Bilim

Yeryüzü suyu hayatın devamlılığını sağlıyor:

Su döngüsünün yeryüzündeki tüm yaşam için gerekli olan bir parçası, kara yüzeyinde bulunan tatlı sudur. Yüzey suyu; gölleri, rezervuarları (insan yapımı göller), göletleri, akarsuları (büyük nehirlerden küçük derelere kadar her boyutta), kanalları (insan yapımı göller ve akarsular) ve tatlı su sulak alanlarını içerir. Tatlı suyun tanımı, çoğu zaman tuz olmak üzere litre başına 1.000 miligramdan daha az çözünmüş katı içeren sudur.

Su döngüsünün bir parçası olarak, Dünya’nın yüzey suyu kütleleri, su döngüsünün diğer kısımlarına çok bağımlı olmalarına rağmen, genellikle yenilenebilir kaynaklar olarak düşünülmektedir. Nehirlerdeki ve göllerdeki su miktarı, giriş ve çıkışlardan dolayı sürekli değişmektedir. Bu su kütlelerine gelen akışlar; yağış, kara akışı, yeraltı suyu sızıntısı ve yan akıntılardan olacaktır. Göllerden ve nehirlerden gelen akışlar arasında buharlaşma, suyun yeraltı sularına taşınması ve insanlar tarafından çekilmesi yer alıyor. İnsanlar ihtiyaçları için yüzey suyundan büyük ölçüde yararlandıkları için insanlar da harekete geçer.

Bu nedenle, yüzey suyunun miktarı ve yeri, ister doğal olarak ister insan yardımı ile zaman ve mekan içinde değişir. Kuşkusuz buzulların ve kar paketlerinin bugün olduğundan çok daha fazla kara yüzeyini kapladığı son buzul çağında, Dünya’daki yaşam hem öncesinde hem de sonrasında meydana gelenlerden farklı hidrolojik koşullara uyum sağlamak zorunda kaldı. Ve manzaranın düzeni, son buzul çağından önce ve sonra kesinlikle farklıydı, bu da bugün birçok yüzey suyu kütlesinin topografik düzenini etkiledi. Buzullar, Büyük Gölleri sadece “harika” değil, aynı zamanda böylesine büyük bir tatlı su deposu yapan şeydi.

Satellite photo of Nile River valley, showing plant growth where surface water is plentiful.

Mısır’daki Nil Deltası’nın bu resminin gösterdiği gibi, eğer mevcut yüzey suyu (veya yeraltı suyu) kaynağı varsa çölde yaşam bile çiçek açabilir. Kara yüzeyindeki su gerçekten yaşamı sürdürüyor ve bu milyonlarca yıl önce olduğu gibi bugün de geçerli. Eminim dinozorlar, tıpkı bugün Afrika’daki antilopların yaptığı gibi, yerel su kuyusunda toplantılarını 100 milyon yıl önce yaptılar. Ve yeraltı suyu, yüzey suyunun aşağı doğru süzülmesiyle sağlandığı için, akiferler bile Dünya yüzeyindeki su için mutludur. Tuzlu okyanuslarda yaşayan balıkların tatlı sudan etkilenmediğini düşünebilirsiniz, ancak okyanusları yenilemek için tatlı su olmazsa, sonunda buharlaşacak ve balıkların bile hayatta kalamayacağı kadar tuzlu hale gelecektir.

Söylediğimiz gibi, herkes ve her canlı suya, özellikle tatlı suya erişebilecekleri bir yerde toplanır ve yaşar. Sadece dünyada yaşayan 6 milyar insana sorun! İşte geceleri dünyanın uydu fotoğrafı. Görebileceğiniz en bariz şey, insanların kıyıya yakın yerlerde yaşıyor olmalarıdır, ki bu tabii ki tuzlu da olsa suyun bulunduğu yerdir. Ancak bu resimdeki ilginç olan, Mısır’daki (daire içine alınmış alan) Nil Nehri ve Nil Deltası’nı takip eden ışıklar. Dünyanın bu kuru bölümünde, yüzey suyu kaynakları insan toplulukları için çok önemlidir. Ve eğer dünyanın sizin bölgenizde göl kıyısındaki mülkün fiyatına bakarsanız, muhtemelen diğer arazilerden çok daha fazla satıyor demektir.

Kullanılabilir tatlı yüzey suyu nispeten azdır

Pek çok insan için akarsular ve göller su döngüsünün en görünür kısmıdır. Sadece insan popülasyonuna, hayvanlara ve bitkilere hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları tatlı suyu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda insanların eğlenmesi için de harika yerlerdir. Aşağıdaki şema ve tabloda gösterildiği gibi, Dünya’nın su kaynağının ne kadar azının kara yüzeyinde tatlı su olarak depolandığına şaşırabilirsiniz. Tatlı su, dünyadaki tüm suyun yalnızca yüzde üçünü temsil ediyor ve tatlı su gölleri ve bataklıklar, Dünya’nın tatlı suyunun yalnızca yüzde 0,29’unu oluşturuyor. Tüm temiz yüzey suyunun yüzde 20’si Asya’daki Baykal Gölü’nde tek bir gölde. Bir diğer yüzde yirmi (yaklaşık 5.500 kübik mil (yaklaşık 23.000 kübik kilometre)) Büyük Göllerde depolanmıştır. Nehirler, toplam tatlı su rezervinin yalnızca yüzde 0,006’sına sahiptir. Gördüğünüz gibi, Dünya’daki yaşam, aslında Dünya’nın toplam su kaynağının “kovasındaki bir damla” olan şeyde hayatta kalıyor! İnsanlar ihtiyaç duydukları zaman suyu depolamak için büyük rezervuarlar ve küçük su kuleleri gibi sistemler inşa ettiler (Güney Carolina’daki şeftali ağaçlarıyla harmanlanmak üzere oluşturulan Güney Carolina’daki gibi). Bu sistemler, insanların doğanın her zaman yeterli su sağlamadığı veya ihtiyaç duyulduğu zamanda suyun bulunmadığı yerlerde yaşamalarına olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir