Bilim, Hidrobiyoloji

Bulutlardaki ıslak ateş dumanının araştırılması: Su, Dünya’nın ısınmasını artırabilir mi?

Megafirlerden dumanı örnekleyen ve nemi tarayan türünün ilk örneği bir cihaz, araştırmacıların yangınların ölçeğini ve uzun vadeli etkisini – özellikle de dumanın ne kadar uzağa ve yükseğe gideceğini; ne zaman ve nerede yağmur yağacak; ve ıslak dumanın güneş ışığını emerek iklimi ısıtıp ısıtmayacağı.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı atmosfer bilimcisi ve yazarlarından biri olan Manvendra Dubey, geçen hafta yayınlanan bir makale. “Megafirilerden gelen kurum ve diğer toksik parçacıklar içeren duman, rüzgarların hızlı ve havanın kuru olduğu yüksek rakımlarda binlerce kilometre yol kat edebilir” .dedi. Aerosol Bilimi ve Teknolojisi . “Bu dumanla dolu bulutlar, kuru kurumdan çok daha fazla. güneş ışığını emebilirancak ışık emilimi üzerindeki bu etkiyi ölçmek zor olmuştur çünkü lazer tabanlı teknikler parçacıkları ısıtır ve suyu buharlaştırarak gözlemleri bozar.”

Yeni cihaz, suyun orman yangını dumanı tarafından saçılma ve soğurma üzerindeki etkisini ve dolayısıyla büyümesini ölçmek için düşük güçlü, ışık yayan bir diyot kullanan daha nazik bir teknik geliştirerek bu sorunu ortadan kaldırıyor. Dumanı örnekleyerek ve nemi kuru ortamdan. Çok nemli koşullara tarayarak optik özelliklerini ölçerek, cihaz bulut ve yağmur oluşumu sırasında olanları taklit eder ve suyun etkileri anında ölçülür. Laboratuvar deneyleri ilk kez siyah kurum benzeri malzemeyi kaplayan su ile ışık emilimini yüzde 20’ye kadar artırabildiğini gösteriyor.

Cihaz daha sonra test edilecek ve Los Alamos’un Aerosol Gaz Adli Tıp Merkezi’nde (CAFÉ) örneklenen orman yangınlarından çıkan dumandaki . su etkileri incelenecek Ek olarak, kirli havadaki kurum tarafından su alımının derin konvektif fırtınalar üzerindeki etkisi, DOE’nin Houston’da Los Alamos liderliğindeki. TRACER-CAT kampanyasında gelecek yıl atmosferik radyasyon izleme kampanyasında ölçülecek.

Dubey, New Mexico Madencilik ve Teknoloji Enstitüsü’nden Christian M. Carrico ile Los Alamos, New Mexico Tech, Michigan Teknoloji Üniversitesi ve Aerodyne Research, Inc.’den bilim adamlarını içeren bir araştırma ekibinde çalıştı. Los Alamos Direktörün doktora sonrası araştırmacısı Kyle Gorkowski ve Enerji Bölümü mezunu olan Tyler Capek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir