Genel Kategori

Ters Ozmoz Ve Kullanım Alanları

Çok tuzlu deniz suyunu veya hafif tuzlu suyu içme suyuna dönüştürmek endüstriyel işletmelerde çözünmüş tuzları geri kazanmak sanayide ve içme suyunda istenen kalitede su elde etmek buhar kazanlarında kazan taşı oluşumunu önlemek sulardaki sertliği gidermek çok kirli atık suları arıtmak konsantre meyve suyu ve salca elde etmek toksin maddeleri ve mikroorganizmaları bertaraf etmek kimyasal işletmelerde daha kaliteli su kullanmak amacı ile geniş olarak kullanılmaktadır.

Özellikle içme suyunda koku, tat, renk, çözünmüş maddeleri ve sertliği gidermek amacı ile ters ozmos işlemi son yıllarda geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Ters ozmos sistemleri laboratuarlar, kozmetik ve ilaç sanayi, akü üretimi, diyaliz merkezleri, fotoğrafçılık endüstrisi, batarya sanayi, buz yapımı, metal kaplama sanayi, cam sanayi, elektronik sanayi, tekstil sanayi, yağ üretim sanayi, hastanelerde işletme suyu ve son yıllarda ise daha kaliteli içme suyu üretiminde uygulanmaktadır. Son zamanlarda çok kirli atık su arıtımında (bitkisel yağ sanayi, çöp depolama alanı sızıntı suyu ve tekstil atık suları gibi) ve metal sanayinde bazı metallerin geri kazanılmasında ve konsantre meyve suyu, asetik asit, fosforik asit, salça gibi maddelerin konsantre olarak elde edilmesinde kullanılmaktadır. Meyve ve salça sanayinde ham madde içinde bulunan suyu buharlaştırmak için yüksek oranda enerji sarf edilmektedir. Benzer şekilde çok kirli ama az atık su üreten tesislerden çıkan atık suların arıtmak içinde ters ozmos metodu dünyada geniş olarak uygulanmaktadır.

Size önerdiğimiz gibi Royal Green su arıtma cihazı harika bir sistemdir. Ro su olarak ters ozmoz özelliği olan su arıtma cihazı 8.5 ph değeri ile en kaliteli suyu arıtma özelliğine sahiptir. Royal Green su arıtma cihazı su arıtma cihazları arasinda en iyisidir diyebiliriz. Çünkü 8 filtreli cihaz olma özelliğine sahiptir. Diğer filtreler 5 filtrelidir çift mineral filtresi ile bol mineralli Royal Green sağlık açısından da en kaliteli suyu sunmuş olur. Çocuklu evlerin vazgeçilmez arıtma cihazı olan Royal Green bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan bebeklerin çabuk hastalanmalarından dolayı anneler bu konuda titiz davranırlar. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebek 6 aydan sonra suya ihtiyaç duyar. Bu suyun da sağlıklı olması ve mineralli olması gerekir. Royal Green bebekler için bol mineralli suyu arıtarak annelerin gönlüne taht kurmayı başarmıştır.

Su arıtma filtreleri düşük bir maliyetle de size içme suyu sağlayabilir. Hatta musluk ucuna takılan her yerde bulabileceğiniz basit bir sünger filtrenin bile şebeke kullanım suyunu bir miktar temizlemede faydası olabilir. 1-2 ay sonra sünger filtrenin renginin kahverengiye döndüğünü görebilirsiniz. Dünyada kullanılan bazı su arıtma teknikleri : Karbon filtreleri, kömürlü filtreler, seramik su filtreleri, reverse osmosis yöntemli cihazlar (ters osmoz), ultra viole radyasyon sistemleri, atmosferik su jeneratörleri, manyetik kireç çözücü sistemler, enerjik su arıtma, ileri infra red sistemleri, katalitik dönüşüm su filtreleri, su iyonizerleri ve alkali su filtreleridir. Bunların içinde en iyisi ters ozmoz sistemidir.

Çok fazla teknik detaya girmeden hem işinize yarayacak hem de kolayca bulabileceğiniz en çok kullanılan su arıtma cihazlarını genel olarak şöyle bir gözden geçirelim:

Musluk Ucu Arıtma Cihazları;

Bu filtrelerin göze çarpan yanları çok pratik ve hesaplı olmalarıdır. Basitçe musluğunuzun ucuna takarsınız ve suyun akışıyla otomatik olarak şehir suyunu filtre eder. Kullanım yoğunluğunuza göre ve üretici firmanın önerdiği periodlarda filtrenizi pratik olarak değiştirirsiniz. Bu tip musluk ucu arıtma cihazlarında çift filtre kullananları tercih edebilirsiniz. Biri aktif karbon filtre diğeri de reçineli filtre olabilir. Şebeke suyunuzdaki olası istenmeyen koku ve tatları arındırarak suyun tadını düzeltir, ağır metallere karşı koruma sağlar. Sizin için pratik ve ucuz bir çözüm olabilir.

Tüm Ev İçin Su Arıtma Cihazı;

 Bu cihazlar su saatinin yanına taktırarak bütün eve temiz su sağlamak için kullanılır. Temiz içme suyunun yanında çamaşır ve bulaşık makinanız gibi aletlerinizin de kireçsiz, temiz su ile çalışmasını sağlayarak makinalarınızın da ağır metallerden zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Eğer sadece içme suyu ihtiyacınız için kullanacaksanız aynı filtreleri kullanan taşınabilir tezgâhaltı cihazları da bulabilirsiniz. Suyunuzun kirliliğine göre 1 veya 3 adet yan yana filtreye kadar istediğiniz filtreyi kendiniz takabilirsiniz. Yani, değiştirilebilir tek filtrelik bir cihaz ya da 3 farklı cins filtre takılabilen bir cihaz alabilirsiniz. Şehir şebeke suyunuzun kirliliğine göre uygun filtreler seçip kendiniz takabilirsiniz. Bu filtreleri artık birçok firma satıyor. Takacağınız filtreye göre bu tür cihazlar parazitleri, ağır metalleri (civa, kurşun, arsenik v.b.) arıtma ve organik atıkların birçoğunu temizleyebilir. Ayrıca musluk ucu cihazlarına göre çok daha etkilidirler.

Rezerve Ozmozis Arıtma Yöntemli;

Denizaltılar için geliştirilmiş bu yöntem (Ters ozmos (reverse osmosis)) evlerde en çok tercih edilen ve oldukça iyi filtreleme yapan arıtma sistemidir. Birçok firma bu cihazları değişik modellerde satıyor. Suyu %99.9 oranında temizleyerek size kusursuza yakın bir içme suyu sağlayabilir. Arsenik, sülfat, bakır, kurşun, sodyum, klor, bakteriler, virüsler ve diğer kirleticilerden suyunuzu arındırır. Pahalı bir sistem olmasının yanı sıra özellikle çocuklu ailelerde evinde sürekli saf su isteyenler için idealdir. Bu cihazların da üretici firmanın önerdiği kullanım yoğunluğuna göre filtrelerinin değiştirilmesi gerekir. Bu sistemler arıtımdan sonra bir miktar atık su çıkarabilir. Arıtım esnasında suyun kalsiyum, mağnezyum v.b. gibi faydalı minerallerinin bir kısmı yok olsa da yine de dünya da en çok tutulan ve işini en iyi yapan su arıtma sistemidir.

Arıtma Cihazı Kullanımı İle İlgili Tavsiyeler

Cihazınızı bir kere kullanmaya başladıktan sonra dikkat etmeniz gereken filtrelerinin kullanım süresidir. Üretici veya dağıtıcı firmanın tavsiyesine göre filtrelerinizi düzenli değiştirin. Profesyonel bir su arıtma sistemi aldıysanız filtre hariç başka bir bakım gerekip gerekmediğini sorun. Cihazı satın almadan önce filtrelerini kolayca bulabileceğinizden emin olun ve filtre fiyatlarını gözden geçirin.

RO şeklinde adlandırılan ters ozmos tekniği günümüzde hızlıca ilerleyen teknolojilerden biridir. Bu teknik ile imal edilmiş cihazlar bu gün dünyada ve ülkemizde enerji santrallerinden tekstil boyahanelerine, meşrubat üretiminden sofra suyu üretimine kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Teknolojinin bugün ulaştığı noktada, Su için en mükemmel arıtma filtresi olarak nitelendireceğimiz ters ozmos sistemini her teknik kişinin yakından tanımasında yarar olduğunu düşünüyoruz.

Ters ozmos sisteminin tasarımında ham su, üretim suyu, kullanılan membran türü gibi bir çok teknik bilgi ve tecrübe gerektirir. Ro su arıtma sistemleri olarak her türlü su ihtiyacınıza yönelik çalışmaları deneyimli mühendis kadromuz ile titizlikle sürdürmekteyiz. Su içerisindeki iyonları mekanik olarak yalnızca su basıncı ile %95 – %99 a kadar ayıran ters ozmos tekniğinin ülkemizde tatbikat sahası çok geniştir.

Rosu en iyi sistem olma özellği ile piyasadaki diğer sistemlerin üzerinde olup, en temiz ve en sağlıklı suyu üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir