Genel Kategori

Üç Bin Yıllık Köpek Balığı Saldırısı Kurbanı

Üç Bin Yıllık Köpek Balığı Saldırısı Kurbanı

Gazete ve haber sitelerinde düzenli olarak köpek balığı saldırılarına dair haberler çıkıyor.

Fakat iki gün önce yayımlanan ve Oxford Üniversitesi’nde çalışan bilim insanlarının öncülüğünde yürütülen bir çalışma, Japon takımadasının Seto İç Denizi’nde 3.000 yıl önce köpek balığının saldırısına uğrayan bir kurbanı ortaya çıkarıyor.

Journal of Archaeological Science: Reports bülteninde yayımlanan araştırma, söz konusu bedenin insana saldıran bir köpek balığına yönelik en eski doğrudan kanıt olduğunu gösteriyor.

Uluslararası bir araştırma takımı ise arkeoloji bilimi ve adli yöntemleri bir araya getirerek, neler olduğunu yeniden canlandırmayı başarmış.

Talihsiz kurban, Oxford Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar J. Alyssa White ile Profesör Rick Schulting’in Kyoto Üniversitesi’nde yer alan tarih öncesi avcı toplayıcılara ait iskelet kalıntılarında şiddetli travma izleri aradığı sırada keşfedilmiş.

Daha önce kazı yapılan Tsukomo bölgesinde, travmatik yaralanma izleri taşıyan yetişkin bir erkek olan No24 ile karşılaşmışlar.

“Başlangıçta şaşırmış ve bu adamda en az 790 tane derin, girintili çıkıntılı yaraya neyin sebep olmuş olabileceğini merak etmiş” diyor Oxford ikilisi.

“Büyük miktarda yaralanma vardı ve adam Tsukumo mezarlık bölgesinde gömülüydü”

Araştırmacılar sözlerine şöyle devam ediyor:

“Yaralanmalar çoğunlukla kollar, bacaklar ve göğüs ile karnın ön bölgesiyle sınırlıydı. Bir eleme süreciyle birlikte, insanlar arasındaki çatışma ihtimalini ve daha yaygın bildirilen yırtıcı hayvan ya da leşçil ihtimalini eledik.”

Köpek balığı vakalarının arkeolojik raporları son derece nadir olduğundan, ipucu bulmak üzere adli köpek balığı vakalarına yönelmişler ve Florida Köpek Balığı Araştırma Programı başkanı uzman George Burgess ile çalışmışlar.

Uluslararası takım, parçaları birleştirerek saldırıyı yeniden oluşturmuş.

Araştırmacılar, saldırının en muhtemel sorumlusunun kaplan köpek balığı veya beyaz köpek balığı olduğunu düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir