Haber, Bilim

Tek kullanımlık yüz maskelerinde bulunan nanoplastikler ve diğer zararlı kirleticiler

Swansea Üniversitesi bilim adamları, suya batırıldığında tek kullanımlık yüz maskelerinden salınan potansiyel olarak tehlikeli kimyasal kirleticileri ortaya çıkardılar.

Araştırma, yaygın tek kullanımlık yüz maskelerinin silikon bazlı ve plastik liflerinde kurşun, antimon ve bakır dahil olmak üzere yüksek düzeyde kirletici maddeleri ortaya çıkarıyor.

Çalışma, Yenilikçi Malzemeler, İşleme ve Sayısal Teknolojiler Enstitüsü (IMPACT) ve SPECIFIC Yenilik ve Bilgi Merkezi tarafından desteklenmektedir.

Swansea Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden proje lideri Dr. Sarper Sarp, “Pandemiyi sona erdirmek için hepimizin maske takmaya devam etmesi gerekiyor. Ancak maske üretimi konusunda acilen daha fazla araştırma ve düzenlemeye ihtiyacımız var, böylece her türlü riski azaltabiliriz. çevreye ve insan sağlığına. “

Yakın tarihli bir makalede ana hatlarıyla, araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen testlerde, standart düz yüz maskelerinden, şu anda çoğu İngiltere perakende satış noktalarında satılan çocuklar için yenilik ve bayram maskelerine kadar çeşitli maskeler kullanıldı.

Tek kullanımlık maskelerdeki artış ve COVID-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan atık, yeni bir kirlilik nedeni olarak belgelendi. Çalışma, mevcut toksik maddelerin seviyesini belirlemeye yönelik araştırmalarla bu doğrudan bağlantıyı keşfetmeyi amaçladı.

Bulgular, tüm testler sırasında suya salınan mikro / nano partiküller ve ağır metaller ile test edilen tüm maskelerde önemli seviyelerde kirletici olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmacılar, bunun önemli bir çevresel etkiye sahip olacağı sonucuna varmış ve buna ek olarak, halk sağlığına potansiyel zarar sorusunu gündeme getirmiştir – bulunan maddelerin hücre ölümü, genotoksisite ve kanser oluşumu ile bilinen bağlantıları olduğundan, tekrarlanan maruz kalmanın tehlikeli olabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Ekip, bununla mücadele etmek için daha fazla araştırma yapılmasını tavsiye ediyor ve müteakip düzenlemeler üretim ve test sürecine dahil ediliyor.

Dr. Sarper Sarp şöyle devam etti:

“Yeni SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasıyla mücadele için küresel bir çabayla, yalnızca Çin’de tek kullanımlık plastik yüz maskelerinin (DPF’ler) üretimi günde yaklaşık 200 milyona ulaştı. Bununla birlikte, bu DPF’lerin uygunsuz ve düzensiz imhası halihazırda karşı karşıya olduğumuz ve yoğunlaşmaya devam edeceğimiz bir plastik kirliliği sorunu.

“DPF atıklarının, kirleticileri sadece suya maruz bırakarak serbest bırakarak potansiyel olarak önemli bir çevresel etkiye sahip olabileceğini gösteren ilgili bir miktar kanıt var. Araştırmamızda bulunan zehirli kirleticilerin çoğu, çevreye salındığında biyo-biriktirici özelliklere sahiptir ve Bulgularımız, DPF’lerin Covid-19 salgını sırasında ve sonrasında bu çevresel kirleticilerin ana kaynaklarından biri olabileceğini gösteriyor.

“Bu nedenle, çevresel etkiyi en aza indirmek için DPF’lerin üretimi ve bertarafı / geri dönüşümü sırasında daha katı düzenlemelerin uygulanması zorunludur.

“Ayrıca, bu tür partikül süzülmesinin halk sağlığı üzerindeki etkisini anlamaya ihtiyaç var. Bu partiküllerle ilgili temel endişelerden biri, bunların yüz maskelerinden kolayca ayrılmaları ve hiçbir çalkalama olmaksızın suya sızmalarıdır, bu da bu partiküllerin öyle olduğunu düşündürür. mekanik olarak kararsız ve çıkarılmaya hazır.

“Bu nedenle, çevreye sızan bu partiküllerin miktarlarını ve potansiyel etkilerini ve normal solunum sırasında kullanıcılar tarafından solunan seviyeleri belirlemek için tam bir araştırma gereklidir. Bu, özellikle sağlık uzmanları, kilit çalışanlar ve çalışma veya okul gününün büyük bir bölümünde maske takması gereken çocuklar. “

Araştırma ekibinde Profesör Trystan Watson, Dr Javier Delgado Gallardo ve Dr Geraint Sullivan yer alıyor. IMPACT operasyonu kısmen Galler Hükümeti ve Swansea Üniversitesi aracılığıyla Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından finanse edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir