Genel Kategori

Yeni Bir Mozazor Türü Keşfedildi

Antik kertenkelenin timsahı andıran uzun burnu, rekabetçi bir deniz ekosisteminde kendine yer edindiğini akla getiriyor.

Alberta Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, balıklara dehşet salmak üzere evrimleşen antik bir deniz sürüngeni türü keşfetmişler. 

Yeni bulgular, büyük oranda rekabet içeren ekosistemlerde hayatta kalmak için neler gerektiğine ışık tutuyor.

Bu yeni mozazor türü Gavialimimus almaghribensis, yüksek lisans öğrencisi Catie Strong’un önderlik ettiği uluslararası bir araştırma takımınca sınıflandırılıp isimlendirilmiş.

Strong bu araştırmayı geçen yıl, Fen Bilimleri Fakültesi’nde profesör olan omurgalı taşılbilimcisi Michael Caldwell’in rehberliğinde ve Cincinnati Üniversitesi ile Flinders Üniversitesi’nden katkıda bulununlarla beraber yürüttüğü lisans tezi kapsamında gerçekleştirmiş.

72 ila 62 milyon yıl önce, Geç Kretase döneminin sonunda; şu an Fas olan yerde bulunan deniz ortamına bir düzineden fazla mozazor tipi hükmetmiş.

Uzunluğu 17 metreye kadar ulaşan bu canlılar, fazla büyümüş bir komodo ejderini andırıyor.

Ancak Strong’un bulduğu mozazoru ayıran şey; timsah ve aligatorların akrabası olan Hint gavyaline benzer biçimde uzun, dar bir burna ve birbirine geçen dişlere sahip olması.

Yeni tanımlanan mozazorun kafatası fosili.

Strong bu keşfin; görünüşte besin, alan ve kaynaklar için yarışan mega yırtıcılarla dolu farklı bir görüntüyü netleştirdiğini söylüyor.

“Uzun burnu, mozazorun bu geniş ekosistemde muhtemelen özel bir avlanma biçimine veya niş bölümlemeye uyum sağladığını gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir