Genel Kategori, Kuraklık, Su Arıtma Gündem Haberleri

Türkiye,düşük yağış miktarı nedeniyle su kıtlığı riski altında

  • Şehir planlamasının yanlış yönetimi ve rekor düzeyde düşük yağış, İstanbul‘daki su kıtlığının ana nedenleri olarak kabul ediliyor.
  • Yarı kurak iklimi olan Türkiye, kişi başına yılda yalnızca 1.346 metreküp su ürettiği için su sıkıntısı çekiyor.

ANKARA: Basında, İstanbul’un suyunun 45 günde bitebileceğine dair haberler, belediyeden bir yetkili tarafından reddedildi.

17 milyon nüfuslu şehirde şehir planlamasının yanlış yönetimi ve rekor düzeyde düşük yağış, su kıtlığının ana nedenleri olarak kabul ediliyor.

İstanbul’a su sağlayan ana barajdaki su seviyeleri son on yıldan bu yana en düşük seviyede ve son üç yıldır İstanbul’daki barajların su seviyeleri dört kat azaldı.

Telgraf, şehrin suyunun tükendiğini bildiren medya kuruluşlarından biriydi.

Ancak ilgili makamdan bir belediye yetkilisi raporu yalanladı. İsimsiz kalmayı tercih eden yetkili, Arab News’e barajların üçte birinin şu anda dolu olduğunu ve şehrin rezervlerinin 9 Ocak’tan beri dolu olduğunu söyledi.

Yarı kurak iklimiyle son kırk yılda birçok kuraklıkla karşı karşıya kalan Türkiye, kişi başına yılda yalnızca 1.346 metreküp su ürettiği için su sıkıntısı çekiyor.

İstanbul Politikalar Merkezi’nden su yönetimi uzmanı Dr. Akgün İlhan, mevcut durumun büyük ölçüde iklim değişikliğine uyum eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını söyledi. Arab News’e verdiği demeçte, “Daha az yağış aldığımız doğru, ancak bunun da ötesinde şehirlere düşen suyu da kötü kullanıyoruz” dedi. “Ülke genelindeki ortalama kamu su kaybı, eski ve verimsiz su altyapıları nedeniyle yüzde 43’tür ve bu da suyun neredeyse yarısının evdeki musluklara ulaşmadan önce kaybolmasına neden olur.”

Karadeniz ile Marmara kıyıları arasında uzanan şehrin doğal ormanları ile şehrin içme suyunu üreten birçok nehir ve sulak alan, tartışmalı mega projelerin inşası nedeniyle tahrip edildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan ve Kanal İstanbul olarak bilinen büyük bir yapay su yolu inşa etme planı da çevreciler arasında endişelere yol açtı. Proje, Roma döneminden beri şehre su sağlayan bir göle çok yakın aktığı için yakındaki rezervuarları tuzlanmaya maruz bırakarak şehrin tatlı su kaynaklarını riske atıyor.

İlhan, Türkiye’nin 21. yüzyıla girmesine rağmen, daha fazla su talebi olduğu sürece daha fazla su temini yaratarak 20. yüzyıl eski su yönetimi paradigmasını sürdürdüğünü söyledi.

“Türkiye’deki birçok büyükşehir artık kuraklıkla karşı karşıya. İklim değişikliği çağındaki en sürdürülebilir strateji, daha fazla su altyapısı inşa ederek su arzını artırmak yerine su talebini azaltmaktır. “

Türkiye son yirmi yılda yüzlerce baraj inşa etti.

Ankara 110 gün yetecek suya sahip ve baraj doluluk oranı yüzde 20’ye düştü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş geçtiğimiz günlerde caydırıcı olarak su kullanımına ilişkin tarifeler getirilmesini önerdi.

Belediyenin su yönetimi yetkilisi tarafından Arab News’e verilen bilgiye göre, şehre su sağlayan barajlar banliyölerde ve gerekli zaman olduğundan, devam eden kar yağışının şehrin su seviyelerine etkisi ancak ilkbaharda hissedilecek. yeraltı sularının şehir merkezine taşınması.

Başkentin su ihtiyacı şiddetli olmaya devam ediyor. İzmir’in batı ilinde şehrin ana barajı yüzde 36’ya kadar tükendi.

İlhan, sorunu yönetmenin bir yolunun yerel yönetimleri yasal araçlar ve ekonomik teşviklerle yüzde 43’lük su kaybını daha kabul edilebilir bir düzeye indirmeye mecbur etmek olduğunu söyledi.

“Aynı zamanda yerel yönetimler, şehirlerdeki yeni inşaatlar için gri suyun yeniden kullanımını ve yağmur hasadı teknolojilerini zorunlu hale getirebilir. Yerel yönetimler, zaten zarar görmüş su döngüsünü düzeltmek için kentsel yeşil alan yönetimini de geliştirmelidir. Vatandaşlar da tüketim alışkanlıklarını değiştirerek su tüketimini azaltmalıdır. Satın aldığımız her şeyin bir su ayak izi var. Bir şeyleri ne kadar çok satın alırsak, o kadar büyük su ayak izi yaratırız. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir