Bilim

Yeni bilim verileri gösteriyor ki, geleneksel hidrolojik modeller karı yağmur olarak yanlış Tanımlayabilir

Normalde, suyun donma noktasını 0 ° C veya 32 ° F olarak düşünürüz – ancak hava tahmini ve hidrolojik tahmin dünyasında durum her zaman böyle değildir. Desert Research Institute (DRI), Lynker Technologies ve yerel bilim adamlarının yaptığı yeni araştırmaya göre, Sierra Nevada’nın Lake Tahoe bölgesinde, kış fırtınaları sırasında kardan yağmura geçiş aslında 39,5 ° F’ye yakın sıcaklıklarda gerçekleşebilir. Tahoe Yağmuru veya Kar projesi

Frontiers in Earth Science’ta bu ay yayınlanan yeni makale, 2020 sezonunda meydana gelen kış fırtınalarında yağmur ve kar arasındaki sıcaklık sınırını belirlemek için 200 gönüllü hava durumu gözlemcisi tarafından toplanan verileri kullandı. Elde ettikleri sonuçlar, su kaynakları yönetimi, hava durumu tahmini ve daha fazlasının doğruluğu için etkilere sahiptir.

Keith Jennings, “Bilim adamları bir fırtınanın yağmurdan kara geçeceği yeri ve ne zaman olacağını belirlemek için bir sıcaklık eşiği kullanıyor, ancak bu eşik kapalıysa, sel, kar birikimi ve hatta çığ oluşumu tahminlerimizi etkileyebilir” dedi. D., Lynker Technologies’de Su Kaynakları Bilim İnsanı ve çalışmanın baş yazarlarından biri.

Önceki çalışmalar, kış yağışlarının önemli bir kısmının 32 ° F’ye yakın düştüğü Sierra Nevada’da kullanılan eşiklerin özellikle sorunlu olduğunu bulmuştur. Sıcaklık donmak üzereyken, hava tahminleri ve hidrolojik modeller yağmurlu mu yoksa kar mı yağacağını doğru tahmin etmekte zorlanır.

Tahoe Rain or Snow, kış havasının gerçek zamanlı gözlemlerini yaparak sele yol açabilecek kar birikimi ve yağış tahminini geliştirme görevini üstlenmek için 2019’da başlatıldı. Ekip, Lake Tahoe ve Sierra Nevada ve Truckee Meadows’un batı yamaç bölgelerinden iki bilim insanı, bir eğitim uzmanı ve yaklaşık 200 gönüllü hava durumu gözlemcisinden oluşuyor.

MS, Meghan Collins, “Tahoe Rain veya Snow, yüzlerce yerel gönüllünün gücünü kullanıyor. Bilim insanlarıyla paylaştıkları gerçek zamanlı gözlemler, hidroloji çalışmalarına inanılmaz bir değer katıyor ve hava durumu modellerinin bıraktığı önemli boşlukları açıklığa kavuşturuyor” dedi , DRI Eğitim Programı Yöneticisi ve kağıtta başka bir baş yazar.

2020’de, bu vatandaş bilim adamları, Citizen Science Tahoe cep telefonu uygulaması aracılığıyla yağış aşamasına ilişkin 1000’den fazla zaman damgalı, coğrafi etiketli gözlem sundu. Tahoe Rain veya Snow ekibi tarafından 2020’de sunulan yere dayalı gözlemler, yağışların yağmur ve kara bölünmesi için 39,5 ° F’lik çok daha yüksek bir sıcaklık eşiğinin dağ bölgemiz için daha doğru olabileceğini gösterdi. Buna karşılık, 32 ° F’lik bir yağmur-kar sıcaklığı eşiği, büyük ölçüde aşırı tahmin edilen yağışlara neden olacak ve bu da kar birikiminin göze çarpan eksik tahminlerine yol açacaktır. Bu tür model hataları su kaynakları yönetimi, seyahat planlaması ve çığ riski tahmininde sorunlara yol açabilir.

DRI Hidroloji Araştırma Profesörü Yardımcı Araştırma Profesörü Monica Arienzo ve makalenin başka bir baş yazarı, “Bölgemizdeki Tahoe Rain veya Snow vatandaşı bilim adamları, kış fırtınalarına dair anlayışımızı geliştirmek için bir kapı açıyor” dedi. “İklim değişikliğinin kar olarak düşen yağış oranının azalmasına neden olduğu ve Sierra Nevada ve Truckee Çayırlarında güvendiğimiz yağış tahminlerini geliştirmeye yardımcı olduğu göz önüne alındığında gönüllü bilim adamlarından oluşan ekibimizi büyütmek önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir