Genel Kategori

Yaşamımızı ve Sağlığımızı Tehdit Eden Su Uygulamaları

. Çevre kirlenmesi nedeniyle oluşan asit yağmurları sonucunda suya aleminyun karışabilmekte, bazı ülkeler de ise daha ileri gidilerek ticari amaçla suyun parlak görünmesini sağlamak için içme suyuna aleminyun ilave edilmektedir.

. Suda ancak eser halinde bulunması gereken aleminyum fazlası aizaimer gibi erken yaşlanma hastalıklarına sebep olabilir. 

. Son yıllarda kullanımı artan aleminyum ihtiva ettiği bilinen ve yiyecek maddelerini korumak amacı taşıyan folyonların kullanımı uzun vadede insan sağlığını tehdit eder.

. Tarımda kullanılan kimyasal gübreler nedeniyle toprağa ve yer altı sularına geçen nitratlar kanser oluşumuna sebep olabilir. 

. Yine tarımda kullanılan herbisit insektisit gibi tarım koruma ilaçları içerdiği yüksek toksin maddelerini yer altı sularına karışması sebebiyle önemli ölçüde sağlık riski taşır.

. Son yıllarda ülkemizde de her geçen gün önemi anlaşılan organik tarım bu anlamda son derece önem taşır.

. Şehir su şebekelerinden veya evdeki su tesisatlarında bulunan eski ve kurşun kaynaklı borularda kaynaklanabilecek ağır meteryallerin su ile bedenimize alınması hastalıkları ve ölümlere sebep olabilir.

. Sudaki zararli bakterileri yok etmek için sulara klor ilave edilmektedir. Gerek içerek gerekse banyo sırasında vücuda alınan klor vücudun yağ metebolizması ve hormanal aktivitesini etkileyip enzimlerin etkilerini azaltarak çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve vücutta ki bazı organik maddelerle reaksiyona girerek kansorejen trihalometanin oluşmasına sebep olabilir.

. Klor aynı zamanda çeşitli cilt ve deri hastalıkları ile alerjilere sebep olur. Özellikle ülkemiz de alerjiye bağlı hastalıklar ciddi boyuttadır. İnsanlar birçok alerji ilacı kullanırlar. Fakat yaşam şartlarını  değiştirmedikleri için alerjilerinden bir türlü kurtulamazlar.

. Bazı hallerde diş sağlığı için suya ilave edilen florun fazlası zararlı olup bağışıklık sisteminde bozulmaya kalp, kemik, troit, beyin hastalıkları, kanser ve genetik hasara sebep olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir