Bilim

Yeraltı Suyunun Temelleri

En basit ifadeyle yeraltı suyu, adından da anlaşılacağı gibi: topraktaki ve kayalardaki gözenekleri veya çatlakları tamamen doyuran yerdeki sudur.

Su, Dünya yüzeyinin hemen hemen her yerinde – okyanusların, tepelerin, vadilerin, dağların, göllerin ve çöllerin altında yatar. Tedavi olmaksızın kullanmak için yeterince temizlemek veya temizlemek her zaman kolay değildir, ancak yeterince derine inerseniz esasen her yerde bulunur. Yeraltı suyu yüzeye yakın bir yerde oluşabilir veya yüzlerce feet aşağıda olabilir.

Tüm yeraltı suları aynı yaşta değildir.

Çok sığ derinliklerdeki sular sadece birkaç saat yaşında olabilir, oysa büyük derinliklerdeki su birkaç bin yıldır orada olabilir.

Çıkardığımız yeraltı suyunun çoğu depolanır ve akifer adı verilen geçirgen kayaların içinden yavaşça geçer. Bir akifer, bir çakıl veya kum tabakası, bir kumtaşı veya kireçtaşı tabakası veya gömülü, moloz gibi eski bir lav akışı olabilir – malzeme özütleme için önemli miktarlarda su verebilecek kadar doymuş olduğu sürece. Su bir çözücüdür ve temas ettiği kayalardaki mineralleri çözer, bu nedenle yeraltı suyu, birçok insanın aşina olduğu keskin bir tat veren çözünmüş mineraller ve gazlar içerebilir. Yeraltı sularında bulunan en yaygın çözünmüş mineraller sodyum, kalsiyum, magnezyum, potasyum, klorür, bikarbonat ve sülfattır.

Amerika’da Yeraltı Suyu Kullanımı

Yeraltı suyu, tüm yer altı sularını, özellikle de yeraltı suyunun doymuş bölgedeki kısmını ifade eder. Yeraltı suyu kaynaklarına akifer denir: kuyulara ve kaynaklara önemli miktarda su vermek için yeterli doymuş geçirgen malzeme içeren jeolojik oluşumlar.

USGS su kullanım raporlarının amaçları doğrultusunda, litre başına 1.000 miligramdan (mg / L) daha az çözünmüş katı içeren yeraltı suyu tatlı su, geri kalanı tuzlu su olarak kabul edilir.

Yeraltı suyu kaynaklarından su çekimleri, ilçe ve Eyalet alan türleri için kategoriye göre rapor edilir. Havza tarafından yeraltı suyu çekilmesi en son 1995 yılında tahmin edilmiştir. USGS, 2000 yılı için ana akiferler tarafından yeraltı suyu çekilmesini tahmin etmiştir.

Groundwater withdrawals in 2015

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir