Genel Kategori

Yağmur Suyu Toplayıcılığı: Sarnıçlar

Sarnıçlar birçok kullanım için güvenli su sağlayabilir, ancak yağmur suyunun içilebilir olduğunu düşünmemelisiniz.

Yağmur suyunu toplamak ve kullanmak, kaynakları korumanın harika bir yolu olabilir. Bazı insanlar yağmur suyunu bitkileri sulamak, temizlik yapmak, banyo yapmak veya içmek için kullanır. Ancak, yağmur suyu sisteminin düzgün bir şekilde bakımının yapılması ve su kalitesinin kullanım amacına uygun olması önemlidir.

Yağmur suyunda mikroplar ve diğer kirleticiler bulunur.

Yağmur suyu pek çok şey için faydalı olsa da, düşündüğünüz kadar saf değildir, bu nedenle içmenin güvenli olduğunu varsayamazsınız. Yağmur, topladığınız suya farklı türde kirleticiler yıkayabilir (örneğin, çatınızdaki kuş pisliği su fıçınıza veya tankınıza girebilir). Yağmur suyu sizi hasta edebilecek bakteri, parazit, virüs ve kimyasalları taşıyabilir ve hastalık salgınlarıyla bağlantılıdır.

Yağmur suyundan hastalanma riski bulunduğunuz yere, ne sıklıkta yağmur yağdığına, mevsime ve yağmur suyunu nasıl toplayıp depoladığınıza bağlı olarak değişebilir. Havadaki toz, duman ve parçacıklar yağmur suyunu çatınıza inmeden önce kirletebilir. Çatı kaplama malzemeleri, oluklar, borular ve depolama malzemeleri suya asbest, kurşun ve bakır gibi zararlı maddeler sokabilir. Kir ve mikroplar, özellikle birkaç gün süren kuru havanın ardından yağmur yağdığında, çatıdan toplanan yağmur suyuna yıkanabilir.

Hastalığı önlemek:

Hastalanma riskinizi azaltmak için, yağmur suyunu sadece yemediğiniz bitkileri sulamak veya yemek pişirmek veya yemek için kullanılmayan eşyaları yıkamak gibi kullanımlar için kullanmayı düşünebilirsiniz. Yağmur suyunu içmek, yemek pişirmek, dişlerinizi fırçalamak veya yemeyi düşündüğünüz bitkileri durulamak veya sulamak için kullanmaktan kaçının. Bunun yerine arıtılmış su kullanımı tercih etmek daha hijyenik olacaktır.

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, özellikle içme suyu kaynağınızı seçerken dikkatli olmalısınız.

Yağmur suyu, ek arıtma yapılmadan ev kullanımı için güvenli olmayabilir.

Toplanan yağmur suyunu içmek, banyo yapmak veya yemek pişirmek için kullanmadan önce, güvenli hale getirmek için arıtmanın gerekli olup olmadığını düşünün. Suyu test etmek, içinde zararlı mikroplar, kimyasallar veya toksinler olup olmadığını belirleyebilir. Su arıtma seçenekleri arasında filtrasyon, kimyasal dezenfeksiyon veya kaynatma yer alır. Filtrasyon bazı mikropları ve kimyasalları uzaklaştırabilir. Suyu klor veya iyotla işlemek bazı mikropları öldürür ancak kimyasalları veya toksinleri ortadan kaldırmaz. Suyu kaynatmak mikropları öldürür ama kimyasalları yok etmez. Sisteme giren ilk suyu çıkarmak için “ilk yıkama yönlendiricisi” adı verilen basit bir cihazın kullanılması bu kirleticilerin bir kısmının önlenmesine yardımcı olabilir. İlk yıkama yön değiştiricisi tarafından çıkarılması gereken su miktarı, toplama sistemine beslenen çatının boyutuna bağlıdır.

Sivrisineklerin yağmur varilini üreme alanı olarak kullanmasını önlemek için su girişine bir perde eklemeyi veya yağmur varilini en az 10 günde bir boşaltmayı düşünün.

Bazı insanlar sarnıçlarında topladıkları yağmur suyuna satın aldıkları arıtılmış suyu ekliyorlar. Bu, arıtılmış suyu daha az güvenli hale getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir