Genel Kategori

Yağmur Suyu İçilir mi ?

Yağmur suyu içmenin güvenli olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Kısa cevap: bazen. Yağmur suyu içmenin ne zaman güvenli olmadığına, ne zaman içebileceğinize ve insan tüketimi için daha güvenli hale getirmek için neler yapabileceğinize bir göz atın.

Ne Zaman Yağmur Suyu İçmemelisiniz?
Yağmur , yere düşmeden önce atmosferden geçer, böylece havadaki kirleticileri toplayabilir. Çernobil veya Fukuşima gibi sıcak radyoaktif yerlerden yağmur içmek istemezsiniz . Kimyasal tesislerin yanına veya elektrik santrallerinin, kağıt fabrikalarının vb. Yakınına düşen yağmur suyunu içmek iyi bir fikir değildir. Bitkilerden veya binalardan akan yağmur suyunu içmeyin çünkü bu yüzeylerden toksik kimyasallar toplayabilirsiniz .

İçmek İçin Güvenli Yağmur Suyu
Çoğu yağmur suyunun içilmesi güvenlidir. Aslında yağmur suyu, dünya nüfusunun çoğu için su kaynağıdır. Seviyeleri kirliliği , polen, küf ve diğer kirletici düşüktür – genel içme suyu temini daha muhtemelen daha düşük. Unutmayın, yağmur düşük seviyelerde bakteri, toz ve ara sıra böcek parçalarını toplar, bu nedenle yağmur suyunu içmeden önce işlemek isteyebilirsiniz.

Yağmur Suyunu Daha Güvenli Hale Getirme
Yağmur suyunun kalitesini iyileştirmek için atabileceğiniz iki temel adım, yağmur suyunu kaynatmak ve filtrelemektir.  Suyu kaynatmak patojenleri öldürür. Ev tipi su filtreleme sürahisi gibi filtreleme kimyasalları, tozu, poleni, küfü ve diğer kirleticileri temizleyecektir.

Dikkate alınması gereken diğer önemli nokta, yağmur suyunu nasıl topladığınızdır. Yağmur suyunu doğrudan gökyüzünden temiz bir kova veya kaseye toplayabilirsiniz. İdeal olarak, dezenfekte edilmiş bir kap veya bulaşık makinesinde yıkanmış bir kap kullanın. Yağmur suyunun en az bir saat beklemesine izin verin, böylece ağır parçacıklar dibe çökebilir. Alternatif olarak, kalıntıları gidermek için suyu bir kahve filtresinden geçirebilirsiniz. Gerekli olmamasına rağmen, yağmur suyunun soğutulması, içerebileceği mikroorganizmaların çoğunun büyümesini geciktirecektir .

Asit Yağmuru?
En yağmur suyu ortalama ile, doğal olarak asidik olan pH 5.5, yaklaşık 5.0 arasında 3 havadaki su ve karbon dioksit arasındaki etkileşimden. Bu tehlikeli değil. Aslında, içme suyu, çözünmüş mineraller içerdiğinden nadiren nötr pH’a sahiptir. Onaylanmış kamu suyu, suyun kaynağına bağlı olarak asidik, nötr veya bazik olabilir. PH’ı bir perspektife oturtmak için, nötr su ile yapılan kahvenin pH’ı yaklaşık 5’tir. 4 Portakal suyunun pH’ı 4’e daha yakındır. İçmekten kaçınacağınız gerçek asidik yağmur, aktif bir volkanın etrafına düşebilir. Aksi takdirde asit yağmuru ciddi bir düşünce değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir