmaktadır. Jiangxi eyaletinde bulunan Poyang Gölü, Çin’in en büyük tatlı su gölüdür. Birçok nehir sularını bu göle boşaltır.

Ve diğerleri:

Çin’den sonra sırada Kolombiya’yı görüyoruz.

Listenin diğer ülkeleri şu şekilde.

  • Avrupa Birliği
  • Endonezya
  • Peru
  • Hindistan
  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
  • Şili
  • Venezualla
  • Papua Yeni Gine
  • Malezya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir