Genel Kategori

Yaşamımız için su neden önemlidir?

Su, her canlının hayatta kalabilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için hayati derecede önemli bir içecektir. Kısaca söylemek gerekirse su yoksa hayatta yoktur. Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık %60’lık bölümü sudur. Yani 80 kg ağırlığında bir kişinin vücudunda ortalama 48 kg su bulunmaktadır. Başka bir ifade ile vücudumuzun 3’te 2’si (2/3) sudur. İşte bu yüzden su yaşamımız için çok önemlidir.

Suyun vücudumuzdaki işlevi ve görevleri nedir?

Suyun vücudumuzda birçok işlevi ve görevi bulunmaktadır. Yüzlerce görevi arasında en önemli olanları şunlardır. Vücut ısını ayarlar. Vücudumuza aldığımız gıda maddelerinin bileşenlerine ayrılması için diğer kimyasal maddelere (enzimler, mineraller vb.) uygun ortam oluşturarak sindirimi kolaylaştırır.

Ağzımıza aldığımız gıdaları tükürük yardımıyla yumuşatıp kayganlaştırarak sindirim için hazırlar. Protein, karbonhidrat, yağ asitleri, mineral ve vitaminlerin bağırsaklarda emilmesi için uygun sıvı ortamı hazırlar. Bağırsaklardan emilen besin öğelerini kan içerisinden doku ve organlardaki hücrelere taşınmasına yardım eder. Solunum yoluyla akciğerlerimize aldığımız oksijenin hücrelere taşınmasını sağlar.

Vücut için atık ve zararlı olan maddeleri boşaltım sistemine taşır. Mineraller, vitaminler gibi kimyasal maddelerin vücutta çözünmesini sağlar. Bazı organları dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyucu dolgu görevi görür. Örneğin beyin ve omurilik etrafında bulunan su, ana rahmindeki bebeği tamamen kaplayan su olası dış etkenlere karşı koruma görevi görür.

İçtiğimiz suyun sıcaklığı ne olmalı?

Suyun en ideal içme sıcaklığı oda sıcaklığıdır. Suyu ne çok soğuk ne de çok sıcak içmek vücudumuz için doğru değildir. Çok sıcak ve soğuk içilen su vücudumuzun gereğinden fazla zorlanmasına ve yorulmasına neden olur. Suyu hangi sıcaklıkta içersek içelim vücudumuz suyun sıcaklığını, vücut sıcaklığımız olan 37oC’ye getirmek için çalışır. Bu da vücudun gereksiz bir şekilde yorulmasına, zaman zaman bazı doku ve organların deformasyonuna neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir