Genel Kategori

Vücudumuzda Bulunan Suyun Dengesi Ve Suya Olan İhtiyaç

Hepimizin bildiği gibi su, vücudumuz için çok büyük bir öneme sahiptir. Kısacası su bizim için hayattır diyebiliriz. Çünkü insan, kendi vücudundaki suyun yaklaşık yüzde onunu kaybederse bu onun için çok büyük bir hayati tehlike olur. Bu yüzden su içme sıklığımıza dikkat etmeliyiz. Düzenli bir şekilde su içerek vücudumuzun su dengesini korumalı ve suya olan ihtiyacına önem vermeliyiz. Aynı şekilde içtiğimiz suyun temizliği ve kalitesi de sağlığımız için önemlidir. Bu yüzden musluk suların doğrudan kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemekte, bilakis musluk su arıtma cihazı kullanılması ve bu şekilde su tüketilmesi önerilmektedir.

Kandaki Su Dengesi Bozulursa

Hipotalamus, hormon sistemimizin genel yöneticisi konumundadır. Vücudumuzun iç istikrarının sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. Beynin hemen alt kısmında yer alan ve yaklaşık bir bezelye tanesi büyüklüğünde olan bu hipotalamus bölgesinde çok değerli algılayıcılar bulunur. Bu algılayıcılar, her an, aralıksız bir şekilde kanınızda bulunan su miktarını hesaplar. Eğer kandaki su miktarının azaldığını algılarsa doğrudan alarm verir. Alarmdan sonra böbreklere uyarı gönderilir ve böbreklerde su tasarrufu düzenine geçilir ve su atılımı mümkün olabildiğince azaltılır. Eğer tam tersi durum söz konusu ise yani kandaki su mitkarı normalden fazla ise bu sefer aynı mekanizma ters olarak çalışır. Böylelikle böbrekler daha çok çalışır. Günlük 1,5-2 litre su normal bir insan için yeterli olacaktır. Tabi su kalitesi de sağlığı etkileyen unsurlardan olduğu için musluk suyu kesinlikle kireçli ve tehlikelidir dolayısıyla musluk su arıtma cihazı kullanarak suyu arıtmak gerekir.

Susama Hissi Nasıl Çalışır?

Eğer susama hissimiz olmasaydı nasıl sağlıklı yaşayabilirdik ki? Su içme ihtiyacımızı hissetmeseydik 3-4 günden fazla yaşayamazdık. Oysa ki insanoğlu, doğduğu andan itibaren su içmesi gerekiğini ve ne kadar içmesi gerektiğini bilir. Böylelikle vücuttaki su dengesi korunur.

Susuzluk Kontrol Merkezi

Susuzluk kontrol merkezi insanın beynindedir. Beyin vücudun sıvı dengesini değerlendirir ve denge durumuna göre bir dizi biyokimyasal tepkime başlatır ve susuzluk hissini oluşturur.

İnsan Vücudundaki Su Depoları

Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde altmışını su oluşturur. Bu suyun üçte ikisi yani yaklaşık ağırlığımızın yüzde kırkı hücreler tarafından tutulur. Kalan üçte birlik kısım ise hücre dışı sıvıları oluşturur. Bu depolarda kirli musluk sularını saklamamak için musluk su arıtma cihazlarını inceleyebilirsiniz. Bu sektördeki ünlü üreticilerden birisi de Royal Green firmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir