Su Tüketimi, Liste, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Temiz Su Kaç Ülkede Yok?

Bugün, yaklaşık 800 milyon insan temiz suya temel erişimden yoksundur. Temiz suyu olmayan ülkelerde yaşayanlar hastalanabilir, uzaktaki su kaynaklarına yapılan düzenli gezilerin ortasında düzenli olarak okula gitmek için mücadele edebilir ve yoksullukla mücadele edebilir.

Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘nin 6. hedefi, “herkes için su ve sanitasyonun kullanılabilirliğini ve yönetimini sağlamak”. Şimdi hayat kurtarmak ve ilerlemeyi ilerletmek için ortak bir çabadır. Hükümetler, kuruluşlar ve topluluklar birlikte, dünyadaki herkese sürdürülebilir, güvenli içme suyu sağlamak için çalışıyorlar.

Temiz Su Olmayan İlk 10 Ülke

1. Etiyopya

Etiyopya’da nüfusun neredeyse yüzde 60’ı içme suyuna temel erişimden yoksundur. Temel erişimi olmayanların yarısı, elle kazılmış kuyular, korunmasız doğal kaynaklar, göletler ve daha fazlası gibi, büyük olasılıkla veya kesinlikle kirlenmiş sudan içiyor.

2005 yılında Etiyopyalıların yaklaşık dörtte biri yüzey sularından içiyordu. 2017’de bu sayı yüzde 9’a düştü. Sıhhi temizlik alanında da büyük ilerleme sağlanmıştır. 2005 yılında Etiyopyalıların yüzde 62’si dışarıya tuvalet yapıyordu, bu da insan atıklarının yerüstü su kaynaklarına girmesine neden oluyor ve birçok aileyi hasta ediyordu. Açık dışkılama yüzde 22’ye düştü.

2. Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine’de nüfusun yüzde 51’i yüzey suyunu içer. Bu, diğer yerlerin yanı sıra göletler, göller, nehirler, bataklıklar ve kaynaklardan gelen sudur. Sanitasyon zorlukları bunu takip eder. Papua Yeni Gine’de nüfusun %87’si temel temizlik hizmetlerinden yoksundur, bu da kendilerine ait bir tuvalete sahip olmadıkları anlamına gelir.

2005’ten bu yana, temiz suya temel erişim 2005’te yüzde 34,5 iken 2017’de yüzde 41’e yükseldi. Dışarıda dışkılama yapan toplulukların vakaları aslında biraz arttı. Kaynaklar, günümüzdeki halk sağlığı durumunu açıklamak için uzun bir sömürgeleştirme, hükümetin yolsuzlukları ve kaynakların kötüye kullanımı geçmişine işaret ediyor.

3. Çad Cumhuriyeti

JMP, Çad’daki insanların yüzde 61’inin temel su erişiminden yoksun olduğunu ve ülkenin yüzde 67’sinin açık defekasyon uyguladığını bildirdi. Bu, tuvaleti veya çukur tuvaleti olanların Çad’da azınlıkta olduğu ve nüfusun yarısından fazlasının yeterli su erişimine sahip olmadığı anlamına geliyor.

Diktatör Hissène Habré’nin 1982-1990 döneminde hüküm sürdüğü Çad’da ilerleme yavaş oldu. Temiz suyu olmayan diğer ülkelerden farklı olarak ülkenin tarihine istikrarsızlık ve şiddet damgasını vurdu.

4. Uganda

Uganda’da nüfusun yarısı, 30 dakikanın altında güvenli içme suyu toplayamıyor. Aileler genellikle uzak bir topluluktan veya zorlu arazilerden içme suyuna bağımlıdır. Birçok topluluk, su için hala bataklıklara, göletlere, nehirlere ve korunmasız kaynaklara güveniyor.

2005 yılından bu yana, Uganda’da en azından temel düzeyde güvenli içme suyuna erişim %17 arttı ve açık dışkılama yarıya indirildi.

temiz-su

5. Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde , nüfusun yüzde 57’si suya temel erişimi yok. Orta Afrika ülkesi de en zengin ve en fakir arasında büyük bir uçurum var. En yoksullar arasında sadece yüzde 15’inin temel erişimi var. En zenginler arasında yaklaşık yüzde 85.

Zengin ve fakir arasındaki uçurum nispeten aynı kalırken, ülke temel su erişiminde mütevazı gelişmeler gördü ( 2005 ile 2017 arasında yaklaşık yüzde 7 büyüme).

6. Mozambik

Mozambik ülkesinin yüzde 45’inden biraz daha azının suya erişimi yok. Bu 13 milyondan fazla insan demek. Hijyen açısından, ülkenin çoğunluğunun (yüzde 70) kendi tuvaletine erişimi yok.

2005 yılında, ülkenin yalnızca yaklaşık yüzde 30’u temiz suya temel erişime sahipti. 2017’ye kadar, ülkenin yüzde 56’sının temel erişim sağlamasıyla temel erişimi neredeyse ikiye katladılar. Temel sanitasyon erişimi de 2005’ten bu yana iki katına çıktı ve milyonlarca vatandaşa daha fazla haysiyet ve sağlık getirdi.

7. Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti

Tanzanya’nın yaklaşık yüzde 43’ü , güvenli içme suyuna temel erişimden yoksundur. Ülkenin yüzde on dördü, 8 milyondan fazla insan, hayatta kalmak için yüzey suyu içiyor.

2005 yılında ülkenin yalnızca yüzde 35’i suya temel erişime sahipken, bu sayı 2017’de yüzde 57’ye yükseldi. Ülke, sanitasyonda en yüksek derecede sanitasyon erişimi olan yüzde 11’den yüzde 25’e kadar büyük ilerleme kaydetti. 2017.

8. Somali

Somali’nin yaklaşık yarısı (yüzde 47) JMP’nin temel su erişimi standartlarını karşılamıyor. Ülkenin üçte biri “sınırlı” erişim yapılarına güveniyor, bu da yapının içmek için güvenli olduğu varsayılsa da, gidiş-dönüş için 30 dakikadan uzun sürdüğü anlamına geliyor. Somali’nin çoğu içme suyu için uzun mesafeler yürüyor.

Bugün Somali’de her zamankinden daha fazla insan temiz su içiyor. “Sınırlı” erişim Somali’de önemli bir büyüme kaydetti, bu da eskiden güvenli suya erişimi olmayan ailelerin artık bunu alabileceği anlamına geliyor, ancak bu, onları gidiş-dönüşle 30 dakikadan fazla süren bir yolculuk. 2005’te sadece yüzde 13’ünün sınırlı erişimi vardı; 2017’de yüzde 31 yaptı. Hala üstesinden gelinmesi gereken bir zorluk olsa da, artan sağlığın bir işaretidir.

9. Pakistan

Temiz suyu olmayan diğer ülkelerden farklı olarak, Pakistan’daki zorluk suya erişim değil, el yıkamadır. Pakistan, en zengin ve en fakir arasında hijyen mevcudiyeti açısından en büyük boşluklardan birine sahip. Ülkedeki en zenginlerin yüzde 94’ü sabun ve suyla el yıkamaya temel erişime sahipken, ülkedeki en yoksulların yalnızca yüzde 17’si aynı erişime sahip. Bu, hastalığın düşük gelirli topluluklarda daha yaygın ve ölümcül olduğu anlamına gelir.

Pakistan’da açık dışkılama 2005 ile 2017 arasında yüzde 31’den yüzde 10’a düştü. Bu, herkes için daha güvenli, daha sağlıklı bir ortam yaratıyor.

10. Nijerya

Nijerya’da , nüfusun yüzde 71’i güvenli içme suyuna en azından temel erişimi vardır. Bu hala nüfusun yüzde 29’unu onsuz bırakıyor, ancak Nijerya’daki birincil endişe açık dışkılamadır. Batı Afrika ülkesinde nüfusun yüzde 20’si açık dışkılama yapıyor.

2005 yılından bu yana ülke, temel su erişimi olan nüfusun sadece yüzde 38’inden 51’e çıkarak çoğunluğa geçti. Ve her zamankinden daha fazla insanın tuvalete erişimi var.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir