Genel Kategori

Uzay İstasyonuna Deniz Hayvanları Gönderilecek!

uzay-goruntusu

SpaceX ‘in kargo ikmal görevinin bir parçası olarak, Amerikan uzay ajansı önümüzdeki hafta Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) 5.000 su ayısı ve 128 karanlıkta parlayan yavru kalamar gönderecek.

SpaceX’in uzay istasyonuna 22. görevini 3 Haziran 2021’de başlatması planlanıyor ve burada NASA’nın Florida, ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nden malzeme ve bilimsel araştırma ve teknoloji gösterileri taşıyacak.

Bu özel konuklar kimler ve neden uzaya gidiyorlar?

Mikroskop altında görünmeleri ve sudaki ortak habitatları nedeniyle su ayıları, çoğu yaşam formunun yapabileceğinden daha aşırı ortamlara tolerans gösteren küçük canlılardır. Bu canlılar aşırı basınç, aşırı sıcaklıklar, havadan yoksunluk, radyasyon, dehidrasyon ve hatta açlık altında kendilerini idame etme kapasitesine sahipler.

Bu dayanıklı yaratıkların uzaya davet edildiği ilk sefer değil, çünkü Eylül 2007’de İsveç’in Kristianstad Üniversitesi’nden Ingemar Jonsson ve meslektaşları ESA’nın FOTON-M3 misyonunda da bu canlıları kullanmışlardı.

Uzaya 10 gün maruz kaldıktan sonra, bu örnekler Dünya’ya geri döndü ve burada %68’i sıvılandırıldıktan sonra 30 dakika içinde yeniden canlandırıldı. Bu örneklerin çoğu, başarılı bir şekilde yumurtadan çıkan yumurtaları bırakmaya devam etti.

Bilim adamları, su ayılarının kısa vadeli ve çok kuşaklı hayatta kalmasının moleküler biyolojisini inceleyerek ve yüksek stresli ortamlarda adaptasyon ve hayatta kalmaya dahil olan genleri belirleyerek, uzayda insanları etkileyen stres faktörlerini anlamayı ve yeterli önlemler geliştirmeyi umuyorlar.

Baş araştırmacı Thomas Boothby, “Uzay uçuşu, Dünya’daki koşullara evrimleşen insanlar da dahil olmak üzere organizmalar için gerçekten zorlayıcı bir ortam olabilir” dedi.

“Gerçekten yapmaya hevesli olduğumuz şeylerden biri, bu canlıların bu ortamlarda nasıl hayatta kaldıklarını ve çoğaldıklarını ve kullandıkları hileler hakkında herhangi bir şey öğrenip öğrenemeyeceğimizi ve bunları astronotları korumak için uyarlayıp uyarlayamayacağımızı anlamak” diye ekledi.

Öte yandan, ayrı bir deney, vücudunda bir ışıltı üreten biyolüminesan bakteriler bulunan 0,12 inç uzunluğunda bir organizma olan yavru parlak kalamarı ISS‘ye getirecek.

Kalamarlar Uzay’da Bulunan Mikropları Test Edecek!

Araştırmacılar, insanlarınkine benzer bir bağışıklık sistemine sahip olduğu için kalamarın bu bakteri kolonilerine ev sahipliği yapma sürecini araştırmayı planladılar.

Faydalı mikropların uzaydaki hayvan dokusuyla nasıl etkileşime girdiğini belirlemek için bakteri ve kalamar arasındaki simbiyotik ilişkiyi anlamayı umuyorlar.

Jamie Foster, “İnsanlar da dahil olmak üzere hayvanlar, sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemini sürdürmek için mikroplarımıza güveniyor” dedi.

kalamarlar-uzay

Uzay uçuşunun bu yararlı etkileşimleri nasıl değiştirdiğini tam olarak anlamıyoruz. UMAMI deneyi, hayvan sağlığındaki bu önemli sorunları ele almak için karanlıkta parlayan bir kuyruklu kalamar kullanıyor.

Bu tür deneylerden elde edilen sonuçlar, insan sağlığını ve Dünya’da ve uzayda ilerlemeyi iyileştirmenin yollarının belirlenmesine yardımcı olacak.

İlgili makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir