Genel Kategori, Sağlık

Yeni Doğan Bebeğinize Neden Su Vermemelisiniz?

Muhtemelen bunu biliyorsunuzdur, ancak nedenini bilmiyor olabilirsiniz . Bunun nedeni, bebeklerin vücutlarının doğumdan birkaç ay sonrasına kadar suya uygun olmamasıdır. Küçük mideler ve gelişen böbrekler, onları hem besin kaybı hem de su zehirlenmesi açısından risk altına sokar. İşte kepçe.

Beslenme müdahalesi

Bebek mideleri oldukça küçüktür . Aslında, doğumda bir bebeğin karnı yalnızca yaklaşık 1 ila 2 çay kaşığı veya 5 ila 10 mililitre (mL) tutar! Bu nedenle bebeğinizin 24 saatlik bir süre içinde bu kadar çok beslenmeye ihtiyacı vardır ancak bu küçük karnı besin açısından zengin anne sütü doldurmak istersiniz.

Bu nedenle, bebeğinize su vermenin bir riskinin, karnını gerçekten işe yaramaz bir maddeyle (en azından bir bebeğe) doldurmanız ve bu vitaminler, mineraller, yağlar ve çok önemli olan kaloriler için yer bırakmamanızdır. Bu ciddi sorunlara neden olabilir.

Bebeğin karnı yaşamın ilk 6 ayında büyür, ancak oldukça kademelidir. 1 aylık olduklarında mide kapasiteleri yaklaşık 80 ila 150 mL arasındadır. 6 aya kadar küçük yudum su ekleyebildiğinizde – genellikle bir seferde yaklaşık 207 mL tutabilirler.

6 ay ile 1 yaş arasında bile bebeğinize verdiğiniz su miktarı çok sınırlı olmalıdır. Hidrasyon gibi gerçek tıbbi amaçlardan ziyade suyun tadını ve deneyimini edinmeleri onlar için daha önemlidir. Sonuçta, mama ve anne sütü son derece nemlendiricidir ve ayrıca çocuğunuza büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şeyi verir.

Su zehirlenmesi

Bebeklere hazır olmadan su vermenin bir başka çok ciddi riski de su zehirlenmesidir .

Kesinlikle. Aslında, su büyük miktarlarda içilirse herkes için toksik olabilir. Ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, “miktar” burada büyüklüğe ve yaşa çok bağlıdır. Örneğin sağlıklı böbrekleri olan bir yetişkinin, su sarhoşluğu noktasına gelebilmesi için kısa sürede birkaç litre su içmesi gerekir.

Bununla birlikte, hızlı bir şekilde susuz kalabilecekleri ve daha sonra aşırı telafi edebilecekleri durumlarda olma eğiliminde olan insanlar, özellikle askerler ve sporcular başına geliyor.

Kısacası, böbreklere kaldırabileceklerinden daha fazla su verildiğinde, fazla su kan dolaşımınıza karışır. Bu, kan dolaşımınızdaki sıvıyı seyreltir ve sodyum gibi önemli elektrolitlerin konsantrasyonunu düşürür. Çok fazla seyreltme ve hiponatremi riski altındasınız , bu da kelimenin tam anlamıyla kanda çok az ( hipo ) tuz ( natremia ) anlamına gelir .

Ve bebek böbrekleri, yetişkin böbrekleri kadar suyu kaldıramaz. Bir yetişkinin böbreklerinden çok daha küçük olmasına ek olarak, bir bebeğin böbrekleri de o kadar gelişmiş değildir. Böylece bir seferde çok fazla su işleyemezler.

Bu nedenle, 6 aydan küçük bir bebeğe kısa bir süre içinde orta miktarda su vermek bile hiponatremiye yol açabilir, bu da en tehlikeli haliyle beyin şişmesine ve hatta ölüme neden olabilir. Aslında, beyin hala gelişmekte olduğu için, hiponatremi olan bir bebekte, hiponatremi olan bir yetişkine göre şişlik daha kolay olabilir.

Unutmayın: Küçük karın + olgunlaşmamış böbrekler + gelişen beyin = Bebeklere 6 aylık olana kadar su vermekten kaçının

Dikkat edilecek şeyler

Mesele şu ki, çoğu ebeveyn şişeleri suyla doldurmuyor ve bebeklerine vermiyor.

Risk, ikinci kez bile düşünemeyeceğiniz şeylerden kaynaklanır.

Örneğin, birçok yüzme okulu 6 aylıktan küçük bebeklere ders vermezken, bazıları 4 aylıkken başlatıyor. Güvenli bir şekilde yapılırsa, bir bebeği havuza sokmanın doğası gereği yanlış bir şey yoktur ancak uygun önlemler alınmazsa bebekler havuz suyunu yutabilir ve sonuç olarak su zehirlenmesi yaşayabilir.

Sorun yaratabilecek görünüşte zararsız bir başka eylem, mama veya anne sütünü sulandırmaktır. Hidrasyon senaryomuza geri dönersek, sıcak bir günde bebeğinizin formül tozuna daha fazla su karıştırmak mantıklı görünebilir. Ama bunu yapmayın. Bebeği besinlerden mahrum eder ve ayrıca böbreklerinin kaldırabileceğinden daha fazla su almalarına yol açabilir.

Mama ve anne sütü kalori açısından zengin olduğu için böbrekleri bunaltmak yerine vücutta daha uzun süre kalırlar. Güzel bir yan etki olarak, vücutta daha uzun süre kalmak aynı zamanda bebeğinizin su ihtiyacını karşılamada iyi oldukları anlamına gelir. Ekstra suya gerek yoktur.

Bebeğiniz ne zaman su alabilir?

Yaklaşık 6 aylıkken, küçük miktarlarda, tam şişe ölçeğinde değil, çay kaşığı veya çorba kaşığı ölçeğinde su eklemek, susuzluğun, suyla giderilebileceği kavramını tanıtmaya başlamak için iyi bir zaman, ancak bebeğinizin ana hidrasyon kaynağı anne sütü veya mama olmaya devam etmelidir.

Bebeklerin çoğu bu yaşta suyu bir çeşit yenilik olarak görecek ve yine de sütlerini tercih edecek.

1 yaşında bir benek inek sütü ve besleyici bir diyetle birlikte istedikleri kadar büyük miktarlarda su alabilirler.

Doktorunuzla konuşun

Bebeğinizin hidrasyonu veya suya hazır olup olmadığı konusunda endişeleriniz varsa çocuk doktorunuzla konuşun. Bebeğinizin erken doğup doğmadığına veya belirli sağlık koşullarına sahip olup olmadığına bağlı olarak, su verme zaman çizelgeniz değişebilir.

Ek olarak, bebeğiniz bu su zehirlenmesi belirtilerinden herhangi birini gösterirse, hemen hastaneye gidin:

  • teselli edilemez ağlama
  • kusma
  • letarji
  • nöbetler
  • titreme

Neyse ki, ebeveynler genellikle ağızdan ağıza ya da çocuk doktorlarından öğrendikleri kadarıyla küçük bebeklere su vermemeleri gerektiğinin farkındadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir