Genel Kategori

Yüz binlerce öğrenciden ‘Gelecek için Cumalar’ protestoları: İklim geleceğimiz

Yüz binlerce öğrenciden 'Gelecek için Cumalar' protestoları: İklim geleceğimiz

Dünya genelinde yüz binlerce öğrenci iklim değişikliğine karşı harekete geçmeyen hükümetlerini protesto için sokaklara döküldü. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Asya’nın birçok kentinde “Gelecek için Cumalar” adlı yürüyüşler gerçekleştirildi.

Avrupa’nın birçok ülkesinde de öğrenciler aynı gerekçelerle sokaklara çıktı. İngiltere’nin başkenti Londra’da gençler, “Size bir ders vermek için derslerimizden geri kaldık.” sloganları ile hükümet yetkililerini eleştirdi.

Fransa’da ise “Gelecek İçin Cumalar” adlı gençlik hareketinin çağrısı üzerine Lyon, Strazburg ve Paris gibi kentlerde gösteriler düzenleyen öğrenciler, siyasetçilerden “iklim değişikliği sorununa karşı acil eyleme geçmelerini” istedi.

“Protesto ediyoruz çünkü bir gelecek istiyoruz”

Öğrenciler arasında iklim protestolarının hızla yayılmasını sağlayan ve yürüyüşlerin adeta sembolü haline gelen 18 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg de Stockholm’de protestolara katıldı. Genç kız yürüyüşte yaptığı konuşmada, “Biz bu dünyanın içine doğduk ve tüm hayatımızı bu krizle geçirmek zorundayız. Çocuklarımız, torunlarımız ve diğer nesiller de bu şekilde yaşayacak. Bunu kabul etmeyeceğiz. Protesto ediyoruz çünkü bir gelecek istiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir