Genel Kategori

Yüksek Gelirli Yatırımcılara Göre En Büyük Sorun İklim Krizi

Deutsche Bank’ın yüksek gelirli özel bankacılık müşterileri arasında gerçekleştirdiği ankette yatırımcılar en önemli sorun olarak iklim krizini işaret etti.

Deutsche Bank’ın yüksek gelirli özel bankacılık müşterileri arasında gerçekleştirdiği çevre, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımcıları anketine göre, yatırımcıların %47’si en fazla çevre sorunlarına önem verirken, %27’si yönetişim ve %26’sı ise sosyal faktörlerin en önemli sorun olduğunu düşünüyor.

Bloomberg’te yer alan habere göre en fazla çevre sorunlarına önem veren yatırımcıların %46’sı öncelikli sorunun iklim değişikliği olduğunu düşünürken, %21’i arazi bozulmasının, %16’sı okyanus kirliliğinin ve %11’i de bioçeşitlilik kaybının en önemli sorun olduğunu belirtiyor.

Deutsche Bank Yatırım Genel Müdürü Christian Nolting de anket sunumu toplantısında portföy yatırımlarıyla ilgili, “ESG standartlarına uymayan şirketlere ayrımcılık yapmaya başlamalıyız ve müşterileri ESG yatırımlarına yönlendirmeliyiz. Bunu yaparken kâr dönüşlerinden feragat etmiyoruz aksine daha fazla dönüş sağlıyoruz” dedi.

Ankete katılan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) %54’ü de iklim değişikliğinin en büyük sorun olduğunu düşünüyor, fakat KOBİ’lerin sadece %26’sının kararlı bir ESG stratejisi bulunuyor.

Deutsche Bank’ın anketine dünya çapından 2 bin 130 müşteri katılırken, bunların %58’i 50 yaş üstü, %32’si 41-55 yaş arası ve %9’u ise 26-40 yaş aralığında bulunuyor. Ankete katılan müşterilerin %73’lük kısmını erkekler oluştururken %24’lük bölümü kadınlardan oluşuyor.

Katılımcıların %75’i ise yatırımların dünyaya pozitif bir etkisi olması gerektiğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir