Genel Kategori

Türünün Tek Örneği: Alabama’nın 60.000 Yıllık Su Altı Ormanını Koruma Çağrıları

Alabama kıyısındaki batık orman alanını deniz koruma alanı olarak belirlemek için çalışmalar devam ediyor

SEJ

Dalgıçlar, Alabama kıyılarındaki belirli bir suya atladıklarında  Kuzey Amerika’ya insanların gelmesinden önceki bir zamana geri giderler.

Suların altında, 60.000 yıl önce büyüyen ancak Meksika Körfezi tarafından sular altında kalan ve tortunun altındaki ayrışmadan korunan bir servi ağacı ormanının kalıntıları var. Alabama’nın su altı ormanı gibi yaş veya ölçek açısından hiçbir zaman bulunamadı.

Şimdi bölgeyi bir deniz koruma alanı olarak belirleyerek ağaç kütüklerinin genişliğini sömürüye karşı koruma çabaları sürüyor bazı firmalar ahşabı ticari kullanım için kurtarmaya çalıştı ve su altı ormanının tıp için yeni bileşikler barındırıp barındırmadığını görmek için.

Ormanı deniz tabanı mezarından çıkarmak için 2004 yılında Ivan Kasırgası tarafından yönlendirilen dev dalgaları aldı. 2012 yılında çevre muhabiri Ben Raines, yerel dalış camiasında bilgili bir kaynak tarafından ihbar edildikten sonra ağaçsı deniz manzarasını aramaya başladı.

Raines’in “dinozorlarla yüzmek” hakkındaki makalelerinden biri, Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde bir paleoklimatolog olan Kristine DeLong’un (ve kendisi de hevesli bir dalgıç) dikkatini çekti. Hemen aradı ve bölgeden bazı örneklere karbon tarihi verip veremeyeceğini sordu.

Çıkmak için bir meslektaşına numune gönderdikten sonra, ağaçların şaşkınlıkla “radyokarbon ölü” olduğunu belirten bir e-posta aldı. DeLong “Esasen, bu onların 50.000 yıldan daha yaşlı oldukları anlamına geliyor” dedi. “Emin olmak için üç kez yaptık.” Ardından deniz tabanından çekirdek örnekler toplayan ve sonuçları onaylayan bir jeolog ekibine döndü.

Bununla birlikte Raines ve DeLong, siteden mümkün olduğunca fazla bilgi almak ve aynı zamanda onu korumak için bir ortaklık kurdu. Delong, “Bilimsel bir bakış açısıyla, başka hiçbir yerde erişemeyeceğimiz bir bilgi altın madeni” diyor. Dendrokronologlardan jeologlara ve deniz biyologlarına kadar bir bilim insanı kadrosuyla birlikte buz devri dönemi iklimi, yağış miktarı, böcekler ve bitkiler hakkında nadir bilgiler toplamak için yalnızca istilacı olmayan aletler kullanarak çalıştı.

Ormanın kel selvi gövdeleri, deniz kurtları da dahil olmak üzere yaşamla doludur tahtayı çiğnemeyi çok seven istiridye türleri “denizin termiti” olarak bilinir. Araştırmacılar, yüzeyde hayat kurtaran ilaçlar üretmek için kimyasal potansiyellerini incelemek için bunları ve diğer deniz canlılarını derinliklerden topluyorlar.

Denizaltı ormanından alınan örnekler, tıp için yeni bileşikler barındırıp barındırmadıklarını görmek için incelenecek.
Denizaltı ormanından alınan örnekler, tıp için yeni bileşikler barındırıp barındırmadıklarını görmek için incelenecek

Ancak site, eski kütükleri kazmak ve satmak isteyen kurtarma şirketleri tarafından risk altında. DeLong’a göre, ordu mühendisleri, siteden odun kurtarmak isteyen bir mobilya şirketinden 2020 yılında bir izin talebi almıştı.

Zengin potansiyel bilgi ve araştırmalarla, bilim insanlarının yıllarca 50.000 yıllık değerli ahşabın üst düzey sehpalara dönüşmesini engellemek için çalışmasına şaşmamalı. Ekim ayında, Alabama’dan bir Cumhuriyetçi temsilci olan Bradley Byrne, eski sualtı ormanını kapsayan ulusal bir deniz koruma alanının oluşturulmasını önerdi.

“Sualtı ormanı, küresel önemi olan bir başka eşsiz Alabama mücevheri. Bu kadar eski bir kıyı buzul çağı ormanının korunduğu bilinen tek alan olarak onu korumak için şimdi harekete geçmeliyiz” dedi Byrne tasarıyı sunduğunda yaptığı açıklamada.

Raines , Ekim ayında AL.com’a “Bu, Yellowstone milli parkı veya Büyük Kanyon gibi bir tür doğa harikası” dedi . “Tıpkı karadaki harika siteler gibi sömürüye karşı korunmalı ve Amerikan halkı için kurtarılmalıdır.”

Bu tanıma göre, batık orman turistlere, balıkçılara ve araştırma gruplarına açık kalacak ancak ağaç kesme, turba hasadı ve diğer yıkıcı faaliyetlerden korunacaktır. Kongre, Byrne bu ayın başlarında ofisten ayrılmadan önce su altı ormanı tasarısını onaylamasa da NBC’ye bir sonraki Kongre’nin geçeceği konusunda çok umutlu olduğunu söyledi .

Bilim adamları, Alabama kıyılarındaki su altı ormanında yüzüyorlar.
Bilim adamları, Alabama kıyılarındaki su altı ormanında yüzüyorlar.

Başkan seçilen Joe Biden’ın çevre sorunlarına öncelik vermesi ve kamu arazilerini aday göstermesi, Deb Haaland’ın içişleri departmanına liderlik etmesini savunurken, uzmanlar ormanın geleceği konusunda umutlu.

DeLong, ormanın dünyamızın sınırlarının nasıl hassas ve süreksiz olduğuna işaret ettiğini ve deniz seviyelerinin her 100 yılda bir sekiz fit kadar hızlı yükseldiğinden şüphelendikleri bir dönemde antik iklim değişikliğine bir bakış sağladığını ekledi.

DeLong “İklim değişmeye devam ettikçe, bugünkü kara çok iyi bir şekilde okyanus olabilir” dedi. Bence bu gerçekten güçlü bir mesaj.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir