Genel Kategori

Vücudumuzun günlük ne kadar suya ihtiyacı vardır?

Vücudumuzun günlük su ihtiyacı; yaşa, cinsiyete ve kiloya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yetişkin bir bireyin günlük su ihtiyacı; kilo, cinsiyet ve beslenme düzenine bağlı olarak 2 ila 4 litre arasında değişmektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su miktarı kaybettiği su miktarı ile doğru orantılıdır.

Yetişkin bir birey farklı değişkenlere bağlı olarak solunum, terleme, idrar ve dışkı yoluyla günlük 2 ila 4 litre arasında su kaybetmektedir. Bizim de dikkat etmemiz gereken ve bilmemiz gereken en önemli husus vücudun kaybettiği suyu sürekli olarak takviye ediyor olmamızdır. Her gün vücudumuzun kaybettiği suyu takviye etmezsek vücut metabolizmamızda aksaklıklar meydana gelebilir.

Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu nasıl anlarız?

Vücudumuzun suya ihtiyacı olup olmadığını idrarımızın renginden anlayabiliriz. Gün içerisinde kahve veya ilaç kullanmamışsak; vücudunuzun suya ihtiyacı olduğu durumlarda idrarımızın rengi sarı veya daha koyu renkli olur. Vücudumuzun suya ihtiyacı bulunmuyorsa idrar rengimiz aynı su gibi berrak olmaktadır.

Günlük ne kadar su içmeliyiz?

Suyun vücuda fazla alınmasının zararı yoktur ancak çok yüksek miktarlarda su içmek, su zehirlenmesine neden olabilir. Unutmayalım dünya üzerinde her maddenin toksik etki gösterdiği bir doz vardır. Su da vücuda çok fazla miktarlarda alındığında vücudun elektrolit dengesi bozulacağı için toksik etki gösterebilir. Yetişkin bir bireyin günlük olarak 10-12 bardak su içmesi gerekir. İçilmesi gereken su miktarı bireyin günlük olarak yaptığı işe, bulunduğu ortama ve yaşam şartlarına bağlı olarak değişir.

Su ne zaman içilmeli?

Su içmek için bir zamana ve nedene bağlı kalmamak gerekir. Suyu yemeklerden önce ya da sonra içebilirsiniz. Ancak yemek sırasından su içmenin çok doğru olmadığı bilinmelidir. Su içmek için vücudun susamasını beklemeyin. Vücudumuz için çok önemli olan bu hayati sıvının kalorisi olmadığı için ne zaman isterseniz, aklınıza her geldiğinde içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir