Bilim, Genel Kategori

Yeni Keşfedilen Fosil, Muhtemelen Su Altı Böceği

Antik bir yuvanın yeni keşfedilen iz fosili, adını Alberta Üniversitesi paleontoloğu Murray Gingras’tan almıştır. Eski bir yüksek lisans öğrencisi tarafından bulunan fosil, gezegenimizin geçmişinin daha net bir resmini bir araya getirerek antik su kütlelerinin ne kadar tuzlu olduğunu ölçmede önemli bir role sahip.

“Fosili Gingras’tan sonra isimlendirmek, basit bir karardı çünkü araştırması, tuzluluk ve alt tabakanın organizma oyuklarını nasıl etkilediğine dair modern gözlemleri eski yuva görünümüne ve tür bolluğu eğilimlerine bağlamaya odaklanıyor.”

İz fosiller, jeolojik kayıtlarda eski yaşamın aktivitesini koruyan bir fosil türüdür. Fosilleşmiş ayak izlerini, yuvaları, dışkıları ve bu durumda sulu bir ortamda yaşayan bir organizma tarafından kazılan fosilleşmiş bir yuvayı içerir.

Glossifungites gingrasi adı verilen fosilleşmiş yuva, 90 milyon yıldan daha uzun bir süre önce, mayıs sineklerine benzer şekilde suda yaşayan böceklere ev sahipliği yapıyordu ve merkezi Utah’ın geç Kretase dönemindeydi.

King, “Bunun gibi fosiller önemlidir, çünkü yuvayı ne tür bir organizmanın kazdığını daraltmamıza yardımcı olurlar – bu da bize içinde yaşadıkları suyun tuzluluğunu anlatır,” dedi.

Birçok organizma beslenirken barınak ve koruma için yuvalardan yararlanır. King, bu hayvan yapımı tortul yapıların araştırmacılara biyolojik toplulukların daha net bir resmini verdiğini ve eski nehirleri, koyları, haliçleri ve okyanusları oksijenasyon seviyeleri ve tuzlulukları ile anlamada önemli olduğunu açıkladı.

Dünya ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Murray Gingras, King’in doktora çalışmalarının eş danışmanıydı ve takımdaki başka bir araştırmacının yüksek lisans derecesi için şu anda Waikato Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Andrew La Croix idi.

“Şaşırdım ve onurlandırıldım,” dedi Gingras tanınma için. “Yıllar boyunca birkaç farklı ödülle ödüllendirildim, ancak Ryan bana kendisinin ve Andrew’un resmen benim için bir iz fosil adını verdiğini söylediğinde hissettiğim gurur ve sevincin yanına hiçbir şey yaklaşmadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir