Genel Kategori

Yükselen Su Seviyesi

Dünya’da küresel deniz seviyesi  geçtiğimiz yüzyılda 10-20 cm arttı. Ancak sadece son 20 yılda yıllık oran ikiye katlanmıştır. Bu durum esas olarak üç faktör ile ilgilidir:

  • Termal genleşme
  • Eriyen buzullar
  • Grönland ve Antarktika’da yaşanan buz kaybı.

Yükselen deniz seviyesinden en çok etkilenen ülkeler genellikle ada ülkeleri olarak karşımıza çıkar. Alçak rakımda olan diğer ülkeler de bugün büyük risk altında.

Artan deniz seviyesinden dolayı tehlikede olan ülkeler:

Tuvalu

Tuvalu, Pasifik Okyanusu’nda bulunan ve dokuz adadan oluşan bir ada ülkesidir. Bu adalar deniz seviyesinden ortalama sadece 1,8 metre yüksekte olduğundan yükselen deniz seviyesi Tuvalu için büyük endişe kaynağı. Ülkenin en yüksek noktası deniz seviyesinden yalnızca 4,5 metrede bulunmakta.

Hawaii Üniversitesi, 1978’de başlayan bir projeyi takiben ülkedeki deniz seviyelerini 23 yıl durmaksızın izlemiştir. Çalışmaları denizin yılda 1,2 mm yükseldiğini gösterdi. Yavaş yavaş yükselen deniz mercan yaylaları için gerçek bir tehdit değil çünkü onlar da yükselmekte.

Denizin, resiflerin büyümesinden daha hızlı yükselme durumunda bu adalar yok olabilir.

Kiribati

Kiribati, Pasifik Okyanusu’nda 33 atol ve bir ıssız adadan oluşan bir ada ülkesi. Banaba, Gilbert Adaları, Phoenix Adaları ve Line Adaları olmak üzere dört grup ada mevcut. 1999 yılındaki  El Nino sağanağından sonra üzerinde yerleşim / yerleşim izni olmayan iki ada suya gömüldü.

Birleşmiş Milletler, 2100 yılına kadar deniz seviyesinde yaklaşık 6 metrelik bir yükselme öngörüyor. Bu durum Kiribati’deki ekilebilir arazinin çoğunu yok edecek potansiyelde. Böyle bir durumda karanın büyük bir kısmı su altında kalacak. Tüm ülkenin su altında kalma riski düşük ancak siklonların alçaktaki bitki örtüsünü ve yapıları tahrip etme riski tedirgin edici derecede çok büyük.

Palau

Palau, Pasifik Okyanusu’nda bulunan ve 700’den fazla adadan oluşan bir ada grubu. Geleneksel olarak Palau halkı denizle yaşamayı öğrenmiştir ve denizden ekonomik ve sosyal olarak yararlanmayı başaran bir halk olmuştur. Ancak yakın geçmişte yükselen deniz seviyesi, adaların bir kısmını kullanılamaz yapmıştır ve sakinleri haliyle paniğe sürüklemiştir.

Deniz suyunun artan sıcaklığı nedeniyle buradaki mercanların yaklaşık %30’u kaybolmuştur.

Solomon Adaları

Solomon Adaları, altı büyük adadan ve binden fazla küçük adadan oluşuyor. Adaların alçakta olması yükselen deniz seviyesine karşı sürekli tehlikede olduğu anlamına geliyor. Bu adalardan en az beşi, yükselen deniz seviyeleri nedeniyle tamamen kayboldular.

Başka bir ada olan Nuatambu Adası, yüzölçümünün %50’den fazlasını denize bıraktı ve 15’ten fazla aileyi hızlıca evsiz bıraktı. Birçok aile son zamanlarda daha yüksek iç kesimlere ve hatta diğer adalara taşınmak zorunda kaldı.

Maldivler

Maldivler, geniş denizaltı sıradağlarının tepesinde yükselen Hint Okyanusu’nda bir ada grubudur. Dünyanın en alçak ülkesidir Maldivler. Deniz seviyesinden 1,2 metre yüksekliktedir. Öyle ki, en yüksek nokta, deniz seviyesinden sadece 2,1 metre yükseklikte bulunuyor. Ülke, yaklaşık 1100 mercan adası ve 26 atolden oluşuyor.

Maldivler, yükselen deniz seviyeleri ve iklim değişikliğinin getirdiği sel nedeniyle dünyanın en çok tehlike altında olan ülkelerinin başında geliyor. Maldiv cumhurbaşkanına göre, böyle devam ederse ülke birkaç yıla sular altında kalacak. Maldiv hükümetinin Hindistan, Sri Lanka ve Avustralya’da arazi satın alma planları söz konusu.

Seyşeller

Seyşeller, Hint Okyanusu’nda bulunuyor ve 155 adadan oluşuyor. Yaylaların çoğunda yerleşim / yerleşim izni bulunmamakta. Toplam nüfusun %98’i adaların sadece 54’ünde yaşıyor. Seyşeller’deki deniz seviyesinin çok hızlı yükseliyor.

Ada etrafındaki deniz son yıllarda 17 cm yükseldi, bu da son 10 yıldaki ortalamanın yaklaşık 10 katına tekabül ediyor. Ekonomik faaliyetlerin yaklaşık %85’i kıyı şeridinde gerçekleştiğinden, bu gelişmeler ülke ekonomisi üzerinde büyük etkilere sahip.

Vietnam

Vietnam; Çin, Kamboçya, Laos ve Tayland’ı çevreleyen Çinhindi Yarımadası’nın en doğudaki ülkesidir. Ülkenin 3200 km’den uzun kıyı şeridi var. Deniz seviyesindeki yükselmelerin etkileri tüm nüfusun yaklaşık %22’sinin yaşadığı ve tüm ülkedeki gıdanın yarısından fazlasının üretildiği Mekong Nehri Deltası’nda güçlü bir şekilde hissediliyor.

Bangladeş

Bangladeş, Güney Asya’da, Hindistan ve Myanmar sınırında yer alıyor. Ülke, neredeyse her yıl sel, kasırga, hortum ve gelgit gibi doğal felaketler yaşıyor. 1991’deki bir kasırga 140.000 kişiyi öldürdü ve daha da fazlasını evsiz bıraktı. 1998’de 30 milyondan fazla insan şiddetli sel nedeniyle evsiz kalmıştır. Sadece 135.000 sığır bu süreçte ölmüştür. Yükselen deniz seviyelerinin önümüzdeki on yıllarda ülkede 20 milyondan fazla iklim mültecisi meydana getireceği tahmin ediliyor.

Japonya

Japonya, Doğu Asya’daki Pasifik Okyanusu’nda bulunan ve 6.852 adadan oluşan bir ada ülkesidir. Ülke, küresel ısınmanın neden olduğu yükselen deniz seviyesi altında boğulma tehlikesiyle karşı karşıya. Küresel sıcaklıktaki iki santigrat derecelik bir artışın 18 milyondan fazla insanın işgal ettiği bir alanı sular altında bırakacağı hesaplandı. Artışın 4 santigrat dereceye ulaşması halinde ülkede 34 milyondan fazla insanın evsiz kalacağı tahmin ediliyor. Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Tokyo, yükselen deniz seviyelerinin oranı kontrol edilmezse muhtemelen bataklığa dönüşecek.

İrlanda

İrlanda kıyı şeridi uzunluğu 2800 km olan ve en yüksek rakımı deniz seviyesinden 1040 metrede bulunan bir ada. Her yıl deniz seviyelerinin yükselme hızı artıyor. Bu eğilimin iki ana nedeni küresel ısınmadan doğmaktadır: Biri deniz ısınması nedeniyle suyun genişlemesi, diğeri ise kara buzunun büyük ölçüde erimesidir. Yükselen deniz seviyesinin ülkeye diğer olumsuz etkileri arasında su baskını, düşük su kalitesi ve sıcaklık değişimlerine duyarlı balıkların yok olması var.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, Batı Avrupa’da Atlantik Okyanusu ile çevrili bir ülke. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’ın başka bir kontluğa sınırı olan tek parçası. Ülkenin çoğu bölgesi dağlık Kuzeybatı bölgelerinden ve düz arazilerden oluşuyor. Ülkenin kıyı kesimleri, alçakta olmaları nedeniyle sürekli yükselen deniz seviyelerine karşı son derece savunmasız. Birleşik Krallık nüfusunun büyük bir yüzdesi selin olumsuz etkilerine karşı özellikle savunmasız olan yaşlılardan oluşuyor.

Hollanda

Hollanda, Hollanda krallığının ana kurucu ülkesidir. Kilometre kare başına yaklaşık 510 kişilik nüfus yoğunluğu ile oldukça kalabalık bir ülke. Ülke topraklarının %26’sından fazlası deniz seviyesinin altında olduğundan son derece düşük rakımlıdır. Hatta ülkenin yalnızca yaklaşık %50’si deniz seviyesinden 1 metre yüksekte bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir