Genel Kategori

Ters Ozmoz ve Yumuşatma Sistemi

Son günlerde en çok sorulara sitemiz üzerinden cevap vermemiz kullanıcılarımızı memnun ettiği kadar bizleri de mutlu etmektedir.Şimdi sizler için ters ozmoz sistemi nedir bundan bahsedeceğiz.Ters ozmoz ingilizce anlamı reverse osmosis anlamına gelmektedir.Türkçe ise en bilinen ise su arıtma.

Peki su arıtma nedir size bunu anlatalım. Kirli ve özellikle içerisinde tortu,pas,kum,çakıl gibi yada zararlı kimyasal maddelerin suya bulaşması sonucunda ve bu kirliliğin belirli aşamalardan geçerek daha kaliteli sular elde edilmesi olayına denilmektedir. Son günlerde gelişen teknoloji ile ters ozmoz sistemlerinin önemi daha fazla artmaktadır.Bir çok devlet için artık devlet politikası haline gelmektedir.

Devlet politikaları olmuş bu yöntemin amacı doğal kaynak sularının yok olmadan elimizdeki suları kullanmak amacıyla yapılmaktadır.Bu teknoloji son yıllarda evimize girmiş ve çok da cazip hale gelmiştir. Daha önceleri bu sistemler fabrikalar ağırlıklı olarak kullanıyorlardı.Çünkü üretim amaçlı fabrikalar bu suyu kullandıkları zaman üretim kaliteleri daha fazla artmakta idi.Meşrubat fabrikaları,boyahaneler,tekstil fabrikaları gibi bir çok fabrika bu yöntemi kullanarak hem daha hızlı bir üretim yapabiliyorlar hemde daha kaliteli ürünler ortaya çıkarabiliyorlar.

Yumuşatma sistemi kelime anlamı olarak suyun içerisinde bulunan klor ve kireç gibi maddelerin sudan ayrıştırılarak daha sağlıklı ve yumuşak su üretme durumuna denilmektedir. Suyun içerisinde bulunan kireç ve klor gibi maddeler suları sertleştirerek içilemez hale getirmektedir.Hatta fabrika vb işletmeler su kullanımında yumuşak su ihtiyaçları çok fazla olduğu için bu konuya daha fazla önem vermektedirler. Çünkü üretim sırasında sert su olduğu zaman ürün kalitesi düşmektedir ve buna bağlı olarak kalite durumlarıda düşmektedir. Ayrıca sert su zararları ise saymakla bitmeyen bir durum teşkil etmektedir.

Üretim yerlerinde bulunan cihazlar sert sulara karşı dayanıksız oldukları için bu durum karşısında cihazlar arıza yapmaktadır. Bunlara karşı olarak suyun yumuşatılması ve daha sağlıklı sular elde edilebilmesi için bu tür sistemler çok tercih edilmektedir. Eğer sizlerde yumuşatma sistemlerine ihtiyaçlarınız var ise bundan sonra yapmanız gereken bizlerle iletişime geçmenizdir. Eğer sularınızın test sonuçları var ise bize onları göndermeniz halinde sizler için en uygun yumuşatma cihazlarını tavsiye edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir