Sağlık, Genel Kategori, Liste

Yüzme ve Beyin Fonksiyonları

Çoğu insan, yüzmenin bir egzersiz olarak vücut ve kalp üzerindeki son derece olumlu etkisini bilir. Bunun bir uzantısı olarak yüzmenin ek faydaları da var. Anlaşılmaz faydalar, kesinlikle hiç düşünmediniz. Bedenlerimiz, bizi canlı ve işlevsel tutan birlikte çalışan sistemler ve süreçlerle oluşturulmuş fantastik makinelerdir. Bir sistemin verimliliğini iyileştirmenin doğal olarak diğerini iyileştirmesinin hiçbir sonucu yoktur. Bu durumda yüzmenin dolaşım sistemi üzerindeki etkisi doğrudan beyin fonksiyonunu etkiler. Egzersizin beyin fonksiyonlarını artırdığını kim düşünebilirdi?

Beyin Fonksiyonunun Kan Akışına İhtiyacı Var!

Yüzmenin yoğun doğası nedeniyle , kalbiniz için harika bir egzersizdir! Yüzme, dolaşım sisteminizin etkinliğini artırır; kalbi sert ve hızlı pompalamaya zorlamak. Bu, vücuttaki tüm dokulara, organlara ve hücrelere kan akışını etkili bir şekilde artırır. Bu aynı zamanda beyninize kan akışında bir artış anlamına gelir Artan kan akışı, hafızayı, ruh halini, netliği ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olduğu için beyin işlevi için faydalıdır. Beyne yeterli kan akışını sağlamak, uzun vadeli sağlık için son derece önemlidir. Beyne giden zayıf dolaşım beyin hücrelerine zarar verir ve sizi Alzheimer veya demans gibi beyin hastalıkları ve diğer olası sağlık sorunları riskine sokar.

Kan tam olarak ne yapar?

Kan, toksinleri ve atıkları uzaklaştırırken vücudun geri kalanına oksijen ve besin sağlar. Bu süreç beyninizin çalışması için çok önemlidir. Ne kadar çok oksijen hücresi yoksa, o kadar az verimli hale gelirler; bu, hücre ölümüne yol açabilecek hasardır. Düzenli bir besin akışı, hafıza ile ilgili beyin sinapslarını güçlendirir, nörotransmiter yollarını, sinaptik iletimi, zar akışkanlığını ve sinyal iletim yollarını düzenler. Beyni oksijenli tutmak, atıkların ve toksinlerin birikmemesini sağlar. Zehirli atıkların birikmesi oksidatif strese neden olur, bu da beynin bozulmasına ve işlev görme yeteneğine katkıda bulunur.

Yüzme ile Gelişen Eylemler ve Hareketler

Yüzmeden kazanılan motor beceriler, beyni yaşamımız boyunca sürekli geliştirir. Vücudunuzun vücut sistemleri aracılığıyla beyin işlevini artırma kapasitesiyle bağlantılı olarak; ince ve kaba motor beceriler zekanın gelişmesine yardımcı olur. El becerisi olarak da bilinen motor beceriler, hareketler veya eylemlerdeki kemiklerin ve kasların koordinasyonudur. Motor becerilerini sınıflandırmanın iki yolu vardır; kötü ve iyi. Bize koordinasyon sağlamak için vizyonumuzla birlikte çalışırlar. Ayakta durma, yürüme, koşma vs. koordinasyonu

Kaba motor becerileri

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar daha büyük vücut parçalarının eylemleri ve hareketleridir. Kaba motor beceriler, koşma, emekleme, yüzme, tırmanma vb. Gibi büyük / tam vücut hareketlerini içerir.

İyi motor yetenekleri

Bunlar daha küçük vücut parçalarının / hareketlerinin eylemleridir; işaret parmağınız ve başparmağınızla nesneleri toplama, örgü, el yazısı ve hatta göz kırpma gibi eylemleri içeren!

Belirli bir hareketin tekrar tekrar yapılması, o hareket için beyin yollarını güçlendirir. Gelecekte bu hareketi yapmayı kolaylaştırmak. Bu nöroplastisitedir. Basitçe, nöronların bağlantılarını değiştirebileceği ve işlevi devralmak için vücudun diğer bölgelerine yeniden eşleştirebileceği anlamına gelir . Hasar görmemiş nöronlar, motor korteksin hasarlı nöronlarını telafi etmek için aynı şeyi yapabilir (onarımın yapılması gerekiyorsa).

Ne zaman bisiklete binmeyi öğrenmek, imzamızı yazmak veya tango dansı yapmak gibi yeni bir beceri edindiğimizde, beynimizin uyum sağlamak için güçlendirme veya yeni bağlantılar kurma ve öğrenmemize olanak tanıyan beceridir.

Kaba ve ince motor becerilerinizi geliştirmek, tüm hayatımız boyunca yaptığımız bir şeydir; Ne kadar çok pratik yaparsanız, koordinasyonunuz o kadar iyi olur. Yani bir bale dansçısı veya jimnastikçi, yüzücü veya futbolcu, saatçi veya mikro-cerrah iseniz, motor sisteminizdeki beyin bağlantılarınız şuna bağlı olarak farklı olacaktır. Vücudunuzun farklı bölümlerinin ince hareketi ile sahip olduğunuz pratik ve beceri. Daha iyi koordinasyonun, daha iyi bilişsel işlev ve artan zeka ile doğrudan bağlantılı olduğu bulunmuştur. Bir süredir havuza girmediyseniz , burada atlamak için bir tane daha iyi neden var!

yüzme

Küçük çocuklarda yüzme, konuşma gelişimi ve gelişmesi hızına yardımcı olabilir. Gerry Leisman ve ark. Tarafından The Frontiers of Public Health dergisinde yayınlanan “Düşünmek, Yürümek, Konuşmak: Intergratory Motor ve Bilişsel Beyin” adlı araştırmadaki bulgular . motor ve bilişsel süreçlerin birbirleri üzerinde dinamik çift yönlü etkilere sahip olduğu fikrini destekler. Bunun anlamı, ikisi arasında güçlü bir ilişki olduğu ve birbirlerini inşa ettikleri anlamına gelir. Sonuçlar, bazı beyin bölgelerinin hem motor hem de bilişsel işlevleri bütünleştirdiğini gösteren klinik ve sinirsel verilerden çıkarıldı.

Kısaca, hem bilişsel hem de motor işlev, ön loblar, serebellum ve bazal gangliyonlar gibi beyin bölgeleri tarafından kontrol edilir; bunlar, yürütme işlevi üzerinde kontrol uygulamak ve başkalarının hareketinin öngörülmesini ve öngörülmesini gerektiren hareketlerin kasıtlılığını uygulamak için toplu olarak etkileşime girer. 

Küçük çocukların yüzmeye ne kadar erken başladıklarında usta öğreniciler haline gelmeleri şaşırtıcı değil. 2012 yılında yapılan bir araştırma , genç yaşta yüzmeyi öğrenen çocukların normdan daha erken birçok gelişimsel dönüm noktasına ulaştığını buldu. Bu dönüm noktaları arasında koordinasyon gibi kaba motor becerileri ve kağıt kesme, renklendirme, çizgi ve şekiller çizme ve matematikle ilgili birçok görev gibi görsel-motor becerileri geliştirmeyi içeriyordu. İnce motor gelişiminin matematik ve dil becerilerindeki gelişmelerin doğrudan bir ilişkisi vardır. Çocukların çevre ile etkileşime girmek için gerekli olan ince motor becerileri erken yaşta kazanmaları çok önemlidir. Bir çocuğun nasıl geliştiğini ölçmek için farklı değerlendirme türleri vardır. Bu değerlendirmeler, koordinasyonu başarılı bir şekilde öğrenip öğrenmediklerini ölçer ancak öğrenme güçlüklerini de ortaya çıkarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir