Genel Kategori

TDS Nedir?

Sudaki çözünmüş maddeler suyun tadını doğrudan etkilemektedir. Toplam çözünmüş katı madde olarak Türkçe’ye çevrilen TDS (total dissolved solids), sulardaki iyon ve mineral zenginliğini gösteren parametrelerin en önemlileri arasındadır ve TDS nedir sorusunun cevabıdır. TDS genelde birim olarak mg/lt olarak ölçülür. Bunun yanı sıra ppm (parts per million) şeklinde ifade edilen “milyonda bir” olarak da ölçüm yapılabilmektedir. Tuz, demir, kireç ve alüminyum gibi maddeler sudan çözünmesi sağlanabilen materyallerdir. Suyun doğan tadını bozan da bu materyallerin varlığıdır. Kaynağına göre doğadaki sular TDS değerleri bakımından farklılıklar gösterir. 

Bazı Suların TDS Değeri

Tatlı su kaynakları için 1500 mg/lt TDS değeri üst limiti ifade eder. Acı su kaynakları ise 1000 ile 5000 mg/lt TDS değerinde bulunmaktadır. Çok acı sular ise 5000 ile 15000 mg/lt TDS değerine sahiptir. 15000 mg/lt üzeri ise tuzlu su olarak nitelendiriliyor. Sudaki iyonik maddelerin miktarı arttıkça elektrik iletkenliği de artmaktadır. Elektriksel iletkenlik ise ölçülebilen bir değerdir. Bu ölçü cihazları kısaca TDS metre olarak adlandırılır. Suyun iletkenliğini ölçen cihaz TDS değerini bildirir. Rakamlarla ifade etmek gerekirse 1 μS/cm cinsinden iletkenlik değeri 0,5 mg/lt cinsine eşittir. 

TDS Kalitesi

Suyun iletkenliğini ölçmede TDS ölçüm cihazı ters osmoz cihazları sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Çeşme suyundan numuneler almak suretiyle TDS miktarı belirlenir. Ardından su arıtma cihazından alınan su ile kıyaslama yapılır. Cihazın verimini bulmak için ise çeşme suyu TDS değerinden cihaz suyu TDS değeri çıkarılır. Çıkan sonuç çeşme suyunun TDS değerine bölünerek cihaz verimliliği de ölçülmüş olur. Verim, makinenin ilk çalışmaya başladığında %90-99 arasında çıkacaktır. Zamanla bu oranın düşmesi normaldir. %50 verim kaybına kadar dayanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir