Genel Kategori

Yeni Araştırma: Çin’in Bitcoin Madenciliği İklim Hedefini Saptırabilir

Kripto para ticareti için gereken elektrik üretimi Çin’in karbon emisyonu taahhüdünü tehlikeye atabilir.

Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, bitcoin madenciliğinin ülkenin iklim hedeflerini engelleme riskini taşıdığını söyledi.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, onaylanması ve şifrelenmesi gereken girdilerle paylaşılan bir işlem veritabanı olan “blok zinciri” teknolojisine dayanıyor. Ağ, işlemleri doğrulamak için yüksek güçlü bilgisayarlar kullanan ve ödül olarak sunulan bitcoinlerle “madenciler” denen kişiler tarafından güvence altına alınıyor. Bu bilgisayarlar da muazzam miktarda elektrik tüketiyor.

Çalışma, Çin’in bitcoin madenlerinin yaklaşık %40’ının kömürle güçlendirildiğini, geri kalanının ise yenilenebilir enerji kullandığını belirtiyor. Ancak, kömür santralları o kadar büyük ki, çalışma Pekin’in 2030’dan önce karbon emisyonlarında zirve yapma ve 2060 itibariyle karbon nötr hale gelme taahhüdünü zayıflatabilecekleri konusunda uyarıyor.

Araştırma, Çin’in bitcoin madenlerinin kontrol edilmezse 2024 yılına kadar 130,5 milyon metrik ton karbon emisyonu üreteceğini ortaya çıkardı. Bu miktar İtalya’nın veya petrol zengini Suudi Arabistan’ın yıllık seragazı emisyonlarına yakın.

Çalışmaya göre, ucuz elektrik ve donanıma erişimi olan Çinli şirketler, Nisan 2020 itibarıyla küresel Bitcoin blok zinciri işlemlerinin %78,89’unu ele aldı. Bu, yeni madeni para basmayı ve kripto para birimi işlemlerini takip etmeyi içeriyor.

Çin Bilimler Akademisi’nden araştırmanın ortak yazarı Wang Shouyang, “Çin’deki yoğun bitcoin blok zinciri operasyonu, emisyon azaltım çabalarını potansiyel olarak zayıflatabilecek bir tehdit olarak hızla büyüyebilir” dedi.

Wang, hükümetin yenilenebilir kaynaklardan istikrarlı bir tedarik sağlamak için elektrik şebekesini yükseltmeye odaklanması gerektiğini söyledi ve “Çin’in temiz enerji bölgelerindeki enerji fiyatları, kömüre dayalı bölgelerdekinden daha düşük olduğu için … madenciler temiz enerjili bölgelere taşınmak için daha fazla teşvike sahip olacaklar” dedi.

Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, bu yıl kripto madencilik endüstrisinin dünyanın toplam elektrik üretiminin %0,6’sını veya Norveç’in yıllık kullanımından fazlasını kullanması bekleniyor.

Bir bitcoin’in fiyatı geçen yıl beş kat artarak Mart ayında 61.000 doların üzerinde rekor bir yüksekliğe ulaştı ve şu anda 60.000 doların hemen altında seyrediyor.

Mevcut kârlar göz önüne alındığında Wang, karbon vergilerinin uygulanmasının madencileri caydırmak için yeterli olmayacağını söyledi.

Çin, kara para aklamayı önlemek için 2019’da kripto para alım satımını yasakladı, ancak madenciliğe izin verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir