Genel Kategori, Sağlık

Yüzünüzü Soğuk Suyla Yıkamalı mısınız?

Yüzünüzü her gün yıkamak cilt bakımı için en temel harekettir.

Bunu yapmak kir, döküntü ve bakteri gibi yabancı maddelerden kurtulur ve cildi temiz ve tazelenmiş bırakır.

Yüzünüzü günde kaç kez yıkamanız gerektiğinden, hangi ürünleri kullanacağınızdan ve hatta hangi sıcaklıkta su kullanacağınızdan emin olmadığınızda işler karmaşıklaşabilir. Ilık? Sıcak? Soğuk?

Bu makale, uzman yüz yıkama ipuçlarının yanı sıra soğuk veya sıcak suyun cilt için daha iyi olup olmadığını araştıracaktır.

Soğuk su ve cilt

Soğuk suyla yıkamak cildi birçok olumlu yönde etkiler. Örneğin akne önleme, bu potansiyel faydalardan biridir.

Cilt bakımı ve lisanslı bir kozmetikçi olan Sophia Knapp, sıcak suyun kırılmaya neden olabilecek yağları çıkarması nedeniyle olduğunu söylüyor .

Sonuç olarak, “cildinizin daha fazlasını üretmesini tetikleyebilir.” Bu durumda, soğuk su, yağ seviyelerini düzenlemede harika bir iş çıkarabilir.

Rosacea gibi belirli cilt rahatsızlıkları için soğuk su daha iyi olabilir . Sıcak su, kan damarlarının daha fazla genişlemesine ve cildinizin daha kırmızı görünmesine neden olur.

Soğuk suyun faydaları

Knapp, “Soğuk su özellikle kuru veya akne eğilimli ciltler için faydalı olabilir. Kronik olarak kuru bir cildiniz varsa, sıcak su sebum seviyenizi (yağları) azaltabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir, bu nedenle soğuk su iyi bir alternatiftir.” diyor

İkincisi, sıcak su gözenekleri açarken soğuk su gözenekleri kapatır. Bu, cilt için faydalıdır, yani gözeneklerin görünümünü azaltmak ve yüzü şişirmek gibi.

Su sıcaklığı 21° C altında olan soğuk duşların sağlık açısından birçok faydasını da bulacaksınız .

Soğuk duşların faydalarından bazıları, her türlü hidroterapi, gelişmiş dolaşım, artan endorfin ve yenilenmiş bir metabolizma.

Soğuk suyun dezavantajları

Yüzünüzde soğuk su kullanmanın bazı dezavantajları vardır.

Knapp, “Soğuk su gözeneklerinizi sıkılaştırdığından, bakteriler ve kalıntılar sıkışabilir ve ılık su kullanmak kadar kolay temizlenemez” diye açıklıyor.

Günün makyajını ve kirleticileri temizlemek için önce yüzünüzü ılık suyla yıkamanızı önerir. “Ardından, gözenekleri sıkılaştırmak ve sağlıklı bir ışıltı için kan dolaşımını teşvik etmek için soğuk suyla durulayın.”

Soğuk ve sıcak

Yüzünüzde hangi su sıcaklığını kullanacağınız konusunda hala emin değil misiniz? Soğuk suyun artıları ve eksilerinde bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak kan akışını artırır

  • Araştırmaya göre, maruz kalan bölgeye kan akışı gönderen soğuğa maruz kalmadan kaynaklanır.
  • Buna karşılık, artan kan akışı, cilde kirlilik gibi serbest radikallere karşı daha iyi koruma sağlar ve cildinize daha sağlıklı bir ışıltı verebilir.

Yüzünüz o kadar temiz olmayabilir

  • Fazla yağlar soğuk suda çözülmediği için yüzünüz olabileceği kadar temiz olmayacaktır. Bu, tıkanmış gözeneklere ve çatlaklara neden olabilir.
  • Bir doktor, cilt bakımı uzmanı ve AbsoluteJOI Skincare’in CEO’su / kurucusu olan Anne Beal, MD, MPH, cilt bakım ürünlerinizdeki birçok temizlik bileşeninin ılık suyla kullanılmak üzere tasarlandığını ekliyor.

Neden ılık su en iyisi olabilir?

Beal, “Ilık su, gözeneklerinizin daha küçük görünmesini sağlayan dolgunluğa yardımcı olurken, soğuk su şişkinliği azaltır” diyor.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, yüzünüzü ılık suyla yıkamanızı önerir.

Beal, sıcak suyun cildinizi nemi tutmaya yardımcı olan koruyucu yağlardan arındırdığını açıkladığından, tüm cilt tipleri için mükemmel bir orta zemindir.

Yüzünüzü ılık suyla yıkamanın bir başka yararı da cilt bakım ürünlerinizin daha iyi emilmesini sağlamasıdır.

Bir sıcaklığa karar vermek ve ona bağlı kalmak önemlidir. Beal, cildinizi sıcaktan soğuğa geçmek gibi aşırı su sıcaklığına maruz bırakırsanız cildinizin altındaki küçük kılcal damarları kırma riskiyle karşı karşıya olduğunuz konusunda uyarır.

Yüzünüzü ne sıklıkla yıkamalısınız?

Genel olarak, yüzünüzü günde iki kez yıkamalısınız – sabah ve gece. Çok fazla yıkamak aslında cildinizi kurutabilir ve tahrişe neden olabilir.

Knapp, “Yastık kılıflarımızda endişe verici miktarda bakteri topluyoruz, bu nedenle sabahları nemlendiricinizden önce hızlı bir temizlik önemlidir,” diye açıklıyor Knapp.

Beal, gündüz yıkama da önemlidir, çünkü ilk uyandığımızda sık sık sahip olduğumuz şişkinliği azaltmaya yardımcı olur, diyor Beal.

Knapp, cildinizden gün boyunca biriken makyaj ve kalıntıları almak için gece yıkamanın şart olduğunu ekliyor.

Sabah mı yatmadan önce mi? 

Kısa cevap: İkisi de. Yatmadan önce ve uyandıktan sonra bir süre hedefleyin.

Yüzünüzü temiz tutmak için ipuçları

  • Nazik olmak. Amerikan Dermatoloji Akademisi, yüzünüzü temizlemek için parmak uçlarınızı kullanmanızı ve ardından yumuşak bir havluyla hafifçe kurulamanızı önerir.
  • Teri yıkayın. Beal, ter gözenekleri tıkayabileceği için her antrenmandan sonra yüzünüzü yıkamanız gerektiğini söylüyor.
  • Susuz kalmayın. Günde yeterince su tüketerek cildinizi nemli tutun . Sağlık uzmanları günde sekiz 8 onsluk bardak önermektedir.
  • Ürünleri akıllıca kullanın. Yüz yıkamada aramanız gereken malzemeler tamamen cilt tipinize bağlıdır. Beal, aktif içerikli çoğu temizlik ürününün tam olarak etkili olacak kadar uzun süre yüzünüze oturmadığını açıklıyor. “Bunun yerine, cildinizde nazik bir temizleyici kullanmak, ardından salisilik asit, glikolik asit, laktik asit, C vitamini ve diğerleri gibi ihtiyacınız olan aktif bileşenlerle serum ve losyon kullanmak daha iyidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir