Genel Kategori

Yumuşatma Sistemleri

YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

Suyun sertliği kalsiyum ve magnezyum varlığı ile belirlenir. Suların sertliği bu maddelerin uzaklaştırılması ile düşürülür.  Bu maddeler kimyasal yöntemlerle sudan ayrışmaktadır.

Dublex (Tandem) yumuşatma sistemleri: İki adet yumuşatma sistemi birbirine paralel bir şekilde bağlanır. Yüksek debide su üretmeye yönelik tasarlanmış olup aynı zamanda iki tane yumuşutma ünitesi vardır Birisi doygunluğa ulaştığında diğeri hemen devreye girer. İnsan müdahalesi olmadan tam otomatik bir şekilde su yumuşatılır.

Triplex (Üçlü Yumuşatma Sistemleri) sistemleri: Aynı mantık içinde ancak çok yüksek debide çok sert suların yumuşatılmasında kullanılır.

Su yumuşatma işlemleri klasik filtrasyon sistemleri ile yapılamaz. Bunun için özel sistemler kullanılır. Temel olarak su yumuşatmada suyun sertliğini arttıran maddeler iyon değiştirme yöntemi ile uzaklaştırılır. Sert su katyonik reçineden geçerken suyun sertliğini artıran Ca+2 ve Mg+2 iyonları Na+ ile yer değiştirir. Böylece suyun içinde Ca+2 ve Mg+ iyonları azalırken Na+ iyonu artmaktadır.

Su reçineden geçtikten sonra reçine taneciklerin tamamı sertlik mineralleriyle kaplanır. Bundan dolayı bu sertlik minerallerinin giderilmesi gerekir. Rejenerasyon adı verilen işlemle bu sertlik mineralleri giderilir ve bu reçine tekrar kullanıma sunulur.

SAĞLIKLI SU NASIL OLMALIDIR ?

Sağlıklı her şeyden önce doğal olmalıdır. İçinde zararlı kimyasal madde olmamalı. Genel olarak bir sağlıklı su; berrak, renksiz, kokusuz ve tortusuz olmalıdır.

-Su, siyanür amonyak, fenolik madde ve nitrat içermemelidir. Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Demir, Nitrat gibi kimyasal maddeler belirtilen sınırda tutulmalıdır. 

-Su; insan vücudu için vazgeçilmez bir kaynaktır ve su ile çok kolay hastalık bulaşabilir. Bu yüzden su içinde herhangi bir mikroorganizma bulunmamalıdır. 

-Suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır. Arsenik, kadmiyum, krom, kurşun, civa gibi bazı kimyasallar ile baryum, nitrat, florür, amonyum gibi kimyasal maddeler belirtilen sınırda tutulmalıdır.

Günümüzde barajlardan gelen sular, yer altında gelen sular eskisine oranlar daha çok kirlenmiştir. Bu yüzdene evlerimizde doğru filtrasyon sistemleri kullanılarak suların arıtılması gerekir. Böylece suyu evimizde kendimiz arıtarak ve yumuşatarak sağlıklı bir şekilde içebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir