Genel Kategori

Teksas: ‘Güçlüler hayatta kalacak zayıflar yok olacak’ diyen belediye başkanı istifa etti

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Teksas eyaletinde bir belediye başkanı, bölgede yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle günlerce elektrik ve suya erişemeyen vatandaşlara yönelik sarfettiği “Güçlü olan hayatta kalacak, zayıflar yok olacak” sözlerine gelen tepkiler sonrası istifa etti.

ABD’nin Alaska’dan sonra en büyük yüzölçümüne sahip eyaleti olan Teksas’da yaşanan rekor düzeydeki soğuk hava, fırtına ve tipi nedeniyle yaklaşık 3 milyon ev ve işyerine 5 gündür elektrik ve su verilemiyor.

Facebook sayfasından bir açıklama yapan ve “benden bağış isteyenlerden bıktım” diyen Colorado şehri Belediye Başkanı Tim Boyd, kamuoyundan gelen yoğun tepkiler sonucu istifa etmek zorunda kaldı.

“Bağış isteyenlerden bıktım”

Tim Boyd tepki çeken mesajında, “Kimse size borçlu değil. Şu zor zamanlarda yerel hükümet de size destek vermek zorunda değil. Batacaksınız ya da yüzeceksiniz, seçim sizin. Size elektrik ve su sağlayan şirketlerin size bir borcu da yok. Benden bağış isteyen kimselerden bıktım artık.” ifadelerini kullandı.

Birçok yöneticinin buzlu yollar sebebiyle dışarı çıkmayın uyarılarına rağmen “Tembelliği bırakın ve dışarı çıkıp ısınmanın bir yolunu bulun” diyen Boyd, “Sorunun değil, çözümün bir parçası olun. Olanlardan dolayı üzgün müyüm? Elbette üzgünüm. Ancak elinde imkan varken birilerine yardım edersem Allah beni kahreder.” diye konuştu.

“Karımı işten attılar”

Boyd ayrıca açıklamaları sebebiyle eşinin işten atıldığını belirtti ve görevi bıraktığını açıkladı. Gelen tepkiler sonrası Boyd özür dileyerek kısa bir süre sonra mesajını silmiş ancak “sert sözleri” sosyal medyada yayılmıştı.

Teksas’ta yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle elektrik şebekeleri zarar görmüş, donan boruların patlaması sebebiyle de birçok mahallede su kesintisi yaşanmıştı. Bugüne kadar hava muhalefeti sebebiyle 17 kişi hayatını kaybetti. Ölen kişiler arasında ısınmak için evinde ateş yakan ve yangın çıkaran 4 kişiyle, arabasında karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu hayatını kaybeden 2 kişi de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir