Su Tüketimi

Yemek Yemeden Su İçmek İçin 7 Neden

su arıtma

Gezegendeki her canlının suya ihtiyacı var. En küçük bitkiden en büyük hayvana kadar su, yaşam için gereklidir.

Araştırmaya geçmeden önce, yaşam tarzınıza daha fazla hidrasyon eklemenin her zaman iyi bir şey olduğu mantıklı geliyor. Ama neyse ki bizim için yemeden önce su içmenin doğru hareket olduğunu gösteren araştırmalar var.

Size sadece her yemekten önce hidrojenli su ile kendinizi şımartmanız gerektiğini söylemekten ziyade, neden açlıktan önce susuzluğu gidermeniz gerektiğini gösteren bazı çalışmaları inceleyeceğiz.

1. Her yemekten önce su içmek kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

İngiltere’de 2015’te yapılan bir deneme sırasında , obez deneklerin bazıları her yemekten önce 500 ml musluk suyu veya yaklaşık 2 bardak içti. Deneklerin geri kalanına midelerinin dolu olduğunu hayal etmeleri söylendi.

Bu deney boyunca (12 hafta), daha önce su içen denekler, gruptakilerin tok midelerini resmetmeleri söylendiğinden ortalama 2,5 kilo daha fazla düşürdüler. Bu çok büyük bir fark olmasa da, yemekten önce su içmenin insanların kilolarını kontrol etmelerine yardımcı olabilmesi yine de oldukça ilgi çekicidir.

2. İçme suyunun mide asidini ve sindirim enzimlerini sulandırdığı fikri yanlıştır.

Bazı insanlar yemekten önce veya yemekle birlikte içmenin sindirim sistemi için iyi olmadığını iddia ediyor. Suyun mide asidini ve sindirim enzimlerinizi seyrelterek daha az etkili hale getirebileceğine inanıyorlar.

Bu iddia ile birlikte sindirim sisteminin salgılarını bir yemeğin su içeriğine adapte edemediği fikri ortaya çıkmaktadır. İşin gerçeği, bu, diyetinizde ne kadar sıvı olursa olsun, vücudun sindirimi idare etmesine izin veren tipik bir vücut işlevi olmasıdır.

Bir çalışmada , araştırmacılar sıvı yemekler yemek vücudun fizyolojik tepkiyi nasıl etkileyeceğini bulmaya çalıştılar. Bulgular, sıvı öğünlere mide, pankreas ve safra tepkilerinin, vücudun tipik katı-sıvı öğünlere verdiği tepkiden önemli ölçüde farklı olduğunu göstermektedir.

yemek ve su

3. Sıvılar aslında zayıf sindirime neden olmaz.

İnsanların yemekle içilen sudan caydırmak için kullandıkları iyi bilinen bir başka argüman, daha fazla sıvının atıkların daha hızlı çıkmasıyla sonuçlanmasıdır. Buradaki fikir, sıvı nedeniyle mide asidi ve sindirim enzimlerindeki yemek süresinin daha kısa olmasıdır. Buna karşılık, sindirim daha zor hale gelir.

Ancak, bu fikri destekleyen bilimsel bir destek yok.

Bunun yerine, bazı mideleri boşalırken analiz eden bir çalışma vardı. Bu mideler, klinik mide çıkış tıkanıklığı ile mücadele eden hastalara aitti. 

Bu çalışma sırasında araştırmacılar, sıvıların ve katıların mideden boşaltılmasına yönelik hem kombine hem de seçici anormallikleri analiz ettiler. Sıvılar sindirim sisteminden katılardan daha hızlı geçerken, katı yiyeceklerin sindirim hızını etkilediği gözlenmedi. 

4. Su, sindirim sürecine yardımcı olabilir.

Yiyeceklerin parçalanmasından su sorumludur. Sıvı ayrıca yiyeceğin yemek borusundan mideye gitmesine yardımcı olur. Esasen su, sindirim sürecinin bir parçası olarak hareket eder.

Vücudunuz hantal bir makine olmak yerine, sorunları önlemenize yardımcı olmak için iyi yağlanmıştır. Örneğin, diyetinizde yeterince su yoksa şişkinlik ve kabızlık yaşayabilirsiniz.

Suyun sindirimde oynadığı bir diğer kritik rol, midenin sindirim amacıyla su, mide asidi ve sindirim enzimlerini nasıl salgıladığıdır. Bu enzimlerin uygun şekilde çalışmasını sağlamak için su çok önemlidir.

5. Önce su içmek iştahı ve kalori alımını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Yemeklere su dahil etmek, açlık ve tokluk belirtilerinizi kontrol etmek için ihtiyaç duyduğunuz duraklamayı size verebilir.

Bazı araştırmalar, yemeklerden önce su içmenin metabolizma hızınızı nasıl artırabileceğini de gösteriyor. Bazı insanlar yemeklerden önce içtikleri her 17 ons su için 24 kalorilik bir artış yaşarlar. Bu, su kaynaklı termojenezin sonucudur .

Soğuk su içerek bir kişinin yaktığı kalori miktarını artırmak da mümkündür . Su vücut ısısı ise yakılan kalori miktarı azalır. 

6. Yemekten önce su içtiğinizde kendinizi daha tok hissedebilirsiniz.

Yemekten önce su içmek, yemekten önce kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı olur ve mükemmel bir iştah bastırıcı görevi görür. Bununla birlikte, rastgele zamanlarda az miktarda su içmek tam tersi bir etkiye sahip olabilir.

İşin aslı şu ki, sadece biraz daha suya ihtiyacınız var. Ancak çoğu zaman insanlar daha iyisini bilmiyorlar ve ihtiyaç duydukları tek şey biraz su olduğunda dehidrasyonun etkilerini önlemek için yemek yiyorlar.

7. Yemekten önce bir poşet içerek diyetinize moleküler hidrojen ekleyebilirsiniz.

Diyetinize hidrojen suyu eklemek kolaydır. Bir poşeti açın ve içindekileri için. Diyetinize bu şekilde moleküler hidrojen eklemek hızlı, kolay ve inanılmaz derecede kullanışlıdır ve hidrojen suyunun etkileyici faydalarını deneyimleyeceksiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir