Bilim, Genel Kategori, Hidrobiyoloji, Su Arıtma Gündem Haberleri

480 Milyon Yıllık Bu Canlı, Tüm Denizyıldızlarının Atası

Yeni bir araştırmaya göre garip bir küçük fosil, gezegendeki tüm denizyıldızı benzeri hayvanların atalarını temsil ediyor olabilir. 

480 milyon yıllık fosil, 17 yıldan daha uzun bir süre önce Fas çölünde ortaya çıkarıldı, ancak kimliği ve evrim tarihi şimdiye kadar gizem olarak kaldı. Bilim adamları şimdi örneği, Biology Letters dergisinde 20 Ocak Çarşamba günü yayınlanan yeni araştırmada resmen tanımladılar . 

Yeni tür, Cantabrigiaster fezouataensis , bir yıldız şeklindedir, ancak bugün yaşayan iki denizyıldızı benzeri hayvanın herhangi birinde görülen diğer ayırt edici özelliklerden yoksundur: denizyıldızı ve kırılgan yıldızlar (Asterozoa adı verilen bir alt filumun parçası). Türler bu özelliklerden yoksun olduğu için – kırılgan yıldızın uzun ince kolları ve bir denizyıldızının etrafındaki kalın zırh plakaları – araştırmacılar bunun her ikisinin de atası olduğu sonucuna vardı. 

Dünya bilimlerinde paleontolog olan çalışmanın baş yazarı Aaron Hunter, “Denizyıldızına benzer ilk hayvanın tam olarak nasıl ortaya çıktığını ve sonra bugün sahip olduğumuz bu iki hayvana nasıl evrimleştiğini keşfettik,” diyor yer bilimleri alanında paleontolog. Cambridge Üniversitesi’nde bölüm. “Onu özel yapan da bu.”

C. fezouataensis , bugünün güney kıtalarının bazı kısımlarını içeren büyük bir kara parçası olan eski Gondwana süper kıtasında yaşıyordu . Hunter, WordsSideKick.com’a “Bugün Antarktika olduğunu düşündüğümüz şeye belki de daha yakın olan şeyle uğraşıyorsunuz ” dedi. 

Atalar, Ordovisyen döneminin başlarında (yaklaşık 485,4 milyon ila 460 milyon yıl önce), anomalokaridler adı verilen dev filtre besleyiciler gibi çoğunlukla yabancı görünümlü türlerle çevrili, eski bir soğuk su resifinde yaşadı. Denizyıldızı atasının daha modern görünümü kıyaslandığında öne çıkacaktı. 

Araştırmacılar, C. fezouataensis’in ne yediğinden emin değil . Bir çene kanıtı, muhtemelen aynı dönemin anomalokarididleri ve günümüzün kırılgan yıldızlarından bazıları gibi bir filtre besleyici olmadığını gösteriyor. Ekip, fosili yakından analiz ederek, onun ataları hakkında ipuçları veren özellikleri belirledi. 

Hunter, “Bir odada oturuyoruz ve hayvanın her bir özelliğine bakıyoruz” dedi. Daha sonra, bu özellikleri canlı hayvanlarla ve fosil kayıtlarında tespit edilenlerle karşılaştırdılar. Ekip daha sonra bu eski denizyıldızı atalarını bir soy ağacına yerleştirmek için hem biyoloji hem de matematiksel bir algoritma kullandı

Denizyıldızı ve kırılgan yıldızlar, birlikte ekinoderm adı verilen daha büyük bir grup veya taç grubu oluşturan beş canlı gruptan ikisidir. Diğer üçü deniz kestanesi, deniz hıyarı ve Crinoidea’dır (deniz zambakları ve tüylü yıldızlar). C. fezouataensis , günümüz deniz zambaklarına benzer bir kol yapısına sahiptir, bu da deniz zambaklarının soylarını bu eski ata türüne kadar izleyebileceği anlamına gelir. 

Yeni analiz, C. fezouataensis’in ilk kez büyük Ordovisyen biyolojik çeşitlilik olayı olarak bilinen önemli bir dönemde ortaya çıktığını gösterdi . Hunter, “Hayatın çeşitlilik açısından gerçekten ilerlediği ve denizyıldızının bugün denizde tanıdığımız ilk hayvanlardan biri olduğu zamandır” dedi. 

C. fezouataensis’i başlangıç ​​noktası olarak kullanarak , yaklaşık 480 milyon yıl önceki denizyıldızı benzeri hayvanları daha yeni fosillere ve oradan da günümüz hayvanlarına bağlamak artık mümkün. 

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) ve Lyon Üniversitesi’nde paleontolog olan Bertrand Lefebvre Live Science’a bir e-postada “Bu büyüleyici bir çalışma,” dedi. Lefebvre, son derece iyi korunmuş fosiller ürettiği bilinen Fas’taki siteden materyal toplamaya yardım etti ve dergi makalesini de inceledi. Ancak, makalenin yazarı değildi. 

Lefebvre, “Fas’tan gelen bu yeni erken denizyıldızı, erken asterozoan evrimi ve ekinoderm taç grubunun kökeni hakkında ilginç bakış açıları sağlıyor,” dedi. 

Ancak Lefebvre, en eski ekinodermler ile bugün gördüğümüz beş grubun tümü arasındaki boşluğu doldurmak için özellikle geç Kambriyen dönemine ait (497 milyon ila 485.4 milyon yıl) hayvanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir