Genel Kategori

Yeni Cihaz Kemoterapi İlaçlarını Su Sistemlerinden Kaldırıyor

Akciğer Kanser Tedavi ; Kemoterapi - Göğüs Hastalıkları Uzmanı Selin KALA /  Bornova

“Giren, çıkmalı” tanıdık bir nakarattır. Bu özellikle, kimyasalları ve ilaçları kamusal su sistemlerinden uzaklaştırma yöntemlerini araştıran UBC araştırmacılarının karşılaştığı zorluklarla ilgilidir.

UBC Okanagan’da makine mühendisliği profesörü yardımcısı Dr. Mohammad Arjmand, temizlik ürünleri, organik boyalar ve ilaçların sağlık ve çevre üzerinde çok çeşitli olumsuz etkileri olan su kütlelerine girmeye başladığını söylüyor.

Metotreksat adı verilen bir kemoterapi ilacı gibi ilaçlar hastalar için oldukça etkili olabilirken, ilaçlar vücutlarını terk ettikten sonra insan sağlığı ve çevre için yüksek bir risk haline gelirler.

“Metotreksat, kanser, lösemi, sedef hastalığı, romatoid artrit ve diğer enflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kemoterapide yüksek dozda kullanılan bir anti-kanser ilacıdır” diyor. “Bununla birlikte, ilaç vücut tarafından emilmez ve hastane atıkları, kanalizasyon ve yüzey sularından su kanallarında son bulur.”

Kanada Gelişmiş Malzemeler ve Polimer Mühendisliği Araştırma Başkanı olan Arjmand, atık sudan bu tür kirletici maddelerin uzaklaştırılmasının maliyetli ve karmaşık olabileceğini açıklıyor.

ÇEVRE VE SU KİRLİLİĞİ – Sosyalnet

Arjmand, “Kimyasalları çekme veya itme yeteneklerini kontrol etmek için adsorban nanomalzemelerin yapısını değiştirmeye çalışıyoruz” diyor.

Araştırmacı ekibi, anti-kanser ilaçlarını su kaynaklarından çıkarmak için yöntemler ararken -metal organik çerçeve (MOF) adı verilen ve bu kirleticileri sudan adsorbe edebilen gözenekli bir nanomateryal tasarladılar.

Adsorpsiyon, bir kimyasalın molekülleri katı bir maddenin yüzeyine yapıştığı zaman gerçekleşir bu durumda, kemoterapi ilacı, Arjmand’ın MOF’si olan adsorbanın yüzeyine yapışır.

Arjmand tarafından yönetilen Nanomalzemeler ve Polimer Nanokompozitler Laboratuvarı’nda doktora öğrencisi olan Dr. Farhad Ahmadijokani “Anti-kanser ilacını sulu solüsyonlardan hızlı bir şekilde çıkarmak için MOF’larımızın yapısını hassas bir şekilde tasarlıyoruz” diyor.

Arjmand, MOF’un kimyasalların sıvılardan ve sulardan uzaklaştırılması için uygun maliyetli bir teknik olduğuna ve atık su sistemlerini iyileştirmek için etkili bir yöntem olduğuna dikkat çekiyor.

“Yüksek adsorpsiyon kapasitesi, iyi geri dönüştürülebilirlik ve mükemmel yapısal stabilite, MOF’umuzu metotreksatın sulu solüsyonlardan uzaklaştırılması için etkileyici bir aday haline getiriyor” diye ekliyor. “Araştırmamız, belirli bir ilacın alüminyum bazlı metal organik çerçevemize hızlı ve etkili bir şekilde adsorbe edilebileceğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir