Genel Kategori

Tiroid Sağlığı ve Suyun İlişkisi

Hipotiroidizm, tiroid bezinin vücudunuzun çalışması için yeterli hormon üretmediği bir durumdur. Halsizlik, ani kilo alma, konsantrasyon eksikliği, yüzde şişkinlik tiroid disfonksiyonunun semptomlarından bazılarıdır. Tiroid disfonksiyonundan muzdarip kişilerin sadece diyetlerini kontrol etmeleri değil, aynı zamanda içtikleri suyun türünü de kontrol etmeleri gerekir. Bu nedenle, bu blogda, farklı su türlerinin tiroid sağlığınız üzerindeki etkisini ve doğru türde su içmenin size nasıl yardımcı olabileceğini ayrıntılı olarak tartışıyoruz.

Tiroid Sorunlarınız Varsa Su İçmek Nasıl Fayda Sağlar?

 Hipotiroidizmin ana sorunlarından biri yavaş metabolizmadır, bu nedenle hipotiroidizmden muzdarip insanların kilolarını kontrol altında tutmakta zorlanmalarının nedeni budur. Yeterince su içmek tiroid sağlığınız için çeşitli şekillerde faydalı olabilir. Su içmenin faydalarından bazıları şunlardır:

Sıvı dengesi

Vücudunuzun %60’ı sudan oluştuğundan, sulu kalmak sıvı dengesini korumanıza yardımcı olur. Vücudunuzdaki yeterli sıvı, sindirim, tükürük oluşumu, besin maddelerinin emilmesi, vücut ısısını ve dolaşımı koruma gibi bir dizi işlevde yardımcı olur.

Vücudunuzu detoksifiye eder

Su, vücudunuzu karaciğer, böbrekler, bağırsaklar ve cilt yoluyla detoksifiye etmeye yardımcı olan temel bir içecektir. Yeterince su içmemek, detoksifikasyon sürecini yavaşlatır veya durdurur. Bununla birlikte, içtiğiniz su türü sadece toksinlere ve karaciğere ve tiroide kimyasal yüke katkıda bulunur.

Bağırsak Fonksiyonu

Kabızlık, tiroid bozukluğunun yaygın bir semptomudur. Susuz kalmamak sindirim sürecinize yardımcı olur ve böylece kabızlık olasılığını azaltır. Yeterince su içmediğinizde, kolonunuz uygun hidrasyonu sağlamak için dışkınızdan sıvı çeker. Bu, toksisite sorunlarına neden olabilecek kabızlığa neden olur.

Saç ve Cilt Sağlığını Korur

Tiroid sorunları cildinizi kurutur ve saçların incelmesine neden olur. Hidratlı kalmak cildinizin ve saç sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda su saçınızı pürüzsüz tutar, cildinizin parlaklığını korur ve kırılgan tırnakları önler.

tiroid

Su ve Tiroid Sağlığı Arasındaki İlişki Nedir?

Pek çok insan, su kalitesinin tiroid sağlığını da etkilediğinin farkında değildir. Farklı kaynaklardan gelen su, tiroid sağlığınız üzerinde olumsuz etkiye sahip kirletici maddeler içerir. İşte tiroid sağlığınız için içmeniz ve kaçınmanız gereken su türlerinden bazıları.

Tiroid Sağlığına İyi Kabul Edilen Su

RO Su

RO suyu tiroid sağlığınız için iyi kabul edilir. RO su arıtıcıları, tiroid sağlığınız üzerinde olumsuz etkisi olan florür ve klor gibi zararlı kimyasalları giderir. KENT gibi tanınmış markaların RO su arıtıcıları, sudaki temel minerallerin ayarlanmasına yardımcı olan bir Mineral RO TM Teknolojisi ile birlikte gelir . Birçok insan şişelenmiş su kullanıyor olsa da, sandığınız kadar güvenli değil. Şişelenmiş su, tiroid sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek gizli kirleticiler içerir.

Kaynak suyu

Kaynak suyu, tiroid sağlığınız için ideal olan en iyi su kaynağı olarak da bilinir. Nedeni, kaynak suyunun bakteri, virüs, kimyasallar, toksik metaller ve kimyasallar içermemesidir. Aslında kaynak suyu vücudunuzda bulunan bazı temel minerallerle yüklüdür.

Kaçınılması Gereken Su

Musluk suyu

Musluk suyu, tiroid sağlığınız üzerinde etkisi olan klorür, florür, kurşun gibi birçok kirletici madde içerir. Tiroid bezi florüre karşı çok hassastır, bu yüzden musluk suyu içmekten kaçınmanız gerekir. Florür, Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH) konsantrasyonunu artırır ve hipotiroidizmin ana sorunu olan T3 ve T4’ü azaltır.

Alkali Su

Alkali su sağlayan su arıtma cihazlarından kaçınılmalıdır. Bunun nedeni, bu temizleyicilerin böbreklere ve karaciğere çok fazla zarar veren platin ve titanyum plakalar kullanmasıdır. Alkali su ayrıca vücudunuzda dengesizliğe neden olan daha az kalsiyum ve diğer minerallere sahiptir.

Kuyu suyu

Kuyu suyu sadece sindirim ve bağışıklık sistemlerine zararlı olabilecek parazit ve bakterilerle kirlenmez. Hem bağışıklık hem de sindirim sisteminizin tiroid sağlığınız üzerinde etkisi vardır.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir