Genel Kategori

Yeni Çalışma: ABD, Paris Hedefine Ulaşmak İçin Emisyonlarını En Az Yüzde 57 Azaltmalı

Yeni bir analize göre, ABD’nin, Biden yönetiminin 2050 itibariyle net sıfır emisyon hedefine ulaşması için 2030 yılına kadar seragazı emisyonlarını 2005 seviyelerine göre %57 ila %63  oranında azaltması gerekiyor.

Climate Action Tracker (CAT), Başkan Joe Biden’in elektrik sektörünü, ticari binaları ve yeni araç filosunu karbondan arındırma planlarını analiz etti ve küresel sıcaklıkların yükselişini 1,5 dereceye kadar sınırlandırmak için ABD’nin 10 yılın sonunda emisyonlarını %57 azaltması gerektiğini buldu.

Analiz, ABD’nin, ülkenin 22 Nisan’da ev sahipliği yapacağı iklim liderleri zirvesi öncesinde, Ulusal Katkı Beyanları (NDC) olarak bilinen 2030 için yeni Paris Anlaşması taahhüdünü açıklamasından önce geldi.

AB yetkilileri ve çevre grupları, Washington’u emisyonları bu 10 yılda 2005 seviyelerine göre en az %50 azaltmaya çağırıyor.

NewClimate Enstitüsü ile birlikte CAT’ın ortaklarından olan İklim Analitiği’nden Bill Hare, “ABD’nin böylesine güçlü bir şekilde harekete geçmesi, dünya çapında yankılanacak ve diğer ülkelerin de küresel net sıfırı gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duydukları türden hedefleri benimsemelerine yol açacak” dedi.

Endişeli Bilim İnsanları Birliği (UCS) dahil olmak üzere diğer çevre grupları, Dünya Kaynakları Enstitüsü ve Çevre Savunma Fonu, Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’ne katıldı ve 2030 için yaklaşık %50 azaltım hedefi oluşturdu.

Ulusal İklim Danışmanı Gina McCarthy ve İklim Elçisi John Kerry liderliğindeki Biden’in iklim ekibi, yeni hedefini gerçekleştirirken tüm devlet kurumlarıyla çalışıyor ve kamu hizmetleri ve otomobil şirketleriyle toplantılar düzenliyor.

CAT raporu, Biden yönetiminin 2035 itibariyle ABD elektrik sektörünü karbondan arındırma planının Paris Anlaşması ile tutarlı olduğunu, ancak bina ve araçlarda emisyonları azaltma planlarını güçlendirmesi gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir