Ülke ve Dünya Gündemi, Çevre

Victoria Gölü’nün Gizemli Toplu Balık ölümleri

Kenya, Uganda ve Tanzanya hükümetleri, son 2 ay içinde çoğu tatlı su türü olan Nil Levreği olmak üzere yaklaşık 100 ton balığın bilinmeyen nedenlerden ötürü her üç ülkeyi de çevreleyen Victoria Gölü’nde öldüğünü bildirdi.

Ağırlıklarına bağlı olarak ton başına 10 Milyon ila 15 Milyon Uganda Şilini (UGX) (2732 $ – 4.096 USD) arasında değişen Nil Perch’in kitlesel ölümleri, hükümete şu ana kadar tahmini 409.840 USD gelire mal oldu – ancak, potansiyel olarak çok daha fazlası olabilir.

Uganda’nın Tarım, Hayvan Endüstrisi ve Balıkçılık Bakanlığı Balıkçılık Kaynakları Direktörü Joyce Ikwaput Nyeko, 9 Şubat’ta yaptığı bir röportajda şunları söyledi: “100 tondan fazla balık kaybettiğimizi biliyorum; Hala saha ekiplerinden raporlar bekliyoruz ve bu şekilde şimdiye kadar kaybettiğimiz geliri de bileceğiz. “

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, özellikle Wakiso, Buikwe, Buvuma, Kalangala, Masaka ve Kyotera bölgelerinde çok miktarda ölü balığın kıyıya vurduğu ve yerel halkın denizden yayılan kötü kokuyla ilgili şikayetlere yol açtığı bildirildi.

Ölümler hem yerel hem de uluslararası pazarda balık maliyetini düşürüyor ve COVID-19 salgını nedeniyle balık talebinin düşük olması, balıkçılık sektörü için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Yerel balıkçılara ve kadınlara göre, ölü Nil levreği diğer balık türlerini de uzaklaştırıyor ve bu da ürünün yakalanmasını zorlaştırıyor.

Kenya Deniz ve Balıkçılık Araştırma Enstitüsü’nde (KMFRI) bir tatlı su tarımı araştırma bilimcisi olan Paul Orina, Victoria Gölü’ndeki balık ölümlerini, beş yıl önce gölde meydana gelen benzer bir duruma değinerek normal bir olay olarak tanımladı, ancak bu sadece bir hafta sürdü.

Orina’ya göre Nil levreğinin ölümleri, Victoria Gölü’nün yapısında ve durumunda esas olarak sudaki oksijen seviyelerini düşüren rüzgarlar ve seller nedeniyle meydana gelen değişikliklere bağlanabilir. Nile Levrek türlerinin yüksek oksijen talebini orantısız bir şekilde etkilenmelerinin nedeni olarak gösterdi.

Bilim adamları, Victoria Gölü’nün aşırı avlanma ve kirlilik nedeniyle insan geçim kaynaklarını etkileyen ölüm riski altında olduğu konusunda uyardılar. Son zamanlarda meydana gelen bir olayda Balıkçılık Koruma Biriminden askerler 5 Şubat’ta en az 20 balıkçıyı balık zehirlenmesi faaliyetlerinde bulundukları şüphesiyle tutukladı.

Balıkçılık düzenlemeleri ve kalite kontrol güvencesi komiseri Tom Bukenya’ya göre ölümlerin nedenine yönelik araştırmalar devam ediyor. Uganda Daily Monitor tarafından bildirildiği üzere Bukenya, “Farklı insanlardan zehir olabileceği iddialarını duyduk ancak laboratuvara aldığımız ilk örnekler zehirlenmeyi dışladı, bu toplu ölümlere tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek için daha fazla araştırma yapılıyor.”dedi.

Bu arada ölü balıkların tüketilmesine yönelik uyarılar da ortalıkta dolaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir