Genel Kategori

Yeterince Su İçerek Zihinsel Faaliyetlerinizi Daha İyi Çalıştırın

Beynin yaklaşık % 75'i sudur. Sıcak ya da soğuk havalarda vücuttan fazla su kaybetmek ve yeterince su içmemek zihinsel performansı düşürüyor. Bu durum özellikle çok dikkat isteyen olay ve iş alanlarında daha çok önem kazanıyor.

Örneğin; Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri dikkatsizliktir. Bir anlık dalgınlık birçok can ve mal kaybına yol açmaktadır. Özellikle sıcak havalarda direksiyon kullanan kişilerde gelişen su kaybı, dikkatin azalmasına neden olabiliyor. Yapılan bir araştırmada ramazan aylarında diğer aylara göre susuzluğa bağlı olarak trafik kazaların arttığı belirlenmiştir. Sürücüler, yanlarında içme suyu bulundurmalı, yolculuk sırasında susama duygusu gelişmese bile belirli aralıklarla su içmelidir.

Ofis ortamında görev yapanların da uzun süre verimli çalışabilmesi için sık su içmelerinde yarar vardır. Çalışırken içilen fazla çay ve kahve böbreklerden su atımını arttırıyor. Bu nedenle çalışma masalarında mutlaka su bulunmalı ve içilmelidir. Ayrıca işyeri sorumluları su sebillerini herkesin kolayca ulaşabildiği noktalara koymalıdır. Kısa sürede performans ölçen sınav sistemlerinde yeterince su içilmesi zihinsel dikkati yükseltir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sınava giren öğrenciler yanında su bulundurmalıdırlar. Son söz olarak; Bitkinlik hissi, dikkat dağınıklığı, kas krampları, sürekli yorgunluk, tansiyon düşüklüğü, bilinç kaybı yaşamamak için susamayı beklemeyin. Günde en az 2 litre su için. Su içen kişilerin su içmeyen kişilere oranla daha dikkatli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sizde zinde ve dikkatli bir yaşam sürmek istiyorsanız su içmeyi alışkanlık haline getiriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir