Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Yemekle Sıvı Tüketmek: İyi mi Kötü mü?

Bazıları yemeklerle birlikte içecek içmenin sindiriminiz için kötü olduğunu iddia ediyor.

Diğerleri, toksinlerin birikmesine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğini söylüyor.

Doğal olarak, yemeğinizle birlikte basit bir bardak su içmenin olumsuz etkileri olup olmadığını veya bu sadece başka bir efsane olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Sağlıklı sindirimin temelleri

Suyun neden sindirimi bozduğunu anlamak için öncelikle normal sindirim sürecini anlamak faydalı olacaktır.

Yemeğinizi çiğnemeye başladığınız anda sindirim ağzınızda başlar. Çiğnemek, tükürük bezlerinizin, yiyecekleri parçalamanıza yardımcı olan enzimleri içeren tükürük üretmeye başlaması için sinyal verir.

Midenize girdikten sonra yiyecekler asidik mide suyuyla karışır ve bu da onu daha da parçalayarak kekik olarak bilinen kalın bir sıvı üretir.

İnce bağırsağınızda kekik, pankreasınızdan gelen sindirim enzimleriyle ve karaciğerinizden gelen safra asidiyle karışır. Bunlar, kekiği daha da parçalar ve her besini kan dolaşımınıza emilmesi için hazırlar.

Çoğu besin, kekik ince bağırsağınızdan geçerken emilir. Kolonunuza ulaştığında emilecek sadece küçük bir kısım kalır.

Kan dolaşımınıza girdikten sonra, besinler vücudunuzun farklı bölgelerine gider. Kalan materyaller dışarı atıldığında sindirim sona erer.

Ne yediğinize bağlı olarak, tüm bu sindirim süreci 24 ila 72 saat arasında sürebilir.

Sıvılar sindirim sorunlarına neden olur mu?

Her gün yeterince sıvı içmek birçok fayda sağlar.

Ancak bazı insanlar yemeklerle birlikte içecek içmenin kötü bir fikir olduğunu iddia ediyor.

Aşağıda, yemekle birlikte sıvıların sindiriminize zarar verdiğini iddia etmek için kullanılan en yaygın üç argüman bulunmaktadır.

Alkol ve asitli içecekler tükürüğü olumsuz etkiler

Bazı insanlar yemeklerle birlikte asitli veya alkollü içecekler içmenin tükürüğü kurutarak vücudunuzun yiyecekleri sindirmesini zorlaştırdığını iddia ediyor.

Alkol, tükürük akışını alkol birimi başına %10-15 oranında azaltır. Yine de, bu esas olarak sert liköre atıfta bulunur bira ve şaraptaki düşük alkol konsantrasyonlarına değil.

Öte yandan, asitli içecekler tükürük salgısını artırıyor gibi görünüyor.

Son olarak, alkol veya asitli içeceklerin ölçülü olarak tüketildiğinde besinlerin sindirimini veya emilimini olumsuz yönde etkilediğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Su, mide asidi ve sindirim enzimleri

Birçok araştırmacı yemeklerle birlikte su içmenin mide asidini ve sindirim enzimlerini seyrelterek vücudunuzun yiyecekleri sindirmesini zorlaştırdığını iddia ediyor.

Bununla birlikte, bu iddia, sindirim sisteminizin salgılarını bir öğünün kıvamına adapte edemediği anlamına gelir ki bu yanlıştır.

Sıvılar ve sindirim hızı

Yemeklerle birlikte sıvı içmeye karşı üçüncü bir popüler argüman, sıvıların katı yiyeceklerin midenizden çıkış hızını artırdığını belirtir.

Bunun, yemeğin mide asidi ve sindirim enzimleriyle temas süresini kısalttığı ve daha zayıf sindirime neden olduğu düşünülmektedir.

Ancak hiçbir bilimsel araştırma bu iddiayı desteklemiyor.

Mide boşalmasını analiz eden bir çalışma, sıvıların sindirim sisteminizden katılardan daha hızlı geçmesine rağmen, katı yiyeceklerin sindirim hızı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını gözlemledi.

Sıvılar sindirimi iyileştirebilir

Sıvılar, büyük yiyecek parçalarını parçalamaya yardımcı olarak yemek borunuzdan aşağıya ve midenize kaymalarını kolaylaştırır.

Ayrıca yiyecek maddesinin sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olarak şişkinliği ve kabızlığı önlerler.

Ayrıca mideniz, sindirim sırasında mide asidi ve sindirim enzimleriyle birlikte su salgılar.

Aslında, bu enzimlerin düzgün çalışmasını sağlamak için bu suya ihtiyaç vardır.

Su iştahı ve kalori alımını azaltabilir

Yemeklerle birlikte su içmek ayrıca ısırıklar arasında duraklamanıza yardımcı olabilir ve size açlık ve tokluk sinyallerinizi kontrol etmeniz için bir an verir. Bu aşırı yemeyi önleyebilir ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ek olarak, 12 haftalık bir çalışma, her yemekten önce 500 ml su içen katılımcıların, yemeyenlere göre 2 kg daha fazla kaybettiğini gösterdi.

Araştırmalar ayrıca içme suyunun tükettiğiniz her 500 ml için metabolizmanızı yaklaşık 24 kalori kadar hızlandırabileceğini gösteriyor.

İlginç bir şekilde, su vücut sıcaklığına ısıtıldığında yakılan kalori miktarı azaldı. Bunun nedeni, vücudunuzun soğuk suyu vücut sıcaklığına kadar ısıtmak için daha fazla enerji kullanması olabilir.

Yine de, suyun metabolizma üzerindeki etkileri en iyi ihtimalle önemsizdir ve herkes için geçerli değildir.

Bunun çoğunlukla kalorili içecekler için değil, su için geçerli olduğunu unutmayın. Bir incelemede, insanlar yemeklerle birlikte şekerli içecekler, süt veya meyve suyu içtiklerinde toplam kalori alımı %8-15 daha yüksekti.

Risk altındaki popülasyonlar

Çoğu insan için yemekle birlikte sıvı içmenin sindirimi olumsuz etkilemesi olası değildir.

Bununla birlikte, gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) varsa, yemekle birlikte sıvılar sizi olumsuz etkileyebilir.

Bunun nedeni, sıvıların midenize hacim katması ve büyük bir öğün gibi mide basıncını artırabilmesidir. Bu, GERD’li kişilerde asit reflüsüne yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir