Ülke ve Dünya Gündemi, Haber

Yüz milyonlarca insan için hayati önem taşıyan dünyanın unutulmuş balıkları, ancak üçte birinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya, yeni rapor uyarıyor

WWF ve 15 global tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, dünyanın göz kamaştırıcı çeşitlilikteki tatlı su balıkları yüz milyonlarca insanın sağlığı, gıda güvenliği ve geçim kaynakları için kritik öneme sahiptir, ancak her üç türden biri zaten nesli tükenme tehdidi altındadır ve giderek artan bir tehdit altındadır.

Dünyanın Unutulmuş Balıkları, dünyanın tüm balık türlerinin yarısından fazlasını ve dünyadaki tüm omurgalı türlerinin dörtte birini oluşturan toplamda 18.075’i bulan en son keşiflerle, olağanüstü tatlı su balığı türlerini ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu tür zenginliği, dünyadaki nehirlerin, göllerin ve sulak alanların sağlığı için gereklidir ve dünya genelinde toplumları ve ekonomileri destekler.

Tatlı su balıkçılığı, Asya, Afrika ve Güney Amerika’da 200 milyon insan için ana protein kaynağının yanı sıra 60 milyon insan için iş ve geçim kaynağı sağlıyor. Sağlıklı tatlı su balık stokları aynı zamanda iki büyük küresel endüstriyi de sürdürmektedir: eğlence amaçlı balıkçılık yılda 100 milyar ABD dolarının üzerinde gelir sağlarken, akvaryum balıkları dünyanın en popüler evcil hayvanlarıdır ve 30 milyar ABD dolarına varan bir küresel ticareti yürütür.

Ancak tatlı su balıkları küçümsenmeye ve gözden kaçmaya devam ediyor – ve şu anda binlerce tür yok olmaya doğru gidiyor. Tatlı su biyoçeşitliliği, okyanuslarımızda veya ormanlarımızda olanın iki katı oranında azalmaktadır. Gerçekten de 80 tatlı su balığı türü IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi tarafından zaten “Nesli Tükenmiş” olarak ilan edildi; bunlardan 16’sı 2020’de. Bu arada, göçmen tatlı su balıklarının popülasyonları 1970’ten bu yana yüzde 76, mega balıklar ise yüzde 94 oranında feci bir düşüş yaşadı.

“Dünyanın doğa krizi hiçbir yerde nehirlerimizden, göllerimizden ve sulak alanlarımızdan daha şiddetli değil ve verdiğimiz zararın en net göstergesi tatlı su balıkları popülasyonlarındaki hızlı düşüş. Bunlar, kömür madenindeki kanaryanın suda yaşayan versiyonları ve bu uyarıyı dikkate almalıyız ”dedi. “Tatlı su balıkları, yerel topluluklar ve dünyanın dört bir yanındaki yerli halk için önemlerine rağmen, her zaman unutulmakta ve hidroelektrik barajları veya su kullanımı ya da taşkın yatakları üzerine inşa etme konusundaki kalkınma kararlarına dahil edilmemektedir. Tatlı su balıkları, tüm insanların ve karadaki tüm yaşamın bağlı olduğu insanların ve tatlı su ekosistemlerinin sağlığı için önemlidir. Bunu hatırlamanın zamanı geldi. “

Rapor, habitat tahribatı, serbest akan nehirlerdeki hidroelektrik barajlar, sulama için aşırı su kullanımı ve evsel, tarımsal ve endüstriyel kirlilik dahil olmak üzere tatlı su ekosistemlerinin ve içinde yaşayan balıkların karşı karşıya olduğu tehditlerin yıkıcı kombinasyonunu vurguluyor. Buna ek olarak, tatlı su balıkları aşırı avlanma ve yıkıcı balıkçılık uygulamaları, istilacı yerli olmayan türlerin ortaya çıkması ve iklim değişikliğinin etkilerinin yanı sıra sürdürülemez kum madenciliği ve vahşi yaşam suçları nedeniyle de risk altındadır.

Uzun bir tehdit listesi var, ancak çözümleri de var – ve 2021, dünyanın gelgiti değiştirip tatlı su balıkları popülasyonlarında onlarca yıllık düşüşü tersine çevirmeye başlayabileceği konusunda gerçek bir umut sunuyor. Dünya, Çin’in Kunming kentinde düzenlenen BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (CBD) konferansında iddialı ve uygulanabilir bir küresel biyolojik çeşitlilik anlaşmasını güvence altına alma fırsatını değerlendirmelidir – bu, ilk kez, bizimkini korumaya ve eski haline getirmeye de aynı ölçüde dikkat etmelidir. Tatlı su yaşam destek sistemleri dünyanın ormanları ve okyanusları gibidir.

“İyi haber şu ki, tatlı su balıklarını korumak için ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Dünyanın tatlı su ekosistemleri için Yeni Bir Anlaşma’yı güvence altına almak, ölmekte olan nehirlerimize, göllerimize ve sulak alanlarımıza hayatı geri getirecektir. Orr, tatlı su balık türlerini de uçurumun eşiğinden geri getirecek – yüz milyonlarca kişiye yiyecek ve iş sağlayacak, kültürel simgeleri koruyacak, biyolojik çeşitliliği artıracak ve refahımızı ve refahımızı destekleyen tatlı su ekosistemlerinin sağlığını artıracak, “dedi.

Özellikle, Doğa ve İnsanlar için bu Yeni Anlaşma, tatlı su biyoçeşitliliği için WWF öncülüğündeki Acil Kurtarma Planının 6 sütununu yansıtan CBD’nin 5. Küresel Biyoçeşitlilik Görünümü’nde ana hatları verilen tatlı su geçişini temel almalıdır. tatlı su balığı popülasyonlarındaki çöküşü tersine çevirmek için gerekli ölçek belirlenecek.

“Şu anda ihtiyacımız olan şey, tatlı su balıklarının ve balıkçılığın değerini anlamak ve hükümetlerin yeni hedefler ve çözümlerin uygulanmasını taahhüt etmelerinin yanı sıra hangi tatlı su ekosistemlerinin koruma ve restorasyona ihtiyaç duyduğuna öncelik vermektir. Ayrıca hükümetleri, işletmeleri, yatırımcıları, sivil toplumu ve toplulukları içeren toplu eylem yoluyla ortaklıklar ve yenilikler görmemiz gerekiyor, “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir