Genel Kategori, Sağlık

Yaşlandıkça Daha Fazla Su İçmeniz Gerekiyor.

  • Araştırmacılar, insanlar yaşlandıkça vücut ısısı düzenlemelerindeki değişiklikleri telafi etmek için daha fazla su içmeleri gerektiğini söylüyorlar.
  • Dehidrasyonun kas ağrısı, yorgunluk ve ısı yorgunluğu gibi bir dizi rahatsızlığa neden olabileceğini söylüyorlar.
  • Yaşlı yetişkinleri susadıklarında bile su içmeye ve dehidrasyona neden olabilecek soda, kahve ve alkol gibi içecekleri sınırlamaya teşvik ederler.

Yaşlandıkça daha fazla su içmen gerekir.

The Journal of Physiology’de yayınlanan yeni bir çalışmanın tavsiyesi bu .

Ottawa Üniversitesi’nden araştırmacılar, vücut ısısını düzenlemede ve diğer birçok sağlık sorunuyla mücadelede hidrasyonun anahtar olduğuna dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, dehidrasyonun, genç insanlarda olduğu gibi, egzersiz sırasında yaşlı yetişkinlerde ısı kaybını azaltmadığını veya vücut sıcaklığını artırmadığını, bunun yüzeyde faydalı bir yanıt gibi görünebileceğini söyledi.

Ancak bu, yaşlı insanlar egzersiz yaptıklarında vücutlarının daha fazla su kaybını önlemek için ter kaybı oranını ayarlamadığı anlamına gelir.

Bu, genç erkeklere kıyasla kalp atış hızında daha belirgin bir artışla kanıtlanan, kalpte daha fazla zorlanma ile sonuçlanır.

Çalışmada yaşlı erkekler yer alıyordu, ancak sonuçlar tüm yaşlı yetişkinleri etkilenenler olarak gösteriyordu.

Araştırmacılar, “yakın zamana kadar, dehidrasyonun vücut ısısı düzenlemesi üzerindeki etkilerine dair anlayışımızın esas olarak genç yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalardan geldiğini” ekledi.

Kaliforniya Santa Monica’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde bir geriatrist olan Dr. Scott A. Kaiser “Bu, fizyolojimizdeki yaşa bağlı temel değişikliklere yeni bakış açıları sunduğu için ilginç bir çalışma” dedi.

Yaşla birlikte ortaya çıkma eğiliminde olan vücut ısısı, terleme, hidrasyon ve susuzluğun düzenlenmesindeki değişiklikler iyi kurulmuş olsa da, bu çalışma altta yatan mekanizmaların spesifik değişikliklerini derinlemesine araştırıyor. Özellikle dehidrasyona ve sıcağa tepki olarak egzersizle meydana gelen değişiklikler ”dedi.

Kaiser, “Bu noktada, bedenlerimizin yaşla birlikte değişme şekli hakkında hala bu kadar temel şeyler öğreniyor olmamız oldukça dikkat çekici” dedi.

“Bununla birlikte, yaşlanan nüfusumuz göz önüne alındığında – geçen yüzyılda ortalama yaşam süresinde 30 yıllık artış, her gün 65 yaşına giren yaklaşık 10.000 bebek patlaması ve azalan doğum oranları göz önüne alındığında – insanlık tarihinde ilk kez Nüfusumuzun 65 yaşın üzerinde, 18 yaşın altındakine göre daha fazla insanı olacak.

Araştırmacılar, yaşlı insanlarda yüksek kan ozmolalitesine (tuz konsantrasyonu) duyarlılığın azalmasının, egzersiz sırasında ve daha yüksek ısıda yaşlı yetişkinlerde işitme kaybı ve vücut ısısı düzenlemesi üzerindeki körelmiş etkisini açıklayabileceğini söyledi.

Vücut ısısı neden önemlidir?

Araştırmacılar, genç yetişkinlerin aksine, yaşlı kişilerde vücut ısısının düzenlenmesinin kandaki tuzluluk artışından etkilenmediğini buldular.

Vücut ısısının daha az verimli bir şekilde düzenlenmesi, artan ısı tükenmesi, sıcak çarpması, olumsuz kalp problemleri riskine katkıda bulunur.

New York’taki Yukarı Doğu Yakası Rehabilitasyon ve Hemşirelik Merkezi’nin tıbbi direktörü Dr. Nodar Janas “Yaşlılar söz konusu olduğunda, hatırlamamız gereken birkaç şey var” dedi. “Yaşlandıkça, hipotalamusta bulunan susuzluk merkezimiz eskisi kadar aktif değil, bu yüzden beyin her zaman içmemiz gereken sinyali vermiyor. Yaşlıların susamış olsun ya da olmasın uygun miktarda sıvı tüketmesini sağlamak için fazladan çaba göstermemiz gerekiyor. “

Yaşlı bir kişi susuz kalırsa, ilk acı çeken organlardan biri böbreklerdir ve bu da akut böbrek yetmezliğine neden olabilir. Dehidrasyon ayrıca ölümcül olabilen elektrolit dengesizlikleri yaratır.

Janas, “Bahsedilmesi gereken bir başka anekdot noktası, yaşlıların soğuğa karşı daha kötü bir toleransa sahip olduklarıdır” dedi. “Yaşlandıkça, daha yüksek sıcaklıkları tercih ederiz ve bazen çok sıcak bir ortam, susuz kaldığınızı fark etmeden aşırı terlemeye neden olabilir.”

Yaşlanmanın farkında olmak

Kaliforniya, Santa Monica’daki Rejeneratif ve Spor Tıbbı kurucusu Dr. Rand McClain, dehidrasyon söz konusu olduğunda yaşlı insanlar, özellikle erkekler arasında belirli bir sorun gördüğünü söyledi: Vücutlarının nasıl değiştiğinin farkında değiller veya kabul etmiyorlar.

McClain, “Daha az ihtiyatlı olma ve dehidrasyon ve ısı ile ilişkili hastalık belirtilerini görmezden gelme olasılıkları daha yüksek çünkü yaşlı yetişkin erkekler olarak yeni statülerini temsil etmeyen geçmiş bir geçmişleri var” dedi.

Yaşlı erkeklerin şunu düşünebileceğini ekledi, hayatım boyunca bunu sorunsuz bir şekilde yaptım, öyleyse neden şimdi değiştireyim?

McClain, “Çoğu insan dehidratasyonla ilişkili şiddetli semptomları hiç yaşamamıştır ve eğer susuz kalırsa, genellikle hafiftir ve fazla çaba harcamadan telafi edebilir” dedi.

“Çoğu yerden kolayca erişilebilen klimalı ortamlarımız, su çeşmelerimiz ve sıvılarımız var. Ancak pek çok insan kahve, çay ve kafeinli alkolsüz içecekler ve alkol gibi tükettikleri diüretik içecekler nedeniyle gerçekten de hafif susuz bir durumda yaşıyor. “

McClain, su bileşimimiz kabaca yüzde 70’ten yüzde 50’ye kadar değişebileceğinden, yaşlandıkça “kuruma” eğiliminde olduğumuzu söyledi.

“Her şeyin sorunsuz ve en iyi şekilde işlemesi için suya ihtiyacımız var” dedi. “Haftalarca veya aylarca yiyeceksiz kalabilsek de, sadece günler susuz kalabiliriz. Normalin yüzde 98’ine kadar hafifçe susuz kalmak bile kişinin metabolizmasını olumsuz etkileyebilir ve atletik ve organ performansını düşürebilir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir