Genel Kategori

Zararlı Bakteriler Mikroplastiklerle Denize Yayılıyorlar

Alfred Wegener Enstitüsü’ndeki bilim insanları tarafından mikroplastik, yani boyutu 5mm’den küçük plastik parçaları, üzerinde yaşayan ve gelişen bir çeşit Vibro bakteri türü bulundu.

Bazı Vibriyon türleri insanlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tüm okyanuslar boyunca yüzen kırılmış plastik parçaları -boyu 5 mm’den küçük mikroplastikler-  onları yiyen hayvanlarda sorunlara sebep oluyor.

Marine Environmental dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, bazı mikroplastiklerin çeşitli zararlı unsurlara ev sahipliği yapabildiği bulunmuştur.

Alfred Wegener Enstitüsü’ndeki araştırmacı grup mikroplastikte yaşayan çeşitli bakteri türlerinin çok soğuk sularda bile hayatta kaldığını buldu.

Grup yaptıkları çalışmada insanlar tarafından yutulduğunda ağır ishal ve iltihaplanmaya yol açabilen Vibriyon cinsi bakterilere rastladılar.

Daha tehlikeli bakteriler tropikal kuşağın sıcak sularında bulunurken, araştırmacılar bu bakterilerin kuzenlerini Kuzey ve Baltık Denizi’ndeki mikroplastiklere tutunmuş halde buldu.

Bu çalışma, okyanuslardaki mikroplastiklerin bakteriyel hastalıklar için bir vektör olarak hareket ettiği kavramına ağırlık getiriyor.

Mikroplastikler sularda kalıcıdır. Çoğu plastik çeşidi suda tamamen çözünmez bunun yerine küçücük parçalara ayrışır. Onlar öyle kalırsa bakterilerin okyanuslar boyunca yayılmak, çoğalmak için daha fazla zamanı ve imkânı olacaktır.

İklim değişikliği ile birlikte gezegenimizin ve denizlerimiz ısınmaya devam ediyor.

Araştırmacılar mikroplastiklerin zararlı bakterilerin okyanuslara geçişinde rol oynayabileceği ve okyanuslardaki spesifik bakteri kolonilerinin yaşam alanının daralabileceği varsayımında.

Araştırmacılar, soğuk denizler ve okyanuslardaki mikroplastiklere yapışan bakterilerin dağılımını ve değişikliği izlemek, takip etmek için daha fazla araştırmaya gereksinim olduğunu söylüyor.

Kuzey ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkeler kıyılarındaki potansiyel zararlı bakterileri izleyerek zaten buna dikkat ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir