Genel Kategori

Yangtze her yıl 1,5 milyon ton plastiği denize döküyor

Asya’nın en uzun nehri olan ve Çincede ‘uzun ırmak’ anlamına gelen Yangtze, her sene 1,5 milyon ton plastik atıkla birlikte denize dökülüyor.

Çevreye zarar veren atıklar taşıyan Yangtze nehri, Çin’in büyük şehirlerinden ve sonrasında Şanghay’dan geçerek Doğu Çin Denizi ile birleşiyor.

Al Jazeera Şanghay muhabiri Scott Heidler’in haberine göre; Asya’nın en uzun, dünyanınsa Nil ve Amazon’dan sonra üçüncü en uzun nehri olan Yangtze, Doğu Çin Denizi’ne taşıdığı plastik atıklarla dünyanın en kirli nehirleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Çevreci örgütler ve gönüllüler, su kirliliğinin önüne geçmek ve nehirdeki plastikleri temizlemek için kampanyalar başlattı. Ayrıca bazı öğrenciler de nehir ağzında atılan plastikleri toplayarak kampanyaya destek veriyor.

Çin, dünyanın en çok plastik tüketen ülkelerinden biri.

2016’da, sadece paket dağıtımı yapan şirketlerin 14 milyar plastik poşet kullandığı tahmin ediliyor.

Çin Çevre Bakanlığı, bu konunun önemine dikkat çekerek plastik atıkların temizlenmesi için gerekli hukuki planların gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Çevre Bakanı Li Ganjie yaptığı basın açıklamasında, “Söz konusu plan, su kirliliğinin önüne geçmek için gerekli tüm koşulları sağlıyor. İnanıyorum ki ekolojik çevreyi böylece iyileştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir