Genel Kategori

Yaşamın Her Alanında İhtiyacımız Olan Şey Su

Su, yeryüzündeki tüm canlıların vazgeçilmezi, hayatın ve canlıların Yaşam kaynağıdır. Dünyanın büyük bir kısmı sularla kaplı olsa da tatlı su kaynakları gezegenimiz üzerindeki su kaynaklarının yalnızca %2,5’ini oluşturuyor. Kentsel kullanım, tarımsal sulama, enerji ve üretim faaliyetleri su kaynakları üzerinde büyük baskı yaratıyor. Oysa yeterli ve iyi kalitede suyun varlığı; tatlı su ekosistemlerinin, insanlığın, gıda güvencesinin temel unsuru.

Bugün dünyada yaklaşık 700 milyon insan 43 farklı ülkede su kıtlığı çekiyor. Küresel nüfusun 2050’de 9 milyara ulaşacağı öngörülüyor ve bu durumda nüfusun %65’i ciddi su stresiyle karşı karşıya kalacak. Bugün hemen harekete geçmezsek Türkiye hızla su fakiri bir ülkeye dönüşebilir…

Su Kaynaklarının Korunması İçin:

1.İnsanlar da dahil pek çok canlıya hayat veren sulak alanların korunmasına yönelik politikalar geliştirilmeli ve bu alanların tahribatının önüne geçilmeli.

2.Su kıtlığı yaşayacağımız bir gelecekte tek sigortamız olan yeraltı sularının bugünkü kullanımı en az düzeye çekilmeli.

3. Bölgedeki su ihtiyacının giderilmesi için farklı bir bölgeden su alınması anlamına gelen havzalararası su transferi son alternatif olarak düşünülmeli çevresel etkileri gözden kaçırılmamalı.

4.Enerji ihtiyacı için barajlar ve benzeri su altyapı projelerinin soysal ve çevresel etkileri mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

5.Su kaynaklarının yönetiminde nehir havzası ölçeğinde, tüm dünyadan kabul gören “Entegre Havza Yönetimi” benimsenmeli.

6.Damla sulama gibi modern tarımsal sulama yöntemleri desteklenmeli, kullanımı yaygınlaştırılmalı.

7. Diğer sektörel su kullanımı yeni teknolojilerle desteklenerek daha etkin hale getirilmeli.

8. Suyun miktarının olduğu kadar, canlılara yaşam sunabilmesi adına kalitesinin de güvenliğini sağlamak için gerekli mekanizmalar geliştirilmeli.

Eğer su kaynaklarımızı koruyabilirsek gelecekte yasanılacak su krizlerini de önlemiş oluruz. Suyun insan yaşamı için olmazsa olmaz bir nimet olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Su evrenseldir. Herkes için her canlı için aynı değerdedir. Herkeste aynı derecede korumak kollamak zorundadır. Susuz kalmış bir millet olmamak için suyun kıymetini bilin….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir