Genel Kategori

Tuz Gölü


Tuz Gölü, Kapadokya’da yer alan Türkiye’mizin en büyük 2. gölüdür. Deniz seviyesinin 905 metre yukarısındadır. Göldeki suyun herhangi bir çıkış noktası bilinmemektedir. 1500 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Bununla birlikte yaz aylarında yüzey alanı bir hayli azalır, yaklaşık bin km civarına erişir. Bu şaşırtıcı göl aynı zamanda sadece 1,5 metre derinliğine sahiptir. Daha önceleri çok daha derin olduğu düşünülüyor. Bugün yüzeyi 50 cm kalınlığında tuz bloklarıyla kaplı haldedir.


Yaz aylarında yaşanan buharlaşma sonucu göl neredeyse kurur ve kalan çamurun üzerinde sadece 30 santimetre kadar tuz tabakası olur. Tuz Gölü, %33 oranla dünyadaki en yüksek tuzluluğa sahip göllerden biridir. Hatta öyle ki, dünyanın en tuzlu ikinci gölü olduğu düşünülüyor.

Tuz Gölü ‘nün yılda 300 bin ton tuz ürettiği düşünülüyor ve bu da Türkiye’deki tuz üretiminin %60’dan fazlasını karşılamaya yetecek bir miktar. Dünyanın en zengin doğal tuz kaynaklarından biri yani. Bu tuz, gölün kuru olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında toplanabiliyor.

tuz gölü

Kirlilik Gerçeği

Tuz Gölü’ne akan ana su beslemesi ne yazık ki kasabalardan gelen kanalizasyonlardır. Türkiye’de kullanılan tuzun %64’ü Tuz Gölü’nden geliyor ve bu kanalizasyon atıkları aslında o tuza da karışıyor. Kirli su ayrıca yerel köylülerce mahsul sulamak için kullanıldı.

Yetersiz doğal su kaynağından dolayı kirli atıklar göl boyunca yüksek oranda yoğunlaşıyor.

Kuruma Tehlikesi

 Türkiye’de son 60 yılda 70’e yakın doğal göl kurumuştur. Kuruyan suların büyüklüğü Van Gölü’nün 3 katına eşittir ve bu da Marmara Denizi’nin yüz ölçümünden büyüktür. Bu durum Türkiye için ciddi bir sorun. Tuz Gölü de ne yazık ki on yıl içinde aynı kaderi paylaşabilir.

Göl, bir zamanlar Türkiye’nin en büyük flamingo kolonisine sahip olmuştur. Ancak tuzlu su karidesindeki dramatik düşüş kuşların sayısını da bir o kadar indirmiş bulunmuştur. Bölgede yaşayan turnalar, sakarcalar ve diğer su kuşları da bu durumdan ötürü risk altına girmişlerdir.

Tuz Gölü’ndeki pembelik

Bu göl zaman zaman aldığı canlı pembe renk ile turistlerin ilgi odağı olmuştur. Çünkü pembe göller, Dünya’da oldukça nadirdir. Gölün suyu da pembe renge bürünür.

Çoğu tuzlu göl gibi, Tuz Gölü’ndeki pembelik de mikroalg Dunaliella salina gibi kırmızı renge bürünen bir halofilin suda üremesinden dolayı kaynaklanıyor. Bu halofil hücreleri, karotenoid üretir ve bu da organizmanın renk değiştirmesine sebep olur.

Canlı yaşamı

Göl bir zamanlar büyük flamingo sürülerine ev sahipliği yaptı. Ayrıca çokça turna, sakarca ve doğangillerden kerkenez kuşuna sahip idi. Günümüzde ise canlı yaşamı seyrelmiş durumda.

Kirlenen su, tuzlu su karidesi gibi kuşların besin kaynağı olan canlıların azalmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir