Genel Kategori

Uzmanlar Fakir Ükelerde Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Su Tedarikinin İyileştirilmesi Gerektiğini Söylüyor

Lam Pulo, Banda Aceh, Endonezya'daki geleneksel balıkçı limanı yakınında plastik kirliliği.

Gelişmekte olan ülkelerde su arzını iyileştirmeye odaklanmanın okyanuslardaki plastik atık belasıyla savaşmanın güçlü bir yolu olabileceğini söyleyen uzmanlar, konunun çok az ilgi çektiğini vurguladı.

Gelişmekte olan ülkelerdeki ve orta gelir düzeyindeki birçok ülkedeki insanlar, borularla bağlanan su kaynakları kirlenmiş veya güvensiz olabileceği veya bu şekilde algılanabileceği için genellikle plastik şişelere güveniyor .

Her yıl yüz milyarlarca plastik su şişesi üretiliyor . Bu zengin ülkelerde, düşüncesiz bir lükstür ancak birçok fakir ve yükselen ekonomide insanların çok az alternatifi vardır .

“Su sistemi birçok ülkede su kalitesi ile sorunları var gibi bir sorun vardır” Brajesh Dubey, Teknoloji Kharagpur’da, bir eş yazarın Hint Enstitüsü’nde inşaat mühendisliği profesörü söyledi sorununa yeni “mavi kağıt” okyanuslarda plastik atık .

“Bariz çözüm, kaliteli tedarik sağlayan güvenli bir su tedarik altyapısı oluşturmaktır.”

Okyanuslarımızda büyüyen plastik atık salgınının boyutu, son yıllarda ortaya çıktı ve dünya çapında yaygın eylem çağrılarına yol açtı. Halihazırda denizde bulunan plastik atıkların temizlenmesi, şimdiye kadar ana odak alanlarından biri olmuştur .

Bu, deniz yaşamına yönelik tehdidi ortadan kaldırmak için gerekli, ancak Çarşamba günü yayınlanan rapora göre, plastik atıkların okyanusa ulaşmasını önleme yöntemlerine de öncelik verilmesi gerekiyor.

Temel tavsiyeleri, atık su ve yağmur suyu yönetimini iyileştirmek ve plastik şişelere olan ihtiyacı ortadan kaldıracak güvenli yiyecek ve su için yerel sistemler kurmaktır.

Plastik kapların atıldıklarında nehirlere ve dolayısıyla denize girmelerini engellemek için atık su ve yağmur suyu yönetimine ihtiyaç vardır. Daha iyi yerel su kaynakları, milyonlarca insanın plastik şişelere olan bağımlılığını ortadan kaldıracaktır.

Diğer uzmanlar, dünyanın dört bir yanındaki su ve kanalizasyon kaynaklarını iyileştirmek için acil eylem çağrısında bulundular ve bu da insanları yoksulluktan ve hastalıktan kurtarmanın yanı sıra plastik atıkları azaltabilir.

BM Genel Yayın Yönetmeni Richard Connor “Hiç şüphe yokken, güvenli ve uygun fiyatlı içme suyu kaynağına erişim, suyu almamış nüfuslara ulaştırmak için kullanılan ve nihayetinde atılan plastik miktarını önemli ölçüde azaltacaktır” dedi. Çarşamba günkü gazetede yer almayan Dünya Su Raporu .

“Yağmursuyu işleme de iyileştirilmiş olacaktı, ancak insanların ilk etapta plastik şişelenmiş suya güvenmesi gerekmiyorsa ikincisinin etkisi hafifleyecekti.”

Yardım kuruluşu WaterAid’in kıdemli politika analisti Jonathan Farr, kanalların plastik şişelerle doldurulması sorununa işaret ederek, güvenli su temini sağlamaya ayrıca kanalizasyon ve katı atık toplama eşlik etmelidir.

“Öncelik, insanlara güvenli bir şekilde yönetilen su kaynağını garanti etmek olmalıdır. Güvenli bir şekilde yönetilen su kaynağına sahip olmayan 2 milyar insan var. Dirençli veya müreffeh ülkeleri onsuz hayal edemezsiniz.”

Su tedarikinin güvenilir ve güvenli olduğu zengin ülkelerde bile, insanlar genellikle şişelenmiş su içiyorlar, ancak onları kesmenin yolları bulunabilir. Connor, koronavirüs krizinden önce küçük miktarlar için yeniden doldurma sunan su büfelerinin giderek arttığı İtalya örneğine işaret ediyor.

Birleşik Krallık’ta, halka açık alanlarda ücretsiz su çeşmelerinin yeniden açılması ve kurulması yönünde bir hareket olmuştur. Bu girişimler, koronavirüs krizi tarafından durduruldu ve geleceklerini şüpheye düşürdü.

İhtiyaç duyan düzinelerce ülkede güvenli su temini ve kanalizasyon şebekeleri kurmak yıllar alacak. Uzmanlar Guardian’a, bu arada ülkelerin plastik şişe atıklarının uygun şekilde toplanmasına ve geri dönüştürülmesine de odaklanmaları gerektiğini söyledi.

Dubey “Su kaynağının iyileştirilmesi] bir gecede gerçekleşmeyecek – bu arada gerekli olan, doğru toplama ve geri dönüşüm ile uygun plastik geri dönüşüm altyapısının geliştirilmesidir” dedi.

“Şişeler tipik olarak iyi bir geri dönüşüm değerine sahiğ . Eksik olan, uygun toplama sistemleri ve yerel olarak geri dönüşüm kapasitesi. “

Norveç’in Okyanus ve Arktik Merkezi’nden Jan-Gunnar Winther, geçen hafta okyanus yönetimi üzerine ayrı bir makale yayınlayan , plastik şişeler için bir depozito yatırma ve iade sisteminin yardımcı olacağını söyledi .

“Kullanılmış plastik şişelerin depolanması kolay olsaydı, hem yeniden kullanımı hem de geri dönüşümü kolaylaştırırdı” dediler.

Tutumları değiştirmek hem zaman hem de çaba gerektirdiğinden, insanları atık işleme ve plastik çöpün çevresel etkileri hakkında sürekli bilgilendirme meselesi.

“Toplum, iş dünyası ve doğa, plastiklerin hızlandırılmış yeniden kullanımından ve geri dönüşümünden yararlanacak.”

Ayrıca sorunun bu yönü üzerinde daha fazla çalışmayı teşvik etmek için temiz içme suyu eksikliğinin plastik atık seviyeleri üzerindeki etkisine dair daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundular.

Çarşamba günkü “mavi kağıt”, BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini desteklemek için 14 hükümet başkanından oluşan Sürdürülebilir Okyanus Ekonomisi için Üst Düzey Panel tarafından görevlendirildi .

Rapor, deniz yaşamı için benzeri görülmemiş bir tehlike oluşturan ve etkileri büyük ölçüde bilinmeyen okyanusta artan plastik miktarlarının, okyanusların sağlığını doğrudan ve dolaylı olarak tehdit eden “birçok toplumsal sorunun belirtisi” olduğunu ortaya koydu. .

Bunlar şunları içerir:

  • Dünya çapında milyonlarca insan için sanitasyon, atık su ve yağmur suyu işlemeye erişim eksikliği.
  • Kimyasalların güvenli kullanımı ve bertarafı ihtiyacı.
  • Kıyı bölgelerinin gelişmesi ve bozulması.
  • Doğal kaynakların verimli kullanımına duyulan ihtiyaç.
  • Güvenli yiyecek ve suya daha iyi erişim ihtiyacı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir